Z historie : David Danskin – zakladatel Arsenalu

Letos prvního prosince to bude již 125 let, co David Danskin spolu s partou nadšenců založil náš milovaný klub. Letos v lednu pak uplynulo již 148 let od narození „otce zakladatele“. Původně byl článek připraven na oslavu našeho vítězství v Carling Cupu, ale myslím, že pár historických reminiscencí není nikdy na škodu…..

Z Rodného listu Davida bylo zjištěno, že se narodil v 22:30, pátek 9. ledna 1863 v Back Street (dnes Somerville Street), Burntisland. Rodný list byl zaregistrován jeho hrdým otcem, taktéž Davidem Danskinem.

David byl druhé dítě Davida Danskina a Janet Burtonové, kteří se vzali v Kirkcaldy, 17. února 1860. Jejich první potomek, Magdalene, se narodila v Kirkcaldy v r. 1861 a jejich třetí dítě, Christina, taktéž v Kirkcaldy, v prosinci 1864. Tudíž se dá vyvodit, že jejich pobyt v Burntislandu, zhruba mezi lety 1861 a 1864, byl krátký, ovšem plodný.

Později se rodina přestěhovala do Kirkcaldy, kde se narodila Christina v r. 1864 a její dvě sestry, Janet a Betsy, v r. 1866, respektive 1868. Následně se přesunuli do Leslie, kde se narodili tři synové (jeden v r. 1870, pravděpodobně zemřel v dětství, Andrew v r. 1872 a William v r. 1874).

Při sčítání lidu v r. 1881 rodiče stále bydleli v Leslie, Lothrie Cottage. Spolu s nimi tam také žili Janet, Betsy, Adrew, William (všichni stále chodili do školy), plus jejich babička Magdalene Burton, domácí služebnice v důchodu. David Danskin senior byl popsán jako „Hlídač vodárny“.

David junior opustil rodinný dům v roce 1881 a žil jako podnájemník u rodiny Hendersonových, adresa 318 High Street, Kirkcaldy. V té době mu bylo 18 a byl zaměstnán jako „učeň seřizovače motorů v továrně“.

Roku 1885, ve věku 22, se David přestěhoval z Kirkcaldy do Woolwiche v Kentu, kde nastoupil jako zaměstnanec slavné Woolwichské továrny na munici (Woolwich Arsenal munition factory).

Historik Arsenalu FC, Fred Olliver, řekl pro Burntisland Heritage Trust co následovalo:

„V říjnu roku 1886, po několika předchozích pokusech, byl David hlavní strůjce při skládání skupiny fotbalových nadšenců za účelem koupení míče a zformování fotbalového klubu jménem Dial Square, což byla jedna z dílen v továrně. Na následujícím setkání 1. prosince 1886 v hostinci Royal Oak byl klub oficiálně založen a jméno změněno na Royal Arsenal.

První zápas se konal 11. prosince 1886 proti Eastern Wanderers v Millwallu, který Arsenal vyhrál 6-0. David Danskin hrál a byl kapitánem, klub v té sezóně odehrál celkem 10 zápasů. Arsenal pokračoval ve vývoji a v dobových zprávách se Danskin pravidelně objevuje jako hráč.“

Avšak v letech 1889-90 není David Danskin zmiňován tak často a po třech letech se zdá, že jeho spojení s klubem končí. Do dneška není jisté, co přesně se stalo.

Arsenal byl v roce 1891 prvním klubem z jihu, který přijal profesionalismus a vstoupil do Football League v roce 1893. Jediná další zmínka o Davidu Danskinovi je, že byl naživu v 30. letech. Bylo hlášeno, že v roce 1936 ze svého nemocenského lůžka poslouchal v rádiu úspěch Arsenalu ve finále FA Cupu.

Formální angažování Davida Danskina v Arsenalu zdá se končí v sezóně 1892-93, ačkoliv on sám byl stále aktivní v místním fotbale.

Zformování fotbalového týmu nebyla jediná významná věc, kterou David v roce 1886 udělal. V témže roce se oženil s dcerou své paní domácí, Georginou Harradonovou, jejíž rodina se přestěhovala do Woolwiche z Plymouthu. Měli tři děti, bohužel dvě z nich (David a Sarah) zemřely v dětství. Třetí, jménem William (známý jako Billy), se narodil v roce 1892.

Roku 1901 David opustil továrnu na výrobu munice a založil obchod s koly (výroba i prodej) na adrese 60 Herbert Road, Plumstead, okres Woolwich. Při sčítání lidu v r. 1901 sám sebe popsal jako strojního inženýra, zaměstnaného ve svém vlastním podniku. Rodina žila nad obchodem. Jedna z Davidových aktivit byla výroba koster pro kola a jeho skotský původ byl vidět ve jménu, které pro ně zvolil – „Cushie-doo“, skotský název pro holuba hřivnáče, který byl také v logu.

Roku 1907 prodal David svůj obchod s koly a přestěhoval se do Coventry, kde začal pracovat jako kontrolor pro začínající firmu Standard Motor Company. V této práci zůstal až do svého důchodu.

Rok 1916 byl důvodem k radosti i smutku. V březnu zemřela Davidova manželka Georgina na rozedmu plic. V červnu si jejich syn Billy vzal za ženu Mary Jones a tento pár měl dva syny. Geoffreyho roku 1918 a Nevilla v r. 1924.

V roce 1918 se David znovu oženil. Jeho nová manželka byla Rose Clara Richadson, spolupracovnice ve Standard Motor Company. Měli tři děti – Rose Hilda (známá jako Hilda) ke konci r. 1918, Ellen Bessie (známá jako Bess) v r. 1920 a Richard (známý jako Dick) v r. 1926. Bohužel všichni tři zemřeli v roce 2008.

Rodina se měla relativně dobře v 20. letech. Bess si vzpomněla, že vlastnili auto, což bylo v té době vzácné.

Když Arsenal vyhrál v roce 1936 FA Cup, Davidovi zaměstnavatelé ho poctili slavnostním obědem. Zmínku Freda Ollivera, že David poslouchal finále FA Cupu ze svého nemocenského lůžka, potvrdila Bess. Říkala, že to bylo v období, kdy začal mít vážné problémy s nohami, způsobené zraněními z fotbalových let. Následovaly časté návštěvy nemocnic. Během jedné konkrétní návštěvy v Gulson Road Hospital v Coventry mu bylo řečeno, že v jedné noze má sněť a že bude nutné ji amputovat. Odpověděl: „Do teď jsem měl dvě nohy, a pokud mám umřít, bude to s dvěma nohama.“ Přežil nedotčený!

Avšak přetrvávající problémy s nohama ho donutily odejít do důchodu. Dostal od firmy zámožný důchod ve výši 10 šilinků na týden, což podle Bess bylo na tu dobu něco téměř nevídaného.

Roku 1940 byl rodinný dům na North Street v Coventry těžce poškozen bombardováním a všichni museli být okamžitě evakuováni. Další den, když se vrátili, Davidova železná truhla, dobře schována a obsahujíc všechny jeho dresy, medaile, cennosti a rodinné fotky, byla ztracena.

David nyní stárnul a jeho zdraví ho zrazovalo. Potřeboval denní péči v místní nemocnici ve Warwicku. Z tohoto důvodu a také kvůli jeho omezené pohyblivosti se stal roku 1942 hospitalizovaným pacientem a zůstal tam až do své smrti.

David Danskin zemřel ve Warwicku 4. sprna 1948 ve věku 85 let. Je pochován na hřbitově London Road v Coventry, vedle své první manželky Georginy.

K rodu Danskinů se váží dvě zajímavosti, první z nich je :

Nejmladší bratr Davida Danskina, William, se narodil v Lothrie Cotage, Leslie, Fife, roku 1874. William měl syna, Johna, který se přestěhoval do Tyneside a okolo roku 1930 do Yorkshiru. Všech 7 Johnových synů hrálo fotbal. Bratr Johna Bob hrál za Leeds United, tak jako jeho (Johnův) vnuk Andrew.  Andrew emigroval do Austrálie v r. 1975 a jeho syn Matthew se narodil roku 1985. Matthew Danskin je profesionálním fotbalistou a hrál mimo jiné 18 měsíců za Werder Brémy v Německu. Nyní hraje za australský Perth SC.

Druhou zajímavostí je :

Arsenal FC, jako součást programu Arsenalisace Emirates Stadium, vztyčilo 8 obrovských nástěnných fresek z vnějšku stadionu. Tyto malby zobrazují 32 největších hráčů klubu a David Danskin má mezi nimi své místo. Obrázek nahoře ukazuje kus fresky představující Davida Danskina. Díky patří DANovi  za fotku.

 

/burntisland.net, foto DAN/