Edu. Zachránce, nebo muž na odstřel?

Patnáct měsíců. Tak dlouho po návratu působí v Arsenalu Edu. Dvaačtyřicetiletý Brazilec má za sebou nelehké období se změnou trenéra.

V době reprezentační přestávky jsme se tak rozhodli o jedno téma k diskuzi. Má tři základní otázky.

 1. Jak dosud hodnotíte působení bývalého skvělého záložníka ve vrcholných funkcích klubu?
 2. Jaký je podle vás jeho největší přínos? Co udělal nejlépe?
 3. Udělal už nějaký krok vedle? Pochybil v něčem?

Rozhodně to nemá rozpoutat válku v diskuzích, naopak budeme rádi za podnětnou debatu v slušné rovině.

Komentáře

  • Mira-gunner (karma: 66) #1

   Souhlasím, navíc restrukturalizace klubu je dlouhodobější proces, po „dynastii“ Arsena to musí být náročné, navíc poslední čachry s Raulem atd. taky určitě nebyl žádný med. Myslím, že je moc brzy to hodnotit. Výsledky se ukážou v průběhu let, ne hned. Stejně jako ve firmách. Dají se udělat krátkodobé opatření, ale výsledná potencionální prosperita se ukáže až v průběhu. I když bych si přál, aby vše bylo růžové hned 😀

 1. Kozlik89 (karma: 2794) #1

  Ja si myslím ze je ještě brzo na nejakej hodnoceni, Raul odešel pred par měsíci a edu je tak teprve na začátku, počkal bych s hodnocením až po dalším letním prestupaku. Letošní prestupy byly super, až Teda na příchod Williana což byl další fail, ale tady nevíme kdo stal za jeho příchodem. Kazdopadne tu máme další platovou zátěž na další 3 roky u hráče který je neprodejny…

  • jakub (karma: 13042) #1

   Já u toho Williana trošku doufám, že tam bude právě Edu a jeho dobré vztahy s Willianovým agentem a pokud nebude přínosem, že se ho díky těm dobrým vztahům zbavíme, Willian má základní plat 100 000 týdně, ale jsou tam nějaké bonusy, velké bonusy, tak snad to má Edu dobře spočítané. Letní přestupák by mohl být velice zajímavý, my se zbavíme některých platů, několik velice zajímavých hráčů bude bez smlouvy a také čekám, že na některé kluby tvrdě dopadne Covidová krize a budou nuceni prodávat pod cenou. Strašně by mě zajímalo, jak se nám povedlo najít Gabriela, pokud by se nám povedlo přivést další dva takové hráče za dobrou cenu mohlo by to být zajímavé.

   • Kozlik89 (karma: 2794) #1

    No v Gabrielovi bude mít asi taky trosku prsty Edu si myslím. Jak říkáš zbavíme se Sokratise, mustafiho, Kolasinace, Ozila to je obrovská platova úleva. A určitě ještě některé hrace prodáme. Podle mě by mel jít Luiz, vrátí se nám Guzi, takže jeden z trojice Elneny xhaka guzi taky bude muset jít. Může se vrátit i Lucas, Ceballos to je velký otazník.. další kdo by mel odejít je Laca. A jak píšeš hodně zajímavých hráčů bude bez smlouvy, a ja bych se, ač me tu lidi ukamenujou, nebal zkusit Boatenga, protože i když mu je 32 tak je o 2 třídy jinde než všichni naši stoperi krom Gabriela. A mít Gabriela, Boatenga Salibu v obraně by nebylo vůbec špatné.
    100% ale bude muset přijít top záložník. A pokud se podaří prodat Lacazetta tak top útočník.

 2. Paulus.novy (karma: 1745) #1

  1. Jak dosud hodnotíte působení bývalého skvělého záložníka ve vrcholných funkcích klubu?
  – Trochu rozpačitě, hlavně kvůli tomu, že si na sebe s Artetou možná pletou bič tím, kolik práce a pravomocí na sebe berou. To bylo vidět hlavně při tom hektickém přestupáku, kdy klub podle mě neměl prostě kapacity řešit stejně kvalitně více věcí naráz (hlavně prodeje a hostování – viz Saliba, vedle nákupů), ale celkově převládají pozitiva. Je potřeba si uvědomit, že na fotbalového funkcionáře je ještě velmi mladý a nemusí mít tedy takovou šířku kontaktů a velikost zkušeností, jako např. Raul. Na druhou stranu to s sebou nese i pozitiva, že nemá tolik škraloupů jako Raul. Taky situace je bohužel poznamenaná pandemií COVID, takže se řeší hodně věcí improvizovaně. Fans Arsenal si teda samozřejmě jako vždycky vymyslí nějaké ty konspirační teorie, ale to jsou většinou snadno logicky vyvratitelné kraviny. Bohužel jsou ale hodně slyšet…
  2. Jaký je podle vás jeho největší přínos? Co udělal nejlépe?
  – Myslím, že měl velký vliv při příchodu obou Gabrielů. Jeden z nich je obrovská opora už teď a druhý bude obrovský přínos do budoucna. Já osobně jsem rád i za Luize a celkem i za Williana, i když většina fans to se mnou nesdílí 😀 .
  3. Udělal už nějaký krok vedle? Pochybil v něčem?
  – viz první bod. Podle mě vyhození Raula bez náhrady byl krátkodobě špatný krok. Jak to bude z dlouhodobého hlediska, to se teprve uvidí. Vyhození Raula teda nemusí být přímo jeho dílo, ale část funkcí převzal on, takže bude více zodpovědný

  • jakub (karma: 13042) #1

   Přiznám se, že loni jsem byl hodně rozpačitý z Davida Luize, ale letos jsem trochu změnil názor a jsem celkem rád, že ho máme v týmu, líbí se mi jeho vztahy s mladšími hráči, jeho hra s míčem je něco, co by se od něj mohla většina stoperů učit, celkově mi přijde jako slušná osobnost do kabiny a pomoc pro mladé Brazilce u nás. Z Williana jsem dost na vážkách a pořád netuším co si o něm myslet, asi jsem od něj čekal trochu víc, obzvlášť od Brazilce bych čekal občas trochu víc té radosti z fotbalu, nevím jak to napsat, nějaké parádičky s míčem, úžasnou techniku, to od něj dost postrádám, chápu, že každý Brazilec není Ronaldinho ale ta jeho hra mi přijde trošku nudná, na jistotu, což je škoda.

   • Paulus.novy (karma: 1745) #1

    Jo mám z Luize podobný pocit 🙂 . On je obrovská osobnost a výborný hráč, i když u fans (nejen našich) dost nedoceněný.
    Willian podle mě hrál hodně pod svůj potenciál v Chelsea a u nás v té útočné mizérii zatím taky bohužel. V Chelsea měl hrát roli ostrého křídla, na což se prostě vůbec nehodil a u nás jsem popravdě taky čekal, že ho Mikel bude využívat jinak – buď jako AM nebo jako někoho, přes koho půjde rozehrávka po kraji. To druhé teoreticky může dělat i teď, ale buď má jiné pokyny nebo se nám nedaří tímto způsobem hrát. Máš teda pravdu, že to není takový ten „old school“ Brazilec, kteří byli vyhlášení hlavně tou vášní a hravostí, ale techniku má úžasnou.

    • jakub (karma: 13042) #1

     S tou technikou jsem asi trochu přestřelil, kvalitní ji má určitě. Chelsea většinou nesleduji, jen když je nějaký kvalitní zápas a mám zrovna trochu času, takže spíš minimálně, takže nevím co od něj chtěli, u nás je možné, že mu nějaký čas zabere než nějak pochopí co od něj Arteta potřebuje, uvidíme. Viděl jsem teď proti Aston Ville měl 27 přesných přihrávek a 25 nebo kolik šlo dozadu, viděl jsem potom nějaké rozbory těch situací a on několikrát natáhl na sebe dva hráče blíž k lajně a potom dával dozadu na Bellerína, který měl poměrně hodně prostoru, dost času i relativně dost možností vytvořit nějakou šanci, bohužel špatným rozhodnutím nebo samotným provedením z toho nic nebylo. Mě asi docela chybí právě někdo s tou vášní a hravostí, někdo na koho by byla radost se dívat, ne jen vidět 10000 přihrávek z jedné strany na druhou, myslím si, že je to částečně ta nevyváženost toho týmu, že fanoušci Arsenalu si zaslouží taky vidět ofenzivního hráče na kterého je radost se dívat, tak snad ho Edu má někde na tom svém seznamu.

     • orek (karma: 14902) #1

      Jednu přihrávku měl přeci jen dopředu. Přeci to jak z malého vápna soupeře to vracel asi Aubovi do běhu k rohovému praporku??

      |
     • jakub (karma: 13042) #1

      To si upřímně nepamatuji, měl tam ještě jeden pass na Saku, který byl taky ve velmi zajímavé pozici ale jeho řešení nebylo zrovna optimální. https://twitter.com/Orbinho/status/1325829253011738626/photo/1 tady jsou ty pasy, jsou tam vidět ty klasické přihrávky na půlce zpět na záložníka a potom jsou tam ty krátké pasy zpět na Bellerína na hranici vápna, jeden z těch pasů dopředu na hranici vápna je ten na Saku, ale to je zoufale málo.

      |
     • jakub (karma: 13042) #1

      Jo střelu, to taky není zrovna Willianova přednost. 241 zápasů a 37 branek, 35 asistencí ale teď ještě se dívám 5 proměněných penalt a 4 přímé kopy, zlatej Walcott vedle něho a to bez legrace,

      |
  • Paulus.novy (karma: 1745) #1

   Taky mě to občas zaráží. Asi je to nějaká „marketingová strategie“, protože já třeba nevěřím, že jsou na tom tréninku furt tak vysmátí, jak to fotograf zachycuje. Nerozumím ale, proč je to tak prezentované. Aspoň já teda po prohře rozesmáté ksichty vidět nechci a jelikož jsem jako fanda cílovka tohoto „marketingu“, tak nechápu, v čem je smysl tohoto stylu oficiální prezentace klubu.

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.