Emery před sobotním duelem proti W.H.U.

Na tradiční čtvrteční předzápasové tiskovce se novináři ptali našeho nového trenéra na velmi rozličné otázky. Odpovědi Unaie Emeryho si můžete přečíst níže.

o tom, jak rozdílný bude zápas proti West Hamu…
Během sezóny odehrajeme celkem 38 zápasů proti všem týmům v lize. Jestli hrajete proti Manchesteru City nebo West Hamu, jako teď my v sobotu, je to stejné. Ve hře jsou prostě tři body. Je jasné, že každý zápas vyžaduje jiný taktický přístup. Po úvodních dvou zápasech máme na kontě dvě porážky a proti West Hamu už potřebujeme vyhrát. Bude to ale těžké, protože West Ham je dobrý klub s kvalitními hráči a trenérem. PL znají velmi dobře a získali několik nových hráčů. Zaměřujeme se na náš způsob myšlení, naši práci, abychom přetvářeli naše myšlenky na hřišti, hráli náš systém a v sobotu s našimi fanoušky vyhráli. Je velmi důležité, abychom jim ukázali lepší výkon, než ten, jaký jsme předvedli v prvních dvou zápasech. Příprava probíhá dobře, cítím se příjemně, když pozoruji každý den na tréninku naše hráče.

o tom, že Iwobiho branka je příkladem toho, jak chce, aby jeho tým hrál…
Chceme útočit a dávat branky. Možná toho můžeme dosáhnout jedním dlouhým pasem nebo několika postupnými přihrávkami, držením míče. Umíme se prosadit tak, jako v sobotu proti Chelsea. I menším počtem přihrávek. Pro mě je důležité, aby každý hráč věděl, co přesně s míčem v daný okamžik udělat, v každém zápase, a že míč odehraje v tu nejlepší chvíli nebo nejlepším možným způsobem.

zda je Koscielny napřed v rekonvalescenci…
Velmi tvrdě na sobě pracuje. Předtím byl ve Francii. K nám se připojil v neděli. Jsme rádi, že je opět tady s námi, je to náš kapitán a ukazuje, že s námi chce zůstat. Musíme s ním být ale trpěliví, protože šlo o závažné zranění. Je jasné, že je velmi důležité to, že je tady s námi, maká tady na sobě a předvádí, že nám chce pomoci.

o tom, kdy by mohl hrát…
To je těžké určit. Ráno jsme viděli, že může běhat, trénuje už na hřišti. Velmi dobře pokračuje v návratu.

zda rád mění styl hry v závislosti na soupeři…
Moje myšlenka je zaprvé kontrolovat hru, ale soupeř chce samozřejmě to samé. Když máte zápas pod kontrolou, jste blíže vítězství a víte, kdy změnit rytmus hry. Vím, že musíme hrát v každém okamžiku naplno. Kontrolovat hru, pro mě znamená nepustit soupeře do hry, nedovolit mu hrát. V prvních dvou zápase jsme například neměli příliš velkou kontrolu v zápase – pouze v určitých momentech, ne tolik, abychom v zápase zvítězili. V sobotu nás čeká odlišný zápas, takticky to bude jiné. Bude to náročné a chci, abychom měli zápas pod větší kontrolou tak, abychom jej nakonec vyhráli.

zda bude měnit formaci…
Pracujeme takticky na různých situacích. Hlavně hrajeme v obraně se čtyřmi hráči, zkoušíme ale také rozestavení 4-2-3-1 nebo 4-1-4-1 a 4-3-3. Máme hráče, kteří v tomto systému trénují. Na hřišti je to však jiné. Musíme zlepšit naši mobilitu, tato vlastnost je velmi důležitá, také však záleží na pohybu hráče na hřišti. Myslím, že můžeme pokračovat se dvěma systémy a můžeme přemýšlet nad vítězstvím v následujícím zápase.

zda by mohl v sobotu hrát se dvěma hráči na hrotu…
V tento okamžik ne. Myslím, že potřebujeme hlavně více držet míč, držet rozestavení a mít ve hře více hráčů. S tímto držením pak musíme najít správný balanc mezi útočením a bráněním. Je to ale jedna z možností, jak v budoucnu pracovat a zkusit na hrotu dva střelce. V našem posledním přípravném zápase proti Laziu jsem to tak udělal s Lacazettem a Nketiahem. Hráči také ví, že takto můžeme hrát. V tuto chvíli ale ne.

o návratu Jacka Wilshera…
Mluvil jsem s ním tady v Colney asi 15 minut předtím, než odešel. Zaprvé, rozhodně respektuji kariéru, kterou zde měl. A pak, on se rozhodl, co je pro něj do budoucna nejlepší. Vím, že jej mají naši fanoušci hodně rádi a já to také respektuji. Myslím, že jej čeká hezké přivítání. Poté ale budeme hrát a myslet na vítězství. Přeji mu ale v kariéře to nejlepší.

o Aubameyangovi a jeho formě v tréninku…
Hlavní je vytvořit si šance, situace a útočné momenty, kdy hráči nabíhají do vápna a umět využít ten malý prostor, který nám soupeř dá. Poté věřím, že se naši hráči prosadí, když si vytvoříme dostatek příležitostí. Hlavní myšlenka na sobotní zápas je vytvořit si tyto šance, pak musí mít hráči sebevědomí na to, aby se dostali do vápna a prosadili se. Možná se hráči v jednom zápase neprosadí ve třech velkých šancích, ale jsem si jistý, že ze stejných šancí se v dalším zápase třikrát prosadí. Aubameyang je hráč, který dal ve své kariéře již spoustu branek a zde v tom bude pokračovat.

/arsenal.com/