Emile Smith Rowe, Bukayo Saka, Alexandre Lacazette a ofenzivní taktika pohánějící oživení Arsenalu


Arsenal se bude snažit zajistit čtvrtou výhru v Premier League v řadě po bouřlivém začátku sezóny, kdy tento čtvrtek hostí Crystal Palace. Tak co se tedy změnilo?


V polovině prosince se Gunners po sérii pěti porážek a dvou remíz propadli na 15. místo v tabulce ligy. Propad začal překvapivou porážkou 3-0 v Aston Ville a byl umocněn prohrou v severolondýnském derby.


Ale tři výhry v lize a vzestup mnoha mladých hráčů je zvedly na 11. místo a přinesly výrazný nástup formy a nálady. Co je za tou transformací?

Vliv akademických talentů Emile Smith Rowea a Bukayo Saky byl skutečně katalyzátorem – ale Mikel Arteta také provedl několik prospěšných taktických úprav.


Dramatický dopad mládeže


Oliver Yew ze SkySports říká:


„Výhra v FA Cupu nad Newcastlem nebyla tou nejlepší z her, ale Arsenal splnil úkol a dostali se tak do dalšího kola, a pokračují v budování sebevědomí, které nabrali v posledních několika týdnech.“


„Myslím, že některé výkony hráčů, kteří přišli, Williana a Pepeho, donutili Artetu zopakovat to, co už věděl – musí se držet mladých, kteří udělali tak dramatický dopad.“


„Smith Rowe a Saka naskočili z lavičky a vložili do tohoto Arsenalu tolik potřebnou naléhavost, stejně jako to udělali v lize, a Kieran Tierney byl opět vynikající.“


„Mladí dodali energii do strany. Schopnost Smith Rowea dostat se mezi lajny a získat míč, a rychle se sním otočit a pohybovat se s ním byla důležitým faktorem pro oživení Arsenalu.“


„A co můžeme říct o Sakovi? Zlepšuje se každým zápasem. Bere na sebe zodpovědnost a přesně doručuje míče.“


Ofenzivní křižné pasy na vzestupu


Během porážky v derby proti Spurs vytvořil Arsenal rekord sezóny, když se pokusil o 44 křižných přihrávek. Jelikož však tyto snahy nepřinesly žádnou odměnu, vedl tento přístup k určité kritice.


Před prosincem se Gunners umístili na šestém místě co do četnosti křižných přihrávek a ve středu tabulky co do počtu těch útočných, které se podle nových údajů Opta Insights dostali do vápna.


Od začátku prosince patří ale Arsenalu čtvrté místo za četnost těchto přihrávek a jsou v čele co do počtu hráčů, kteří se dostanou do vápna, když jsou tyto přihrávky uskutečněny – je to číslo, které od porážky se Spurs roste.


Jednoduše řečeno, četnost křižných pasů a počet hráčů, kteří z nich útočí, se zvýšila. V průměru má Arsenal tři nejlepší hráče, kteří útočí z každého pasu do oblasti vápna.


Navzdory tomu, že Gunners patří mezi týmy, které nejčastěji využívají tento přechod, se jim do přelomu prosince stále nepodařilo vstřelit gól hlavou.


Gunners dali v tomto období v Premier League dohromady pouze tři branky – podstatně méně než šest velkých rivalů – Liverpool (8), Chelsea (7), ManUtd a Tottenham (5).


Takže je jistě prostor pro zlepšení v útočných oblastech, ale křižné přihrávky přispěly k více střel a dotyků uvnitř vápna a v konečném důsledku i více branek – je to produkt ofenzivnějšího přístupu.


Laca zářící na hrotu


Oliver Yew říká:


„Alexandre Lacazette se v poslední době dostal do rozžhavené střelecké formy a jeho hra v několika minulých ligových zápasech byla pro tým opravdu důležitá.“


„Je tu otázka, zda by měl Pierre Emerick Aubameyang hrát na středu, nebo by to měl být Lacazette? Nemyslím si ale, že v tuto chvíli může kdokoliv vznést jakýkoliv argument proti tomu, aby Lacazette začínal na hrotu před Aubameyangem.“


„Lépe drží míč, a jak jsme viděli jeho hlavičku na gól Smith Rowea – nemyslím si, že by tohle Aubameyang udělal. Byl tedy další klíčovou součástí tohoto oživení.“


Posun v ofenzivní taktice


Rostoucí důraz Artety na angažovanost hráčů v útocích se shoduje s jeho přesunem z pětičlenné obrany na čtyřčlennou – v posledních sedmi z devíti ligových zápasů tak nastoupil v rozestavení 4-2-3-1.


Toto přehození přidalo útočného středopolaře v pokročilých oblastech a pomohl vytlačit hrotového útočníka výš. Následkem toho se od prosince zvýšil počet útočných metrik a držení míče Gunners.


Energie


„Energie je plán pro Artetu. Není tajemstvím, že má rád tlak a vysokou energii. To ale tuhle sezónu nějak zmizelo. Měli skvělý zápas proti Manchesteru United, ale prostě to zmizelo. Fanoušci volali po injekci od mladých hráčů, ta nepřišla. Ale pak se to stalo kvůli obavě z koronaviru, když Willianovi a Luizovi nebylo dobře. Arsenal narazil na vzorec.“


Tvrdé kilometry


Gunners jsou třetí v Premier League s průměrnou uběhnutou vzdáleností 110,8 km na zápas – jsou pouze za Leeds (114 km) a Sheffieldem United (112,6 km) – jsou nejlepší mezi TOP6 kluby.


Toto pokrytí se může zdát trochu sporadické, ale byl tam zřetelný propad mezi strastiplným šestým a třináctým kolem. Od té doby překonali 110 km ve čtyřech zápasech.


Z hlediska hráčů – mladická energie Tierneyho a Saky určitě přispěla k trvalé fyzické námaze v posledních týdnech. Řadí se mezi elitu ve vzdálenosti, sprintech a nejvyšší rychlosti.


Arsenal a Özil potřebují přestávku


„Zdá se, že končí jedna éra, kdy Mesut Özil v Arsenalu končí. Dostáváme od něj tajemné tweety, které naznačují, že by se měl přestěhovat do Fenerbahce. Bude to určitě komplikovaná dohoda. Özil trvá na tom, že před koncem smlouvy z Arsenalu neodejde. Pokud ho vezmeme za slovo, pak bude muset být zaplacen. Ale myslím, že bude dobré pro všechny strany, když se jim podaří tuto dohodu uzavřít.“

/skysports.com/