Šest Kanonýrek v nominaci pro EURO

Hope Powell, trenérka anglické ženské reprezentace, zveřejnila seznam 23 hráček pro blížící se UEFA Women’s European Championship.

Turnaj se koná příští měsíc ve Švédsku a Powell postavila mix zkušených hráček a dravého mládí. Čtveřice z nominovaných už mají odehráno více než 100 zápasů v reprezentaci, v kádru je také pětice hráček z vítězného týmu na EURO U19 před čtyřmi lety. Anglie je na sedmém místě světového žebříčku a bude se snažit vylepšit umístění z posledního evropského šampionátu, na kterém ve finále podlehla Německu.

Protože se našim fotbalovým dámám věnujeme zpravidla jen okrajově, dnes to napravíme a představíme si šestici Kanonýrek nominovaných na evropský šampionát.

Alex Scott (Narozena 14.10.1984, 96 repezentačních zápasů/12 branek)

Alex se na tomto šampionátu pokusí prolomit hranici stovky reprezentačních zápasů, což se jí podaří jen tehdy, pokud Anglie postoupí ze skupiny. Scott je na postu pravého obránce zásobárnou zkušeností, chystá se již na pátý finálový turnaj v řadě. Z osmi kvalifikačních záapsů vynechala jen ten proti Srbsku a je tak jasnou první volbou na svém postu. S krátkou pauzou v již zkrachovalé ženské profesionální lize v USA, kde hrála v Boston Breakers (2009-2011), patří její srdce od roku 2005 Arsenalu.

Steph Houghton (23.4.1988, 34/6)

Do ženské reprezentace patří již více než pět let, ale stálé místo si definitivně pojistila na londýnské olympiádě v loňském roce. Za Team GB vstřelila tři branky ve čtyřech zápasech a byla jmenována nejlepším levým obráncem turnaje. Během kvalifikace patřilo toto místo výhradně jí a k jistým výkonům přidala i tři branky. K oporám patří také v týmu Arsenalu.

Jordan Nobbs (8.12.1992, 4/1)

Nobbs v reprezentaci debutovala v březnu na Kyperském poháru. Debut si zároveň okořenila brankou. Ve zmiňovaném finále U19 v roce 2009 byla autorkou jedné z branek, po kterých Anglie triumfovala nad Švédskem 2:0. Do Arsenalu přišla ze Sunderlandu v srpnu 2010, když se týmu Černých koček nepodařilo získat licenci pro WSL.

Rachel Yankey (1.11.1979, 125/19)

Yankey je nejzkušenější hráčkou reprezentace, jejích 125 startů je srovnatelných s rekordem mužské reprezentace (Peter Shilton). Zúčastní se již třetího evropského finálového turnaje, takže zkušeností má na rozdávání a stále patří mezi platné členky kádru – v sedmi kvalifikačních utkáních se třikrát gólově prosadila. Od roku 2005 hraje za Arsenal a pyšní se úctyhodnou sbírkou trofejí – 6 ligových titulů, 7 pohárů FA, 4 Ligové poháry a jeden UEFA Women‘s Cup.

Kelly Smith (29.10.1978, 113/46)

Nejlepší anglický útočník všech dob, to je Kelly Smith. V reprezentaci debutovala jako sedmnáctiletá v listopadu 1995, od té doby je pevnou součástí anglických výběrů. V dresu Arsenalu nasbírala podobně bohatou sbírku jako Yankey (4 ligové tituly, 3 poháry FA, 3 ligové poháry a UEFA Women’s Cup). V roce 2008 obdržela Řád britského impéria.

Ellen White (9.5.1989, 35/13)

Autorka tří kvalifikačních branek pomohla Anglii projít kvalifikací. Pamatovat si ji možná můžete díky úžasnému přehození japonské brankářky na světovém šampionátu v roce 2011. Přes týmy Chelsea a Leeds Carnegie se v roce 2010 odchovankyně Arsenalu vrátila zpět „domů“.

Nejen Kanonýrkám, ale celé reprezentaci Anglie přejeme na blížícím se turnaji hodně úspěchů.

(různé zdroje)