Fabio Vieira: kreativní záložník s inteligencí „moudrých starců“

Příjmení je známé, talent – alespoň prozatím – záhadou. To jistě nezůstane dlouho. Ve Fabiu Vieirovi získal Arsenal mladého fotbalistu s velmi zajímavým rodokmenem.

Klíčový vliv na tento podpis měl Mikel Arteta. Ačkoli Vieirův vývoj sledoval širší náborový tým Arsenalu, nakonec to bylo manažerovo přesvědčení o hráči, které tento obchod prosadilo.

Rychlost, s jakou se klub rozhodl přestup dokončit, zaskočila i některé zaměstnance Arsenalu. Vyjednávání nebylo obtížné: částka 35 milionů eur plus 5 milionů eur jako doplatek byla nakonec považována za přiměřenou, zejména proto, že byla o něco nižší než hráčova výkupní klauzule. Někteří lidé blízcí Portu trvají na tom, že Arsenal získal hráče za skvělých podmínek.

Vieira však bezpochyby zapadá do profilu hráčů, kteří v poslední době podepsali smlouvu s Arsenalem. Ačkoli je mu teprve 22 let, má na mladých ramenou starou hlavu. V některých ohledech byl v Portu považován za jednoho z vůdců nové odvážné generace. Poté, co vstřelil branku při výhře 3:0 nad Santa Clarou, řekl asistent trenéra Porta Vitor Bruno jednoduše: „Fabio Vieira má inteligenci moudrých starců.“

Pro mnoho anglických skautů se Vieira poprvé objevil na radaru v mládežnické lize UEFA 2019. Ve finále se proti Chelsea postavilo působivé Porto. V sestavě Londýňanů byli Tariq Lamptey, Marc Guehi a Conor Gallagher – šlo o jejich druhé finále v řadě, předloni se utkali s Barcelonou. V týmu Porta nastoupili brankář Diogo Costa, který je nyní plnohodnotným portugalským reprezentantem, a Fabio Silva, v současnosti hráč Wolves.

Nejvíce však zaujal drobný osmnáctiletý Vieira ve středu zálohy. Po sedmnácti minutách se vřítil do pokutového území, aby otevřel skóre, a jeho inteligentní hra pomohla Portu k vítězství 3:1.

„Je to vítězství týmu, struktury, klubu,“ řekl hrdý trenér Porta Mario Silva. „Byli jsme prvním klubem v Portugalsku, který toho dosáhl.“ Silva dodal, že jména Vieiry a jeho spoluhráčů budou „zapsána v historii portugalského fotbalu“.

A do svých zápisníků si je zapsali i přední evropští skauti. Některé z největších evropských klubů se o Vieiru začaly zajímat. V B týmu Porta nadále působil dobrým dojmem a k průniku do prvního týmu nebylo daleko. Krátce po dovršení 20 let debutoval v seniorské reprezentaci, kde si připsal několik vystoupení, když Porto získalo domácí double. V sezóně 2020/21 se stal pravidelným členem zápasového kádru a nastoupil i do prestižních zápasů Ligy mistrů proti Manchesteru City a Olympiakosu.

Zájem Arsenalu zesílil po loňském letním mistrovství Evropy hráčů do 21 let. Talentem nabitý tým Portugalska se dostal až do finále, kde těsně prohrál s Německem. Chvíli po závěrečném hvizdu byl Vieira vyhlášen hráčem turnaje. Předchozími vítězi se stali Juan Mata, Thiago a Andrea Pirlo. Ocenění pomazalo Vieiru jako potenciální hvězdu budoucnosti.

Minulá sezóna 2021-22 byla jeho průlomovou. Začal tak, jak zamýšlel pokračovat, a hned při svém prvním startu v sezoně proti Moreirense nasbíral tři asistence. Když v lednu odešel Luis Diaz do Liverpoolu, převzal roli hlavní tvůrčí síly Porta. V posledních 17 ligových zápasech sezony se podílel na 16 gólech. Sezonu zakončil se sedmi góly a 16 asistencemi ve 39 vystoupeních ve všech soutěžích.

Arsenal a jeho manažer Mikel Arteta jej dlouhodobě sledovali. Když se v létě naskytla příležitost Vieiru podepsat, neváhali.

Nejedná se o bezrizikový podpis. Stejně jako v případě nákupu jakéhokoli mladého hráče, i v případě Vieiry Arsenal fakticky sází na to, že naplní svůj potenciál – a 35 milionů eur je značná sázka. Ačkoli by jeho ocenění mohla naznačovat opak, jeho dosavadní vývoj nebyl zcela přímočarý. V akademii Porta působí od svých osmi let, ale ne vždy bylo zřejmé, že je předurčen ke slávě. V různých věkových skupinách se občas ocital v nemilosti, protože čekal, až jeho tělo dožene jeho talent.

Mezinárodního uznání se mu dostalo až po dosažení věku do 18 let – předtím nebyl na portugalském radaru. Minulá sezóna byla první, kdy Vieira hrál pravidelně seniorský fotbal. Nepatří k těm vybraným zázračným dětem, které prorazí už v dorosteneckém věku. Arsenal se rozhodl pro hráče, který má omezené zkušenosti s vrcholovým fotbalem. Utrpení Fabia Silvy ve Wolves je varováním. Vieira má skvělý rodokmen, ale stačí jedna sezóna k určení kvality hráče?

Možná právě rychlý úsudek byl pro dokončení této transakce klíčový. Počkejte ještě rok a Vieira by se mohl objevit v hledáčku klubů, které se ucházejí o největší evropské fotbalové ceny – a s podstatně vyšší cenovkou. Arsenal, který je stále mimo Ligu mistrů, musel jednat brzy.

Co tedy Arsenal o Vieirovi tak přesvědčilo? V této sezoně hrál za Porto na různých postech. Převážně nastupoval v útočné třetině, ať už jako střední útočný záložník, druhý útočník nebo falešná devítka.

ůznorodost pozic, na kterých působil, je částečně důsledkem jeho všestrannosti a poziční inteligence – trenérovi poskytuje řadu možností -, ale také ochoty Porta měnit formace.

Porto v minulé sezoně hrálo převážně v rozestavení 4-4-2, i když ho míchalo s rozestavením 4-2-3-1 a 4-3-3.

Ačkoli Vieira může hrát jako součást přední dvojice nebo na pravém křídle, Arsenal ho vidí především jako hráče č. 8 nebo č. 10. Jeho sklony k únikům do pravé poloviny hřiště z něj dělají cennou alternativu k Martinu Odegaardovi, ale je možné, že si Arteta představuje způsob, jak by mohli hrát společně.

Vieira je také schopen operovat na levém kraji zálohy a je možné, že Arteta věří, že bývalý hráč Porta může s Odegaardem tvořit dvojici rozehrávačů před Thomasem Parteyem.

Jeho tendence působit na různých pozicích znamená, že získat vhodný vzorek dat s Vieirou působícím v jedné roli je náročné. Jeho Smarterscout pizza chart při hře na pozici středního útočného záložníka nabízí zajímavý pohled.

Tyto grafy obecně ilustrují jeho herní styl – a naznačují, že se jedná o záložníka se sklonem k progresivním přihrávkám, který tvrdě pracuje s míčem. Mám velmi dobré hodnocení defenzivní hry, odebírání míčů a zachytávání soupeřových přihrávek. To bylo kdysi považováno za slabou stránku Vieirovy hry, ale trenér Porta Sergio Conceicao věnoval zdokonalování defenzivních instinktů záložníka zvláštní pozornost.

„Hodně jsem se zlepšil v defenzivním postavení,“ přiznal Vieira v minulé sezoně. „Bylo to něco, co bylo třeba upravit. V defenzivě jsem mnohem více odhodlaný a jsem mnohem komplexnější hráč.“

„Dnes má další atributy, které v minulosti neměl,“ souhlasil asistent Vitor Bruno. „Jsme hrdí na to, jak se vrhá do hry.“

Je to však právě jeho schopnost vytvářet góly, co dělá Vieiru tak cenným. To s sebou nese určité riziko: jeho tendence hledat riskantní míč může vést k rychlým obratům. Stále je to hráč, kterého více než týmovost definuje sebevyjádření. Arteta ukázal, že od svých talentovaných hráčů očekává, že budou především týmovými hráči. Vieira se v tomto ohledu bude mít co učit.

Na otázku ohledně jeho nadání pro sbírání asistencí Vieira odpověděl: „Je to něco, co patří k mým vlastnostem, k tomu, jaký jsem hráč. Velmi rád dávám poslední přihrávky, všímám si spoluhráčů a stavím je před branku.“

To se jasně ukázalo v zápase s Moreirense, v němž Vieira zaznamenal tři asistence. Nejprve prokázal dobrý přehled a defenzivní práci, když zachytil dlouhou přihrávku od soupeřova brankáře, která spadla do středu hřiště.

Poté vyvezl míč dopředu a perfektně načasoval přihrávku na Diaze, který si naběhl a skóroval.

Druhá asistence byla podobná. Vieira opět prokázal dobrou předvídavost, když se vrhl po volném míči – tentokrát, když byl spoluhráč Mehdi Taremi odstaven na vlastní polovině. Prokázal tak schopnost být efektivní v přechodové fázi.

Vieira pronikl na soupeřovo území, zdržel přihrávku a poté rozčísl ustupující obránce Moreirense přihrávkou z vnější strany levé nohy. Znovu z toho těžil Diaz. Jedním z hlavních beneficientů Vieirova příchodu může být levý křídelník Arsenalu Gabriel Martinelli.

Poslední asistenci si připsal Vieira, který si chytře naběhl mezi obránce a záložníka. To je něco, co už za Arsenal efektivně dělá Emile Smith Rowe – další přímočarý hráč je vítanou posilou.

Vieira se nechal vybídnout uvnitř pokutového území a poté slabší pravou nohou rozehrál míč na zadní tyč.

Ochota přihrávat a střílet oběma nohama je jednou z Vieirových nejpřitažlivějších vlastností. Arteta dává přednost dvounohým hráčům, jako jsou Takehiro Tomiyasu a Nuno Tavares, a Vieira se zdá být dalším z nich.

V minulé sezoně Ligy mistrů vytvořil gól proti Liverpoolu pravou nohou. Opět to bylo po sebrání volného míče – tentokrát po přiťuknutí od obránce Joea Gomeze, který spadl do nebezpečného prostoru na hranici pokutového území.

Vieira si podržel míč a podíval se na pravou stranu, kde hledal nabíhajícího křídelního útočníka. Když zjistil, že tam nebude včas, vrátil se zpět do hřiště.

Prokličkoval se až na pravý vrchol vápna, odkud se mu podařilo vysunout Taremiho, který hlavičkoval do odkryté branky. Byla to delikátní ukázka techniky, zejména jeho slabší nohou.

Jeho levá noha je však obzvláště nápaditá. Díky ní dokáže hrát průnikové míče po lajně. Na tomto příkladu z dalšího utkání Ligy mistrů proti Lyonu je vidět, jak poslal obranu na ústup přihrávkou na nabíhajícího hráče.

Bude zajímavé sledovat, zda bude pro Arteta komfortní, když bude Vieira hrát jako jeden z trojice záložníků. Jako teenager hrával Vieira pravidelně v hlubších záložních řadách a během jeho působení v Portu B nebylo neobvyklé, že se stáhl do hloubi pole, aby rozehrával velmi blízko brankáře. Mnozí předpokládali, že Vieira přišel jako alternativa k Odegaardovi, ale jeho schopnost hrát průnikové přihrávky z hloubi pole znamená, že by mohl být také potenciální náhradou za Granita Xhaku na pozici „levé osmičky“ – levého středního záložníka týmu.

Na útočné polovině však přinese ony cenné gólové příspěvky. Vieira je silným zakončovatelem oběma nohama. Dobrý je i jeho instinkt v okolí pokutového území. V tomto zápase proti Boavistě před šestnáctkou chytře zpomalil, aby si tam vytvořil prostor.

Po zpětné přihrávce Vieira důrazně zakončil do vzdálenějšího rohu. Byl to intuitivní běh i zakončení.

Umí také zahrozit zpoza vápna, o čemž svědčí tento výjimečný zásah Portugalska do 21 let proti Kypru.

Vieiru čekají velké výzvy: Premier League je podstatně náročnější než Primeira Liga. Hrál za jeden z nejdominantnějších týmů své ligy – konkurenční prostředí pro Arsenal je náročnější. Vieira je také malý, drobný hráč. Zvládne fyzickou náročnost? Přizpůsobí se životu mimo svou vlast? Najde si pravidelné místo v Artetově jedenáctce? Trvalo nějakou dobu, než se prosadil v Portu. I v minulé sezóně se jeho role v průběhu zesilovala. Je pravděpodobné, že tomu tak bude i v Anglii.

Ale je to také podpis, který umožňuje fanouškům Arsenalu trochu snít. Vieira, stejně jako Odegaard a Bukayo Saka, hraje obzvlášť krásný fotbal. Dává góly, pro sebe i pro své spoluhráče. Je schopen velkých a nápaditých momentů. To je patrné po celou dobu jeho fotbalového vývoje.

Není snad lepšího příkladu, než je tento gól do sítě Portugalska do 21 let proti Islandu. Když mu těsně za záda spadl skákavý míč, natáhl patu a přehodil si míč přes hlavu.

Sledoval, jak míč padá, a z voleje ho napálil pod brankářem do sítě.

Bylo to ukázka hráče, který je na tuto úroveň příliš dobrý a který se brzy dostane k lepším věcem. Když jsem v minulé sezoně sledoval několik jeho posledních výkonů v Portugalsku, měl jsem občas stejný pocit. U tak mladého hráče to stojí za povšimnutí.

Nyní udělal další krok, a to do Arsenalu. Premier League čeká na příchod zářivé mladé hvězdy.

Z anglického originálu: „Arsenal’s Fabio Vieira: A creative midfielder with the intelligence of ‘wise old men’“, který pro server The Athletic napsal James McNicholas & Mark Carey přeložil pro web gunners.cz Leon

Komentáře

 1. jakub (karma: 12213) #1

  Dík moc za překlad. Také čekám, že mu nějakou chvíli zabere se usadit, sezónu, dvě ale potom mu celkem věřím, bude trvat než se naučí jazyk, taky fyzicky bude muset nabrat svaly, zvyknout si na intenzitu a tvrdost.
  Mám z toho podpisu dost radost, není to někdo kdo by měl mít okamžitý dopad, ale spíš někdo, kdo se k tomu nejlepšímu dopracuje u nás, bude sehraný a pomůže tomu týmu nahoru svoji kvalitou.
  Tohle je jedna z věcí, kterých si u Artety hodně cením, nebojí se pracovat s mladými hráči, stejně jako to dělal Wenger.

 2. TopseCrets (karma: 3485) #1

  Krásná analýza, díky za překlad.
  Psal jsem to už při jeho podpisu, teď vypadá jako skokan na lyžích, bezpodmínečně musí zamakat na své fyzičce, ale s tím problém nebude, jen to zabere čas. Co se mi na něm extrémně líbí, je herní inteligence, nechci psát přímo vision, protože tu má jen pár lidí (viz Mesut), ale vypadá, že má něco navíc a moc se těším na jeho vývoj a pronikání do základní sestavy.
  Tohohle „hošíka“ můžu za dva roky hodnotit jako nejlepší nákup tohoto léta, a upřímně, těším se na to.

 3. wister (karma: 1341) #1

  Uvidíme ,kde mu najde Arteta místo, defensivně se zdá byt připraven , aspoň dle čtení hry, rád bych ho viděl jako CM uvidíme. Nejspíše asi ne ve všech zápasech ale v pár bychom ho určitě v této pozici vidět mohli. Mám i takový pocit že zmínka o Martinellim a jeho profitu s účasti Viery na hřišti by mohl být dost zásadní bod v téhle sezoně , uvidíme . Martinelli se musí rozvíjet, v něm je obří potenciál. Jinak díky za článek , super čtení..

  • jakub (karma: 12213) #1

   Však je to levák. 84% přihrávek levou nohou letos, Tomiyasu má 68% pravou nohou, Saka 79% levou, ESR 81% pravou, Leno 82% pravou, Ramsdale 93% pravou, White 90% pravou, Xhaka 85% levou, Nketiah 86% pravou, Martinelli 87% pravou, Jesus 85% pravou, ještě Sambi 82% pravou, Odegaard 92% levou, Partey 93% pravou, Tierney 88% levou, Elneny 94% pravou, Gabriel 93% levou.

   Jinak Tavares nemá úplně špatnou úspěšnost přihrávek, musí spíš zlepšit to rozhodování kdy a kam přihrát, jinak je technicky schopen dát slušný pas, u něj je tragická střelba ale tam je to taky hlavně o tom udělat správné rozhodnutí, to samé u driblinku, zlepšit rozhodování.
   Anglická liga je strašně rychlá, to si myslím, že v Portugalsku máš trošku víc času, rozhodnout se kam dát míč nebo co s ním udělat, pokud bude pracovat na tom aby byl lepší, tak z něj může být velice dobrý hráč ale čeká ho hodně práce.

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.