Fantasy PL – Začínáme

Začátek nové sezóny se blíží a zároveň s ní samozřejmě startuje také další ročník Fantasy PL. Letos jsme pro vás založili také soukromou ligu Gunners CZ/SK SC (kód: xsil81) s cenami pro 3 nejlepší manažery. Než celý ročník odstartuje, tak bych rád osvětlil pravidla úplným nováčkům, podíval se na zajímavá jména, která by stála za angažování a kterým by bylo naopak vhodnější se vyhnout. V průběhu sezóny bych pak chtěl dělat stručnější preview na jednotlivá soutěžní kola, vyhodnocovat ta předchozí, informovat o novinkách a podobně.

Zároveň budu rád za jakékoliv postřehy, náměty nebo dotazy v diskuzi, kterým se pak můžeme také dále věnovat. A jelikož celá Fanta, jak se jí často zkráceně říká, je i pro mě vlastně novinkou, tak dnes začneme úplně od základu – řekneme si, co to Fantasy PL vůbec je, kde a jak se jí můžeme účastnit a jaká jsou její pravidla.

Co to je Fantasy PL

Fantasy PL je největší fantasy fotbalová liga na světě. Je zcela zdarma a hrajete o skvělé ceny, které si časem představíme. Princip hry spočívá v tom, že si vyberete 15 hráčů napříč všemi kluby PL (základní 11 + 4 náhradníci) a sbíráte body za jejich reálné výkony na hřišti. Každý hráč má ale svou cenu a váš rozpočet na celý tým včetně lavičky je omezený na £100m.

Celá hra se odehrává na webových stránkách PL, nebo si můžeme stáhnout oficiální aplikaci PL (Android, iOS). Nejprve se musíme klasicky zaregistrovat a aktivovat svůj účet přes odkaz, který nám bude na registrovaný email zaslán.

Tvorba vlastního týmu

Jsme zaregistrováni a nyní stojíme před úkolem vytvořit si svůj úspěšný tým. Ale podle čeho si máme svoje hráče vybírat? A musíme splnit nějaké podmínky? Pojďme se podívat na základní pravidla a bodování hráčů, abychom věděli, co při výběru hráčů zohlednit.

Jak jsme se již dozvěděli, k dispozici máme £100m na nákup 15 hráčů. Naše soupiska MUSÍ obsahovat 2 brankáře, 5 obránců, 5 záložníků a 3 útočníky. Zároveň NESMÍME do svého týmu vybrat více než 3 hráče ze stejného družstva. Své svěřence si vybíráte na trhu (TRANSFERS), kde je nabídka hráčů rozdělená podle jejich pozic a máte i další možnosti filtrování. Ceny hráčů se v průběhu sezóny mění, ale o tom si povíme více až později.

Bodování

Hráči získávají nebo ztrácejí body prakticky za jakýkoliv zápis do statistik.

BrankářObránceZáložníkÚtočník
Nastoupí do zápasu+1b+1b+1b+1b
Odehraje 60 minut a více (bez nastavení)+1b+1b+1b+1b
Vstřelený gól+6b+6b+5b+4b
Asistence+3b+3b+3b+3b
Čisté konto+4b+4b+1b
Každé 3 úspěšné zákroky+1b
Každé 2 obdržené góly-1b-1b
Chycená penalta / Neproměněná penalta+5 / -2b– / -2b– / -2b– / -2b
Žlutá karta / Červená karta-1 / -3b-1 / -3b-1 / -3b-1 / -3b
Vlastní gól-2b-2b-2b-2b
Bonus pro nejlepší 3 hráče zápasu+3/2/1b+3/2/1b+3/2/1b+3/2/1b

Pro začátek necháme téma bodování pouze na této tabulce a vrátíme se k němu detailněji v následujícím článku, kde si vysvětlíme, jak se budou posuzovat vlastní góly, co vše bude vyhodnoceno jako asistence na gól nebo co přesně znamená bonus pro tři nejlepší hráče zápasu.

Základní/Soutěžní sestava

Víme tedy, za co budou získávat hráči body a koupili jsme si na trhu svých 15 svěřenců. Nyní je naším posledním úkolem před uzávěrkou kola vybrat svoji základní jedenáctku, protože body v daném kole dostaneme pouze za tyto hráče. Základní sestava musí obsahovat jednoho brankáře, alespoň 3 obránce a nejméně jednoho útočníka. Zbytek už je čistě na našem odhadu, strategii, fantazii a na případném úspěchu se podílí také dávka štěstí.

Na střídačce nám zůstane druhý brankář a 3 hráči do pole, kteří budou automaticky nahrazovat hráče, kteří do daného kola nezasáhnou (neodehrají ani minutu nebo nedostanou žlutou/červenou kartu). Střídání probíhá automaticky:

  • dle námi zvolených preferencí při tvorbě sestavy (náhradník č.1 je první volba, pokud někdo z našeho základu nenastoupil atd.)
  • dle základních pravidel pro tvorbu sestavy (Př. Máme nastavenou formaci 3-4-3, na lavičce máme č.1 záložníka, č.2 a 3 jsou obránci – jeden z našich obránců ale neodehrál ani minutu, takže ho automaticky nahradí č.2, aby byla splněna podmínka alespoň 3 obránců. Pokud by nenastoupil jeden z našich útočníků, pak bude nahrazen záložníkem na pozici č.1)

Z naší zahajovací sestavy musíme vybrat ještě Kapitána a Zástupce kapitána. Bodový příspěvek kapitána se dvojnásobí! V případě, že náš kapitán neodehraje ani minutu, převádí se tento bonus na jeho zástupce, ale pokud by ani zástupce kapitána nezasáhl do hry, pak máme smůlu a o dvojnásobek bodů přicházíme.

Přestupový trh

Trh už známe a budeme se na něj v průběhu sezóny samozřejmě vracet, abychom náš tým obměňovali. Až do první uzávěrky můžeme vyměňovat své hráče bez omezení dle libosti. Nicméně s uzávěrkou na Gameweek 1 (dále jen GW) se vše mění a na každý následující GW obdržíme POUZE 1 volný přestup! Pokud chceme udělat v týmu změn více, pak musíme počítat s tím, že nás to bude stát odečet 4 bodů z našeho celkové skóre za každý takový přestup.

Př. Upravujeme tým na GW2, máme jeden volný přestup, ale celkově vyměníme 3 hráče – využili jsme tedy volný přestup a zároveň zaplatíme 8b z našeho skóre za další dva přestupy.

V případě, že náš volný přestup nechceme využít, můžeme si ho pošetřit na nadcházející GW a následně budeme mít možnost udělat 2 přestupy bez jakéhokoliv bodového postihu. Takto ušetřený přestup ale můžeme mít vždy pouze jeden.

Př. Po GW1 jsme získali volný přestup a ponechali stejnou sestavu, po GW2 obdržíme další volný přestup, takže máme k dispozici 2 volné přestupy, ale opět neuděláme žádnou změnu. Po GW3 obdržíme nový volný přestup, ale sebou si můžeme převést pouze 1 volný přestup navíc, takže nám jeden propadne a my máme k dispozici opět pouze 2 volné přestupy před GW4.

Poslední pravidlo v rámci přestupů je stanovené omezení na maximálně 20 přestupů v rámci jednoho GW. Jsou zde samozřejmě i výjimky a jiné možnosti, jak svůj tým v průběhu sezóny upravit, ale tohle téma bude také obsahem až následujícího článku.

Hlavní cena

Na závěr dnešního článku si ještě představíme tu největší cenu, která čeká na celkového vítěze Fantasy PL 2023/2024.

  • týdenní dovolená v UK včetně 2 VIP vstupenek na 2 zápasy PL 24/25, vybrané zážitky na populárních turistických atrakcích UK, včetně zaplacené cesty a ubytování na 7 nocí
  • HUBLOT chytré hodinky
  • oficiální herní míč PL
  • Notebook nebo smartphone
  • Sluchátka s potlačením okolního hluku (do uší nebo na uši)
  • Personalizovaný dárkový balíček Fantasy PL (batoh, triko, hrnek, termoláhev, antistresový míček, pero, zápisník, klíčenka)

Myslím, že hlavní cena je více než lákavá a to ani zdaleka není jediná, o kterou se hraje. Ty další si budeme představovat postupně.

Co nás čeká příště?

V příštím článku se ještě vrátíme k systému bodování, k přestupovým částkám jednotlivých hráčů a jak jejich růst či pokles může ovlivňovat náš celkový rozpočet. Přiblížíme si funkci herních žetonů, díky kterým můžeme získat extra body navíc a možná se podíváme na další ceny, o které jako manažeři budeme moci zabojovat. A určitě si představíme naši vlastní ligu Gunners CZ/SK SC, do které se již nyní můžete přihlašovat (kód: xsil81) a kde také budeme soutěžit o zajímavé ceny!