Gallas kapitánem, Sevilla preview – Hans‘ Diary No. 33

Po letos poslední repre pauze, která mi přišla obzvlášť dlouhá, pokračuje fotbalová sezóna. S roztříštěnou zálohou jsme porazili Wigan a s přispěním bývalého kanonýra jménem Anelka, jsme se odlepili od Rudých fňukalů. Jako začátek minimálně třinácti zápasové série, kdy budeme hrát pravidelně dvakrát týdně, vůbec ne špatné. A jak to vypadá, zase se znovu potvrdilo staré otřepané "Arséne knows".

 

Zápas s Wiganem jsem bohužel neviděl celý, takže moc postřehů nepřidám. Wigan hrál to, co bude hrát většina týmů, které přijedou na Ashburton Grove, čest výjimkám – proto máme radši zápasy s ManU, Poolem nebo Xaverovem. Z toho, co jsem viděl byl ref dost zoufalý a minimálně Heskey mohl být rád, že zápas dohrál. Hlavní postavou celého zápasu byl ale naštěstí náš kapitán – William Gallas. Nijak se netajím, ani to nejde, když jsem to psal dříve v Diary, že jsem z něj a jeho jmenování kapitánem, byl v létě na palici. Nicméně po jeho návratu do sestavy měním, podobně jako mnoho dalších goonerů, pomalu názor. Jeho poslední tři vystoupení v Premier League – na Anfieldu v poslední minutě zablokoval střelu Gerrarda, která mířila do sítě, s ManU zachránil remízu a v sobotu zlomil Wigan – byly opravdu hodné kapitána. Nevím, nesedím v šatně, ale zdá se, že i hráči (Fabregas, Touré) jsou s ním nadmíru spokojeni. Kolo Touré, který byl jeden z horkých kandidátů na pásku, tvrdí, že se zařadí po bok takových borců jako byli Adams a Vieira. Osobně to vidím jako dost předčasné tvrzení, ale v každém případě je momentálně Will na té správné cestě. Pro ostatní hráče, zejména ty míň zkušené, nemůže být nic lepšího, než když vidí, že kapitán se nesmíří s výsledkem a bojuje do poslední vteřiny.

Ještě stručně k MUtd vs Bolton. Ferguson byl očerveněn poté co se mu nelíbilo, že rozhodčí Clattenburg nedostatečně chrání jeho hráče proti záludné hře Boltonu. Ano, je to opravdu ten stejný Ferguson, který se ještě před rokem smál Arsenalu, že se s takovou hrou nedokáže vypořádat, a že díky tomu jsou United lepší.

Něco pro princeznu, ať už dá konečně pokoj:

V Seville si zase ve velké míře zahrají "mladíci". Alespoň to slibuje AW. A je to dobře! Po neslaném, nemastném zápase Slávií se tady v komentářích vyjadřovali někteří softcore fans nějak ve smyslu, že jsou zhnuseni přístupem k zápasu. Na protest že sundávají ze zdi plakát Freda Beardsleyho, který jim tam visí už od roku 1886 a že pokud se jim Arsenal neomluví výhrou 17:0 nad ManU, tak ať nepočítá, že oni se ještě někdy budou obtěžovat se o něj zajímat. Nečekám, že by tihle odporníci ztráceli čas čtením mých výmyslů, ale kdyby náhodou, rád bych jim něco sdělil. Za prvé: Fotbalová sezóna je dlouhá a náročná, ta anglická zvláště. Nechat odpočinout některé hráče je nutné nejen proto, aby byli ready na těžké zápasy, ale také tím Wenger zmenšuje riziko zranění. A kde jinde je nechat odpočinou než na Slávii? Za druhé: Ani Arsenal není stroj na nádherné zápasy, i když to tak občas může vypadat. Jestli vám to vadí, sledujte Harlem Globetrotters, ti mají zábavu v popisu práce. Fotbal je občas nuda, a že to vyšlo zrovna na Slávii bylo dáno taky kvalitou soupeře. Počítejte s tím, že až za deset let někde omylem narazíte na zápas Arsenalu, že bude třeba hrát ve středu tabulky a pokřikovat se na něj znovu bude "boring, boring Arsenal". Za třetí: a to je možná nejdůležitější, mladí mladíci získávají zkušenosti. Jeden z důvodů, alespoň jak já to vidím, proč jsou dnešní Young Guns na střeše Premier League je ten, že spolu hrají již dost dlouho, společně sbírají zkušenosti. Proto jsou zápasy jako Slávia a ještě více právě dnešní Sevilla k nezaplacení. Díky takovým zkušenostem pak máme tři body i ze zápasu s Wiganem, kde z první zálohy zbylo pouze torzo. A koneckonců, na Strahově jsme potřebovali bod a ten jsme ukopali.

Ještě k minulému tématu. Platini zřetelně tlačí na to aby Anglie i nadále hrála druhé housle. Nejsem zase takový znalec, ale ať přemýšlím, jak přemýšlím, špičkového kouče s anglickým pasem neznám.

Takže hurá, ať v prosinci poztrácíme co nejméně bodů. Sevilla, Bukurešť (CL) a Blackburn (CC) budou jistě zápasy, kde si odpočinou tahouni a dostanou šanci borci z "rezervy", ale i tak bude těžkých zápasů a soupeřů hodně. C'mon Arsenal!

Mikec, nezapomeň tipovat! Čas se ti krátí.

SAG Hans