GGM 02: Arsenal získal titul na Anfielde po Thomasovom góle

„ Thomas sa prebíja stredom poľa…chopí sa svojej šance…a Thomas strieľa gól!“

Ubehlo už 18 rokov odvtedy ako tieto slová vyšli z úst komentátora Briana Moora počas vzrušujúceho vrcholu sezóny 1988/89. Fanúšikom Arsenalu zostanú tieto slová navždy zaryté v srdci. Niet sa čomu čudovať. Futbalový zápas asi nikdy nebol dramatickejší, ako ten ktorý sa udial počas slávnej noci na Anfield Road.

Niekoľko týždňov pred zápasom bol Arsenal na správnej ceste za prvým titulom od roku 1971. George Graham, ktorý ho vtedy získal, vtedy stál na lavičke už v pozícii manažéra a tento šetrný Śkót zostavil tím z lacno kúpených hráčov a talentovaných mladíkov.

Kolesá osudu sa pohli vtedy, keď Arsenal v posledných dvoch domácich zápasov proti Derby a Wimbledonu len prehral a remizoval. Drvivé víťazstvo Liverpoolu 5:1 nad West Hamom znamenalo, že Arsenal musel v poslednom zápase na Anfielde 26. Mája, ktoré bolo odložené kvôli Hillsboroughskej tragédii, vyhrať o dva góly.

„ Nemáte nikoho kto by za Vás tam hore prosil, Arsenal.“ znel jeden transparent na zápase, ale zverenci Grahama mali svoju taktiku. Hrať vyrovnane prvý polčas, na začiatku druhého polčasu streliť prvý gól a ku koncu zápasu vyšachovať Liverpool druhým gólom.

Grahamove rozhodnutie hrať na troch bekov dalo Leemu Dixonovi a Nigelovi Winterburnovi šancu hrať ofenzívne a takisto dobre vytláčať krídelníkov Liverpoolu. Arsenalu sa to darilo a na začiatku zápasu bol blízko k vstreleniu prvého gólu, keď hlavička Steva Boulda skončila tesne nad brvnom.

Sedem minút po prestávke sa hostia dostali do vedenia. Winterburn zakrútil center z pravej strany na Alana Smitha, a ten prekonal Brucea Grobbelaara. Hráči Liverpoolu okamžite protestovali, že gól padol z ofsajdu. Gól ale platil.

Vyzeralo to tak, že Arsenal premárnil svoju poslednú šancu, keď Thomas po prihrávke Paula Mersona neprekonal Grobbelaara. Ale samozrejme, bol to Thomas, ktorý mal posledné slovo.

Jeden z najúžasnejších momentov bohatej histórie Arsenalu nastal vtedy, keď John Lukic hodil aut na voľného Dixona, jeho presný pas našiel Smitha a ten prihral Thomasovi. Našťastie pre Arsenal sa ocitol Thomas takmer sám pred bránou, a kým sa obrancovia k nemu dostali už poslal loptu za chrbát Grobbelaara.

„ Neuveriteľný vrchol ligovej sezóny!“ kričal Moore. Po osemnásťročnom čakaní sa Arsenal dostal späť na Anglický trón.