GGM 22: Wright pokoril Bastinov strelecký rekord

"Wrighty" –

Record breaker, history maker.

Od momentu, keď prišiel na Highbury v roku 1991 začal za Arsenal strielať góly ako na bežiacom páse. Hattrick, krásne góly to všetko robilo „Wrightyho“ „Pánom Spoľahlivým“ a nepochybne jedným z najväčších kanonierov v klubovej histórii ak nie úplne najlepším.

Klubový rekord Cliffa Bastina so 178 gólmi vyzeral neohrozene do Wrightovho debutu v ligovom pohári proti Leicestru v Septembri 1991. Do konca ligovej sezóny si Wright udržiaval skvelý priemer dva góly na zápas.

Na začiatku sezóny 1997/98 mal Wright na konte už 174 gólov. Tri góly v prvých dvoch zápasoch sezóny pre neho znamenali priblíženie sa k rekordu Bastina na jediný gól. Futbalový svet čakal na tento neodvratný moment.

Nanešťastie, Wrightovi „zvlhol“ strelecký prach. V troch zápasoch za sebou nevstrelil gól a keď sa k tomu pridala ešte reprezentačná prestávka, tak sa z toho stal mesiac, čo neskóroval.Keď Bolton navštívil Sever Londýna, Wright chcel rekord konečne zlomiť.

Bolton sa šokujúco ujal vedenia po dvadsiatich minútach. Wright si prebral prihrávku Keitha Branagana a vstrelil gól. Vyzliekol si dres, pod ktorým mal nápis. „179 – Jednoducho to sprav!“ Tento gól mal ale číslo 178. O päť minút sa konečne dočkal. Dennis Bergkamp sa predral obranou Boltonu, loptu nakoniec síce stratil ale Patrick Vieira ju opäť vybojoval a prihral Wrightovi, ktorý zo vzdialenosti len piatich metrov vstrelil gól.
Gól s číslom 179 dosiahol Ian asi najlahšie, ako len mohol.

Na Highbury zavládol ošiaľ. Všetci hráči Arsenalu sa ponáhlali gratulovať Wrightovi – novému rekordérovi.

Wright, ako bolo pre neho typické, vstrelil hattrick a Gunners zvíťazili 4:1. Bol to perfektný
deň pre muža, ktorý si právom zaslúži miesto v histórii a nepochybne sa zaradil k velikánom