Gooners On Tour : Roman a Kristina na Burnley

Reportáž zo zápasu z Burnley

Táto reportáž bude možnože trochu obsiahlejšia a iná ako tie ostatné. A pravdepodobne bude obsahovať menej poznatkov zo samotného zápasu, ale snáď to nevadí. Za futbalového odborníka sa nepovažujem, aby som hodnotil výkony hráčov, ale je fakt, že „tú 35-ku“ som si počas zápasu často všímal a až dodatočne som zistil, že išlo o hráča menom Mohamed Elneny, ktorý si v zápase s Burnley odkrútil premiéru. Povedal by som, že celkom vydarenú. Ale ako som už spomenul, nie som futbalový expert.

Som však fanúšik futbalu, toho anglického dvojnásobne. A keď som so ženou vyberal predĺžený víkend v Londýne, dátum 29. 1. až 1. 2. som nezvolil iba kvôli atraktívnej cene letenky (BA – Londýn Standsted, 35 EUR na osobu obojsmerne), ale aj kvôli futbalovému víkendu. Malo sa hrať štvrté kolo FA Cupu a bola celkom vysoká šanca, že niekde v Londýne bude futbal. A že by sa mohlo podariť zohnať lístky, pretože zápasy Premier League boli v tom čase už vypredané. Vravel som si, že domáci zápas Arsenalu by potešil najviac, ideálne nejaké derby. Prvé želanie vyšlo, druhé nie, ale spätne môžem povedať, že nám vôbec nevadilo, že súperom bol „iba“ druholigový Burnley. Zážitok z futbalu tým neutrpel a bola väčšia šanca, že sa podarí zohnať lístky za rozumnú cenu (resp. že vôbec zoženieme lístky). Takže ak čítaš tieto riadky a túžiš vidieť Arsenal naživo, odporúčam začať s menej atraktívnymi súpermi. Cena lístkov je nižšia a šanca, že vám ich klub pridelí cez gunner.cz, vyššia.

Je dobre vedieť, že niekedy sa dá výlet na Arsenal vybaviť aj na poslednú chvíľu. Totiž, ak si pozriete sekciu „Vstupenky na Arsenal FC“ na webe, na zápasy Premier League obvykle treba žiadať o lístky viac ako 2 mesiace pred samotným zápasom. My sme Burnley vybavili v priebehu dvoch týždňov pred zápasom, aj keď to bolo všetko na poslednú chvíľu. Ale o tom je FA Cup. V pondelok prebehlo žrebovanie zápasov, do soboty bolo potrebné podať žiadosť o lístky cez gunners.cz. To, že existuje takáto možnosť, som zistil až v stredu, pričom do soboty som musel byť prihlásený vo fanklube, mať zaplatené členské príspevky (peniaze z banky do banky nejakú dobu cestujú) za mňa a ženu a podanú oficiálnu prihlášku. Aj vďaka ústretovosti DANa sme to všetko stihli vybaviť.

Dovolím si malú odbočku ohľadom lístkov. Ak chcete ísť na Arsenal, môžete si kúpiť lístky aj cez oficiálny web arsenal.com. Ale treba mať zaplatený ročný členský príspevok za každého člena výletu. Nakoľko členské stojí od 35 libier vyššie pre jednu osobu, pričom klub garantuje na každý domáci zápas minimálne 3500 miest, nemáte isté, že lístky takýmto spôsobom získate. Takže žiadať cez lokálny fanklub gunners.cz, na ktorý ma včas upozornili známi, predstavuje asi najefektívnejší spôsob, ako získať lístky. Samozrejme, na trhu sú ešte rôzne cestovné kancelárie a weby, ktoré predávajú lístky, ale táto činnosť je v Anglicku považovaná za trestnú, takže som to nechcel riskovať. Nehovoriac o výrazne predraženej cene vstupeniek. Mimochodom, podobný lokálny fanklub má aj Liverpool, avšak politika tohto klubu je iná – cez lokálny fanklub môže žiadať / kupovať lístky iba ten, kto má zaplatený ročný poplatok nielen vo fanklube, ale zakúpil si aj ročné členstvo cez oficiálny web klubu v hodnote takisto cca 35 libier. V tomto smere palec hore Arsenalu.

Späť k nášmu výletu. Arsenal nám pridelil lístky, zaplatili sme ich a DAN nám ich poslal z Čiech na Slovensko dva dni pred našim odletom. Aj preto sa riešia lístky na Premier League s dostatočným predstihom, aby bola časová rezerva, ktorú sme my nemali. Doručovanie zásielky obvykle trvá 2 pracovné dni – 1 deň putuje zásielka na Slovensko a druhý deň ju doručujú poštári. Ten „druhý deň“ sme však nemali, našťastie sa dá s poštou dohodnúť, že si človek vyzdvihne osobne zásielku na pobočke medzinárodnej pošty v Bratislave… čo sa mi podarilo, ale nakoniec to bolo jedno, lebo Arsenal nám zariadil kópie lístkov, ktoré sme si vyzdvihli pred samotným zápasom. Stačilo povedať meno a ukázať občiansky.

Pomaly sa dostávame k samotnému zápasu. Odporúčam prísť v predstihu, minimálne polhodinu pred zápasom, v kľude si dať pivo a pozrieť si štadión. Vedeli ste napríklad, že dresy Sparty Praha boli inšpirované práve Arsenalom? Po stenách štadióna nájdete viacero zaujímavých informácií, z ktorých budú mať skalní radosť. Pivo stojí 4,50 libier a musíte ho vypiť vo „vnútornej sekcii“ pri televízoroch. Na nich môžete sledovať prenos zo zápasu, ktorý je od vás pár metrov. Avšak je oneskorený o cca 3 sekundy, takže vždy vopred viete odhadnúť, čo sa stane na základe reakcií publika. Na vaše miesto vás s alkoholom nepustia.

A určite vyskúšajte aj hot dog. Na naše pomery je pomerne drahý, ale ten párok je naozaj obrí (prosím, žiadne dvojzmysly) a je v ňom cítiť aj mäso, čo sa o niektorých našich párkoch nedá povedať. Opäť odporúčam dať si ho pred zápasom, počas prestávky sú bufety plné, nehovoriac o tom, že budete čakať 10 minút len na to, aby ste sa dostali na záchod. Tak zaplnené chlapské záchody som veru ešte nezažil J My sme tento folklór nepoznali, takže sme „prestávkové“ pivo rýchlo dopíjali, lebo už sa 5 minút hralo v druhom polčase.

K samotnému zápasu poviem ešte toľko, že miesta boli výborné. Výhľad vidíte na fotkách a veru, spomenul som si na prvý počítačovú FIFA hru, ktorá mala presne takúto kameru. Priamo pod nami boli fanúšikovia hostí, takže počas zápasu bolo veselo a veru, počuli sme ich viac ako domácich fans. Atmosféra na zápase bola celkovo výborná a hlavne ten futbal – je jedno, že hral Arsenal s druholigistom. Zápas bol atraktívny, pretože Arsenal síce navonok kontroloval priebeh a držal loptu, tvoril akcie, Burnley dokázalo viackrát zahroziť a bolo z toho aj vyrovnanie na 1:1. Každopádne, v Anglicku asi inak beží čas, pretože tých 90 minút zápasu veľmi rýchlo ubehlo J

Toľko naša skúsenosť a ako som už spomenul – ak chcete vidieť Arsenal naživo, nešpekulujte. Letenky do Londýna sa dajú zohnať za smiešne sumy a v prípade menej atraktívnych súperov by nemusel byť problém ani s lístkami. Stojí to za to.