Hans a Aaron pro Premierleague.cz

Rozhovor pro premierleague.cz poskytli dva fanoušci z odlišné strany barikády.
Za Arsenal odpovídal na otázky Hans, Starý Arogantní Gooner (SAG). Za Tottenham zase Aaron, redaktor spurs.cz a pomocník našeho webu.

Blíží se zápas dvou nesmiřitelných rivalů, Arsenalu a Tottenhamu. Jaké máte před střetnutím pocity a jak vnímáte tohle derby?

Hans: Pocity mám odpovídající tomu, že jsme včera vyřadili Liverpool z League Cupu a pak to trochu zapíjeli. Tohle derby je další v řadě neopakovatelných zápasů, které sice můžou být herně nudné, ale náboj a atmosféru mají nesrovnatelnou s jakýmkoliv jiným zápasem. Letos navíc Spurs hrajou velice dobře, takže očekávám i fotbalovou zábavu.

Aaron: Tak vždycky to byl, je a bude velký zápas. Já se vždycky strašně těším. Rozhodně to nevmímám jako Wenger, pro kterého jsou zápasy proti Spurs pouhými zápasy. Zatím jsem ovšem v klidu. Horší to bude v sobotu. Nervozita určitě bude panovat.

V loňské sezoně obě derby skončily remízou. Na White Hart Lane žádné branky nepadly, na Emirates Stadium zápas skončil divoce 4:4. V tomto zápase Gunners ještě v 88. minutě vedli 4:2, přesto nakonec remízovali. Jak vzpomínate na tento duel?

Hans: Jak může asi gooner vzpomínat na zápas, kde jsme přišli o dvougolové vedení nad Slepicema v poslední minutě? Horší než prohrát s ManUtd 5:0.

Aaron: Paráda. Sice Arsenal byl lepším týmem, ale rozhodlo srdíčko. Tottenham dal do závěru všechno a hráči pořád věřili. Byl to velký zážitek a neustále si dokola pouštím ten poslední gól a reakce Wengera. To je pohled k nezaplacení.

V lednu roku 2008 Spurs zvítězili nad Arsenalem 5:1. Někteří brali výsledek na lehkou váhu, neboť šlo o League Cup, do něhož Gunners nastoupili s mladými hráči. Bylo to také tak u vás?

Hans: Neřekl bych, že bych ho bral vyloženě na lehkou váhu, prohrát s Tottenhamem po tak dlouhé době nebylo rozhodně nic příjemného, ale myslím, že mnohem větší význam měl výsledek pro Slepice.

Aaron: Každý si to bera jinak. Já to beru jako fakt, že se Gunners díky Wengerovi ztrapnili a my jsme díky hlouposti francouzkého mistra postoupili do finále a získali pohár, což se o druhé straně říct nedá. Každý v tom hledá mouchy. Je těžké přijmou takovou porážku.

Co na druhém klubu nejvíce nenávidíte či odsuzujete?

Hans: Je to prostě Tottenham, k tomu se nedá nic moc říct.

Aaron: Nemám rád Wengera. Pro mě je to ničitel všeho krásného v Anglii. Hra se mi nelíbí, složení kádru… Na jednu stranu díky tomu nemají velké výsledky. Prostě ten manažer mi nikdy nepřirostl k srdci. Je to samozřejmě velký manažer a kolikrát se mi líbí jeho názory, jenže prostě si spletl místo. Je mu by rozhodně svědčila jiná liga. Jinak že bych ten klub nějak nenáviděl, to zas ne. Je jen škoda, že pouze vlastník klubu má něco společného s Anglií.

A naopak, najde se aspoň jedna věc, kterou dokážete ocenit na svém rivalovi?

Hans: Většinou je to celkem solidní zdroj bodů.

Aaron: Líbí se mi jejich finanční filozofie. Neustále vydělávají a pokud nastane krize, budou z toho hodně těžit. Sice teď kvůli tomu jsou trochu ve stínu Big3, ale všechno má svou logiku.

Máte mezi přáteli také fanoušky svého úhlavního nepřítele?

Hans: Přátele asi těžko, ale s takovým Brucem bývala celkem sranda.

Aaron: Zrovna přímo kamárady ne, ale pár známých určitě. Nemám problém se bavit s někým , kdo fandí někomu, kdo je mi nesympatický. Holt nebudeme mít společný pohled, ale to neznamená, že je to špatný člověk.

Jak by probíhalo vaše ideální derby?

Hans: Ideální pro nervovou soustavu by bylo jednoduché vítězství, tak asi 7-0. Ale mnohem větší zážitek by třeba bylo prohrávat v deseti 0-2 a v posledních 10ti minutách to otočit na 3-2. A nejlépe, aby ten třetí byl z nějaké hodně přísné penalty.

Aaron: Jakkoliv, kdybych viděl naštvaného Wengera :). Ale určitě aby se hrálo nahoru a dolů a i nezaujatí fanoušci by byli spokojení, mělo to pořádnou britskou šťávu jako například Old Firm Derby. A taky, aby hlavně nerozhodl zápas rozhodčí či nějaká simulace.

Pamatujete si své první derby, které jste shlédli?

Hans: Jeeeezzz. Rozhodně to bylo v sezóně, kdy Arsenal vyhrál PVP, někdy před Vánoci, takže 1993. Na Highbury vyrovnával Wright na 1-1.

Aaron: Tak to si asi nevybavím. To určitě bylo ještě za dob, kdy jsem se na fotbal koukal jako nezaujatý dívák. Přece jen nejsem ten typ, který si jednoho dne řekl, že bude fandit Tottenhamu.

A jaké derby bylo nejnezapomenutelnější?

Hans: Asi na podzim 2004. Tottenham-Arsenal 4-5. Mourinho to tenkrát komentoval, že dostat víc než tři góly je příšerné a on by svoje mužstvo odvolal ze hřiště. Já tomu naopak říkám fotbalová zábava a takové zápasy jsou jedním z důvodů proč mně baví tenhle sport.

Aaron: Spurs v poslední době moc s Arsenal nevyhrávají, takže by bylo logické, kdyby například zmínil ten debakl nebo poslední zápas na Emirates. Ale já zmíním derby, které se odehrálo v roce 2004. Zápas se hrál na WHL a Tottenham bohužel prohrál 4:5. Jenže s takovým kádrem, který Spurs měli, tak odehráli fantastický zápas. Každý Yid musel být na svůj tým hrdý. Byla to fantazie i přes tu prohru.

Arsenal patří mezi adepty na titul. Má šanci, aby vysněné trofeje dosáhl?

Hans: Samozřejmě si to přeju, ale pokud se pokusím o nějaký nadhled, tak se bojím, že to nevyjde. Kádr si myslím, že je kvalitní a po delší době i dost široký. Bohužel situace mezi brankáři je momentálně dost tristní. Almunia není žádný zázrak, ale Fabianski s Mannonen nám titul nevychytají. Mimochodem bude zajímavé vidět, kdo z nich v sobotu nastoupí. Momentálně to může kterýkoliv z těch tří.

Aaron: Ne a dlouho mít nebude. Podívejte se na Chelski, Manchester United, či Liverpool. Tyhle kluby jsou o krok vepředu. A důvod? Mají velké osobnosti a hlavně angličany, kteří pro ten klub dělají maximum. Arsenal tohle nemá. Tým táhne Fabregas, který se určitě už vidí někde jinde.

Tottenham se naopak snaží marně probít do první čtyřky. Dokáže svého cíle letos dosáhnout?

Hans: Těžko. Na první čtyřku útočil v minulosti vždy jeden tým. Villa, Tottenham, Everton (ten se tam jeden rok dokonce vetřel). Letos těch týmů je více, což je dobré pro zajímavost Premier League. Nicméně dostat se do Top 4, předpokládá, že někdo z ní vypadne, což zatím moc nevypadá. Nicméně dovedu si představit, že se tam někdo vetře tak na jednu sezónu. Dlouhodobě to asi nebude. I když peníze dokáží leccos, jak nám předvedla Chelsea. Těma ale zrovna Tottenham moc nemává. Navíc stavba nové stadionu mu taky pustí dost žilou.

Aaron: Těžko říct, sezóna je dlouhá. Momentálně to vypadá slibně, ale musíme uznat, že Chelski, Man Utd a Liverpool jsou o dva kroky vepředu a Arsenal o krok. Musí přijít štěstí a odhodlání. To třeba v posledním zápase se Stoke chybělo. Taky samozřejmě musí být všichni zdraví. Základ Tottenhamu je silný, ale například zranění Modrič nebo absence Defoa jde ohromně znát. A nezapomínat na Lennona, který poslední dobou patří k tomu nejlepšímu. Já tomu samozřejmě věřím, kdyby ne, tak bych si nemohl sáhnout do svědomí. Ale musíme se koukat na ligu reálně.

A tradiční otázka na konec, jak sobotní zápas tipujete?

Hans:  Pokud není šance vyhrát nějaké peníze, tak netipuju, ale abych nebyl hajzl, tak střelím 3-1.

Aaron: Vidím to opět na plichtu. Poslední dobou je to takovým zvykem.

 

PremierLeague.cz