Hill-Wood: Usmanova v klubu nechceme

 Předseda Arsenalu Peter Hill-Wood nechce v klubu ruského miliardáře Alishera Usmanova.

Usmanov drží momentálně 21 % akcii klubu a v nejbližší době by chtěl svůj podíl zvýšit na 25 %, což by z něj udělalo největšího akcionáře klubu.

V pondělí vedení Gunners oznámilo působivé finační výsledky, které z Arsenalu dělají nejbohatší klub v Anglii. Hill-Wood opět zdůraznil, že nepotřebujeme žádného zahraničního investora.

Nicméně jiný zahraniční investor Stan Kroenke, který vlastní 12,2% akcii už měl s vedením několik schůzek a obě strany navázali pracovní partnerství.

S Usmanovem zatím žádné jednání neproběhlo.

" Obchod v Uzbekistanu je podivný a to je dostatečný důvod proti jeho vstupu do Arsenalu. Nechci ho jako majitele klubu."

" Stan Kroenke se ve sportu dlouho angažuje a měli jsme spolu konstruktivní jednání. "

" Nikdy jsme nebyli v lepší finační situaci. Nechceme, aby někdo kupoval klub, ale Kroenke má velký zájem. Aspoň tomu rozumí a ví jak má klub udržet na úrovňi. S Usmanovem jsme se zatím nesetkali a je předčasné o něm mluvit, ale zdá se, že je to trochu jiný šálek kávy."

Kontroverzní ruský podnikatel Usmanov, který koupil za 75 mil. liber 14,5 % akcii Arsenalu od bývalého viceprezidenta Davida Deina byl roce 1980 odsouzen v Sovětském Svazu na šest let za zpronevěru, korupci a rozkrádání státního majetku. Ale po pádu komunismu byl tehdejší ruským parlamentem osvobozený.

Informace jak přišel Usmanov k majetku pocházejí od bývalého velvyslance Velké Británie v Uzbekistanu Craiga Murrayho, který však o domnělé korupci a státem podporované brutalitě nemá důkazy. Když Usmanov koupil další podíly v Arsenalu objevili se další obvinění, které však na jeho právník Schillings označil jako pomluvy a žadal, aby server Fasthosts tyto informace stáhl. Celá zpráva Murrayeho bylo odstraněná. Pravnící Laura Tylerová, Schillings nehodlají na bývalého velvyslance podávat žalobu.

Murray však své obvinění nehodlá stáhnout. "Byl jsem velvyslancem v Uzbekistánu. Usmanov je v zemi prominetní obchodníkem a byl můj úkol mít o něm dobré informace."

Usmanovovi zástupci tvrdíi, že mají písemně doložené dokumenty vztahující se k obvinění, které jsou doprovázeny oficiálním prominutím trestu. Usmanov prý přišel po pádu SSSR k majetku díky obchodům v těžebním průmyslu a hutnictví zcela legitimně. Jeho finance nejsou údajně průhledné kvůli chaotickým systémům v Uzbekistánu a Rusku, zatímco v Británii a Spojených státech je všechno v naprostém  pořádku.

 

/skysport, guardian/