Historie dresu Arsenalu

 

Dneska tu pro vás mám překlad z webu arsenalinsider.com. Trochu si odpočineme od velmi rušného (a navýsost úspěšného) přestupového období a podíváme se, jaká je historie našeho dresu.

___

Když se řeší fotbal, je to jménu na hrudi, na kterém záleží nejvíce. Ne to na zádech [což nechápalo pár našich bývalých hráčů pozn. red.]. Toto platí především pro Arsenal, kde byl klub, jeho jméno a tradice po celou dobu své existence vždy na prvním místě. Je pravda, že dres našeho týmu se časem měnil a vyvíjel, což bylo často způsobeno technologickými pokroky, ale pravdou zůstává fakt, že každý hráč, který kdy oblékne tento dres, musí mít touhu a odhodlání dres a s ním i celý klub ctít.

Nový, dynamický domácí dres pro sezonu 2014/15 byl navržen a vyroben Pumou, se kterou klub podepsal smlouvu, po vypršení kontraktu s Nike. Jelikož tato sezona reprezentuje novou éru domácích dresů, podívejme se na historii domácího dresu.

Roku 1886, před zformováním Arsenalu jakožto profesionálního týmu, byl klub znám pod jménem Dial Square FC. Několik hráčů dříve kopalo za Nottingham Forest a na trénink přišli ve svých starých červených dresech. Tehdejší vedení si řeklo, že nejefektivnější cestou k oblečení celého týmu bude, když zbytku týmu dají stejný červený dres. A tak se zrodil první dres našeho klubu. Byl temně rudý s dlouhými rukávy, límečkem a třemi knoflíky na hrudi. Trenýrky byly bílé a štulpny modro žlutě pruhované. Brankářský dres byl stejný, jen měl krémovou barvu.

Když se tým od sezony 1913/14 usídlil na Highbury, hráči stále nosili tento dres. Změna nastala až roku 1925 za Herberta Chapmana, kdy byl představen dres, jak ho známe dnes. Chapman prý někde viděl muže, který na svém bílém triku měl červenou mikinu bez rukávů. Manažerovi se tato kombinace líbila a rozhodl se skombinovat červený trikot s bílými rukávy. Do levé horní části pak umístil logo klubu a dres byl hotov.

Venkovní dres byl navržen v 50. letech, pro případ, že by soupeř měl dres stejných barev. O deset let později se dresy začali vyrábět z bavlny. A konečně roku 1967 se na dresu objevilo logo s kanónem. Pár let poté – bylo to v sezoně 1970/71 – klub získal svůj první double. Do konce 70. let bylo na dres přidáno logo výrobce – tehdy to byla společnost Umbro. Prvním sponzorem Arsenalu byla od roku 1981 společnost JVC. Tato tři písmena zůstala na hrudi hráčů až do roku 2000, kdy na toto místo přišel Dreamcast.

Hned roku 2002 se sponzor zase měnil. Stalo se jím O2, který byl roku 2006 nahrazen novým hlavním sponzorem – leteckou společností Fly Emirates. V sezoně 2005/06, která byla poslední na Highbury, nosili hráči pamětní tmavě červený dres na památku první sezony, kterou na tomto stadionu odehráli. Štulpny byly také tmavě červené, trenýrky bílé a čísla a písmo na dresech bylo zlaté. Venkovní dres ze sezony 2007/08 měl bílé trenýrky a tmavě červené štulpny na památku Herberta Chapmana.

Pro 125. výročí, které spadalo na sezonu 2011/12, byl představen speciální domácí dres s upraveným logem. Asi si všichni pamatujeme čistě bílé logo s 15 dubovými listy na každé strany kanónu a mottem „Forward“ pod ním. Na dresech ještě byly uvedeny roku 1886 a 2011. Pro letošní sezonu bude mít tým tři dresy – domácí, venkovní a třetí. Tyto dresy však již nepotřebují na našem webu žádné další představení, toho se jim již dostalo.