Hodnocení hráčů – Southampton

Píše se 7.duben 2003 a Arsenal rozdrtil Southampton 6-1. Začíná éra The Invincibles.

Tak jistě, bylo by to příjemné, ale v historii platí, že dvakrát se do stejné vody nevstoupí. Arsenal však dává najevo, že to se změnou myslí vážně a že si jako tým dává nemalé cíle a kvůli jejich dosažení se umí semknout. To bylo jasně vidět, s jakou zodpovědností přistupoval tým k plnění obranných povinností a jak ho lajdácky puštěný gól do šatny viditelně rozhodil. Jestli se díval Mancini a sir, museli mít radost. Boss chyboval, že vyslyšel Wojtův křik a posadil Vita na lávku.

Wojciech Sczesny: 4 – fatální a naprosto neomluvitelná chyba a i další nepochopitelnosti. Nerozehranost, psychika. Snažím se pochopit brankáře, který si v krátkém časovém úseku vlastní chybou podtrhl reprezentační židli jedničky a nyní asi i dres s jedničkou v Arsenalu. Chyba při centru se dá pochopit, ale ne omluvit. O špatných rozehrávkách se totéž říci nedá, silnější soupeř by je jistě využil a zápas mohl skončit jinak. Určité prvky nesoustředěnosti byly vidět už v závěru loňské sezóny. Doufám, že Thomasův řev po gólu mu bude v uších znít ještě hodně dlouho.  

Carl Jenkinson:  7 – zápas od zápasu je jistější, už si dovolí i technickou parádičku a jak víme, jistota bylo to, co mu dříve chybělo. Jeho aktivita dopředu byla slabší než u Kierana, ale v defenzívě by chybu našel snad jen hnidopich.

Per Mertesacker: 7 – Per se chytil šance a zdá se, že se ji nehodlá pustit. Málokterý tým v EPL si může dovolit takový přepych a nechat sedět stopera takových kvalit jako je Laurent na lavičce. Čte velmi dobře hru, zlepšuje reflexy, lépe se pohybuje. Vyhrál většinu hlaviček, hodně se pohyboval, šel do zakončení (3x). Učitel si ho prostě přetváří k obrazu svému. Jen tak dál.

Thomas Vermaelen: 8 – jako správný kapitán dirigoval hru obrany a snad se nedala na jeho hře najít chyba. Dobře rozehrával, perfektně kryl volné prostory, byl nebezpečný v nábězích do soupeřova prostoru. Tu branku jsem mu po přihrávce Cazorly přál. Po  jeho střele vlastně skóroval Theo.

Kieran Gibbs: 7,5 – vzpomněl si včera někdo na Gaela Clichyho? A nejen po včerejším zápase, Kieranovi to prostě v nové sezóně šlape. Našemu bekovi se vyhýbají zranění, drží v pohodě 90 minut a ukazuje naplno svůj potenciál. Jistě, škarohlíd řekne – vlastenci – ale s velkou zásluhou našeho beka, dodávám. Poctivý dozadu a kvalitní dopředu, to je to co potřebujeme.

Francis Coquelin: 6 – Francis se tak nemohl dočkat své šance, až byl z počátku příliš křečovitý. Bylo vidět, že si v týmu hledal místo. Nezaostával, ale také ničím mimořádným nepřekvapil. Uvidíme, jak si v tak velké konkurenci v záloze povede dál.

Mikel Arteta: 8,5 –  El profesor de Fútbol. Pro mě MotM. Utkání od utkání jde Mikel dál a dál a ve svých 30 letech a nejen kvůli věku se stává dirigentem celého týmu. Skvěle si rozumí s Cazorlou i se stopery. S jeho novou rolí je nutné spojovat podstatnou část změny Arsenalu v obranné činnosti. Loni se mu občas dala vytknout určitá pasivita, ale letos je to prostě jako z partesu. Jeho přihrávka Gervinhovi na gól byla prostě lahůdka.

Santi Cazorla: 8 – naši dva Španělé dali kanonýrům nové plíce a nový mozek. Zatím co zápas Santiho to pohlazení pro oko fanouška. Jeho herní preciznost, regulace tempa hry, to bylo něco, co nám chybělo. Boss udělal dobře, že mu dal hodně volnosti, odměnou mu je ovlivnění každé akce týmu. Santi je prostě u všeho podstatného. Fábregas zapomenut.  Tak hlavně Santi vydrž!

Alex Oxlade-Chamberlain: 7 – náš mladík hrál specifický zápas a to, že „svatí“ jsou u něj hluboko v srdci, bylo vidět po zápase při loučení s away. Hrál proti „svým“ a snažil se, aby to nebylo znát. Byl velmi aktivní, motivovaný, bylo vidět, že se chtěl předvést Bossovi a bývalému klubu. Chybělo mu trochu štěstíčka, ale ne každý zápas se musí podařit. Možná mu trochu neseděla změna na 4-4-2.

Lukas Podolski: 8 – kolikrát jsem si dříve při přímákách jen vzdychnul, když míč rozsvítil na tribuně. Snad máme konečně nového střelce. Ten gól byla prostě fotbalová paráda. Lukas byl jasnou jedničkou prvního poločasu a spolu se Santim začínají hýbat naší ofenzivou. Zase po letech vidím radost, úsměvy a ne utrápené obličeje slovanského bratra. Ve druhé půlce se trochu vytratil, ale s ohledem na jeho nasazení, pohyb po hřišti a reprepauzu se ani nelze divit.

Gervinho: 8 – Gervais Lombe Yao Kouassi tak trochu zavřel pusu svým kritikům. Dal dvě branky, co si vlastně přát víc? V zápase projevil chladnokrevnost, přehled i smysl pro přihrávku. Zdá se, že se tým začíná sehrávat.

Střídající

Aaron Ramsey: 7 – Aaronovi ta lavička více než prospívá. Připadá mi správně nabuzený, motivovaný, s touhou opravdu něco dokázat. A to se na něj kritika valí ze všech stran, i od „věrných“ fanoušků klubu. A Rambo dělá to nejlepší : dokazuje všem, že když chce tak do Arsenalu patří. Pátý gól byl vlastně jeho, stačil jeden centimetr doleva a jásali jsme nad angličanem. Budou-li všichni náhradníci jako on, čeká nás jen čelo tabulky.

Theo Walcott:  7 – to samé hodnocení jako Rambo. Prostě kvalitní střídající hráč. Tak jako AOC měl trochu „problém“ hrát proti „svým“ a po zápase to dal jasně najevo. Gól byl chladnokrevný, v pravý čas na pravém místě.

Olivier Giroud: nehodnocen. Ta čtvrthodina byla asi málo, a zápas byl už rozhodnutý a podle toho se hrálo. Připadá mi trochu Oli zablokovaný a ostatní jako by to věděli a tak ho vynechávají.

 

Patrick