Hodnocení hráčů před sezónou – záložníci

 

Do výkopu na Anfield Road zbývá 8 dní, představení útočných možností máme za sebou, na řadě je záloha.

 

 

Part II : záložníci

 

Ani druhá část nebude příliš složitá, v záloze má Boss skutečně z čeho vybírat, tedy pokud mu všichni přijdou do práce. Zralí a zkušení v kombinaci se supertalenty a mladíky, neměl by být problém namíchat na každé kolo EPL kvalitní koktejl. Pokud nám zůstane náš kapitán i k začátku školního roku nemám o výkon záložní řady týmu z Ashburton Grove v bludišti EPL 2010/2011 obavy.

 

Abou Diaby

Poslední sezóna : 35 zápasů od začátku, 5 nástupů z lavičky, 7 branek, 0,17 branek na zápas

Náchylnost na zranění : v roce 2006 měl vážné zranění, zlomeninu z utkání se Sunderlandem, léčil se z něj 8 měsíců a ztratil skoro celou sezónu. Zranění bezpochyby zbrzdilo jeho skvěle nastartovanou kariéru, po uzdravení se potýkal s drobnými zraněními, ale minulá sezóna jej už zastihla ve formě. Věřím, že z nejhoršího období už je venku a odehraje minimálně stejné množství zápasů jako loni.

Potenciál : kvůli zraněním zcela jistě ještě neukázal vše. Univerzál, schopný hrát na každé pozici v záloze, umí se ale zapojit i do útoku. Výborná míčová technika, když má den, dokáže obejít klidně celou jedenáctku soupeř, mohl by se zlepšit ve hře hlavou. Pokud získá větší herní přehled a nebude váhat s finální přihrávkou, bude z něj hráč stylu PV4, i když to nerad slyší.

Pozitiva : univerzálnost, takového záložníka má málokterý tým v Premier League. I když Boss bude asi upřednostňovat sestavu Song-Denilson-Fabregas, bude Abou jednoznačně první volbou při střídání.

Osobnost : tichý, nekontroverzní, soustředěný na fotbalovou kariéru a Arsenal. Trvale fotbalově roste, což značí  cílevědomost.

Popularita u fanoušků : fanoušci byli k němu až do minulé sezóny neutrální, rozhodně není pro ně žádnou hvězdou. Postupně si je však získává svou skromností a pracovitostí pro tým.

 

 

Jack Wilshere

Poslední sezóna : 7 zápasů od začátku, 8 vstupů z lavičky, 1 branka, půl sezóny hostování

Náchylnost na zranění : zranění se mu zatím vyhýbají, ale neodehrál ještě takové množství zápasů, doufám, že se mu budou zranění vyhýbat díky jeho hbitosti a rychlosti, i když i on se brzy stane terčem ostrých faulů klubů zaostávajících v technice.

Potenciál : ten, kdo ho měl možnost vidět loni a letos v Bad Waltersdorfu pochopil, že z chlapce se stává muž a začíná se v něm fotbalově projevovat to, co v něm viděl před lety jenom Boss. Ohromně mu prospělo hostování v Boltonu, to bylo vidět v Barnet nebo v Grazu. Co ostatní musí pilovat, má on od narození, techniku, přehled, cit pro přihrávku. Na svůj věk výborný fyzický fond, viz dva zápasy za jeden víkend na EC.

Pozitiva :  tato sezóna může být jeho sezónou, pokud vydrží na lavičce a neuteče na hostování. V případě zranění někoho ze zálohy bude hrát v EPL, nejen v CC a FA. Nezpochybnitelný růst v „cizím“, herně a asi i lidsky, Boltonu, naznačil, co z něj může vyrůst „doma“. Snadno se sehrává se spoluhráči, umí vystřelit, jeho přihrávky mají oči. Musí ale prostě hrát.

Osobnost : jistě skromný, vlastně ještě chlapec, nezkažený na jeho věk vysokými týdenními příjmy, což je vidět na střední značce jeho auta, i když by jistě měl finance na Astona jako někteří. Vypadá zakřiknutě, ale je v něm kus fotbalové agrese, razance, kterou umí ovládat.

Popularita u fanoušků : milovaný od prvního dne, kdy oblékl dres Arsenalu. Pamětníci hovoří o podobném pocitu, jako když začínali David Rocastle či Paul Merson, tak snad vydrží na severu Londýna celou kariéru, ne jako oni. Idol napříč generacemi fanoušků.

 

 

Cesc Fabregas

Poslední sezóna : 35 zápasů od začátku, 1 vstup z lavičky (proti AV), 19 branek, 0,53 na zápas

Náchylnost na zranění : tak jako každý přetěžovaný hráč, který vrcholovou kariéru začal v 16 letech a tedy hraje již 6 let maraton Premier League, musí mít občas nějaké zranění, jen ta zlomenina nohy ze zápasu s Barcou mne trochu vystrašila. Potřebuje, aby ho Boss nechal častěji odpočívat a dával šanci dalším, možná se nám to do budoucna i vyplatí. Odpočatější bude navíc výkonnější.

Potenciál : co napsat, světová extratřída, nejdůležitější stavební kámen domu zvaného Arsenal. Záložník a 19 branek za sezónu. A to i když se potýkal se zraněními a neměl lampardův syndrom na exekuce pokutových kopů.

Pozitiva : fotbal hraje od tří let, hraje ho stále a ještě dlouho bude, a dobře, věřme, že dlouho u nás. Obrovský bojovník, dříč, jeho přítomnost na hřišti má snad až magický vliv na spoluhráče. Takové woodoo je prostě neprodejné 🙂

Osobnost : trochu nevyzrálá, i když už založil rodinu. Právě ta rodina ho táhne zpět ze zamračeného Londýna do slunné Barcelony. Podle mého klidný až zakřiklý člověk, introvert, který těžko odolává tlaku prostředí a nedoceňuje dopady všech svých kroků.

Popularita u fanoušků : dlouhou dobu modla všech, ale znáte fanoušky, kteří když slyší, že jiný klub chce získat jejich idol a ten se nebrání. Na jeho příkladu se může ukázat vyspělost fanoušků kanonýrů. I když, ten zvláštní pocit z letošního léta už asi u řady z nás nikdy nepomine.

 

 

Tomáš Rosický

Poslední sezóna : 20 zápasů od začátku, 13 nástupů z lavičky, 3 branky

Náchylnost na zranění : více než rok nehrál, všichni ho odepisovali, přesto se vrátil. Roční pauza v tréninku a hře se na organismu podepsala, takže i minulý rok se nevyhnul drobným zranění, ale je to dáno asi už i věkem. Obdobná zranění, především svalová, se mu nevyhnou zřejmě i v budoucnu.

Potenciál : má hodně co nabídnout, ke svým schopnostem přidává velké zkušenosti a vyzrálost. Pokud se mu vyhnou zranění a Boss pochopí, že je v nahrazení Cesca za účelem jeho odpočinku tou nejlepší variantou, může pro tým hodně udělat. Vidím ho v roli kapitána a tahouna týmu ve všech zápasech CC a FA minimálně.

Pozitiva : zkušenosti a role v kabině. Může pozitivně ovlivnit mladé hráče, zvláště nyní po odchodu staré gardy Sola, Williama a Mikaela. Pro mladíky je to vlastně fotbalový matador. Může to být jeho sezóna, absolvoval kompletní přípravu a zdá se v dobré kondici. Ať na křídle či ve středu zálohy, když se mu bude dařit střelba a přidá šajtli levačkou.

Osobnost : příjemný gentleman, konzervativní, jako jediný z cizinců v Arsenalu si ponechal auto s volantem vlevo.

 

 

Samir Nasri

Poslední sezóna : 29 zápasů od začátku, 5 nástupů z lavičky, 5 branek, 0,15 branek na zápas

Náchylnost na zranění : zranění se mu zatím vyhýbala, nebýt úrazu z loňského kempu, díky kterému pozdě a ne příliš dobře odstartoval loňskou sezónu.

Potenciál : nezpochybnitelný, ale v nabité záloze se mu nedostává místo na jeho oblíbeném postu. Hrou na křídlech jeho talent strádá. Fantastická střela, ne náhodou střelec branky roku. Geniální na vyhledání místa, jeho kolmice a centry za obranu mají oči. Pokud ještě zvedne hlavu a nebude tolik kličkovat, má šanci šlapat Cescovi silně na paty, což je pro tým ta nejdůležitější věc.

Pozitiva : je konkurencí Denilsonovi a Fabregasovi v boji o základ. To, že je umí zastoupit a ještě umí zahrát i na křídle z něj dělá vysoce cenného univerzála.

Osobnost : občas se nechá unést a je v zápase rozčilený, ale nehledal bych v tom nic špatného, možná ba naopak. Je vidět zápal do hry. Rychle se však uklidní a zase se soustředí. Profesionál.

Popularita u fanoušků : srdce všech fans si získal během pár minut, když vstřelil při prvním utkání za Arsenal gól do sítě WBA, mimochodem, vzorový průnik po levé straně, vzpomínáte na srpen 2008?

 

 

Denilson

Poslední sezóna : 25 zápasů od začátku, 2 nástupy z lavičky, 5 branek, 0,17 branek na zápas

Náchylnost na zranění : vysoká, loni dlouho trpěl bolestmi zad, doufejme, že se mu zranění v letošní sezóně budou vyhýbat. Ale bohužel už tu máme zranění z Barnet a vynechání přípravného kempu.

Potenciál : Boss podle mého dosáhl své vize, má druhého Gilberta. Mistra destrukce s přehledem a předvídáním, jak ukrást soupeři míč v pravou chvíli. Pan „přesná přihrávka“, statisticky TOP v Arsenalu. Chápu, že odpůrci Denilsona mi namítnou, že to vše není pravda, ale ať se nejprve zamyslí, proč Boss Denilsona tak preferuje, a více sledují jeho hru, bez předpojatosti. A kritikům doporučím zopáknout si loňský away zápas s Evertonem. Musí ale zlepšit fyzický fond, což je odvislé od zranění.

Pozitiva : přesná přihrávka, tackles, interceptions, nic se mu v tom nedá vytknout, je v tom po Songovi nejlepší. Jeho strojově přesné přihrávky dělají díry v soupeřově obraně a vytváří příležitosti pro ostatní při přehuštěné obraně. Bude-li mu přát osud na zranění, stane se oporou zálohy. O trojici Song-Denilson-Fabregas pak letos uslyšíme.

Popularita u fanoušků : ještě nedávno odsuzován fanoušky za řadu minel, kterých se dopouštěl na postu DM v sezóně 2008/2009. Postupně si fanoušky získává.

 

 

Aaron Ramsey

Poslední sezóna : 12 zápasů od začátku, 17 nástupů z lavičky, 4 branky

Náchylnost na zranění : stav Aarona je každému z nás znám. Tak věřme, že se v lednu vrátí v plné síle, nepoznamenán fyzicky, ale hlavně psychicky.

Potenciál : mimořádný, pokaždé oživil hru týmu, nezávisle na počtu minut strávených na hřišti. Jedno jestli přihrávkou, či střelou. Sha**oss mu sice růst přerušil, ale nezastavil. Tak ne za rok, ale až za dva bude jeden ze dvou, kteří zastoupí Cesca, který bude zřejmě následovat Henryho, Vieiru, Anelku a stejně jako oni toho bude litovat. Aaron potom převezme taktovku od Cesca a stane se legendou Arsenalu.

Pozitiva : nemá žádná negativa

Osobnost a fanoušci : milý mladý chlapec, fanoušky zbožňován, vzpomeňte na první home po jeho zranění, další slova jsou zbytečná. „One Aaron Ramsey“.

 

 

Alexandre Song

Poslední sezóna : 37 zápasů od začátku, 1 nástup z lavičky, 1 branka

Náchylnost na zranění : zatím bez vážnějších zranění, ale při herním přetěžování se může stav zhoršit.

Potenciál : nemusí příští sezónu růst, a přesto bude jeho význam pro tým obrovský. K vynikajícímu štítu přidal zlepšení v rozehrávce, až někdy nedá šanci ani Cescovi. Úžasný fyzický fond.

Pozitiva : universál, může fungovat jako stoper, defenzivní záložník a myslím, že by se neztratil i na místě Denilsona. Každý zápas ze sebe dává vše, i když taky si dovolí výpadek jako při utkání s Fulhamem.

Osobnost : klidný, miluje rodinu a děti. Přátelský. Blíže ZDE

Popularita u fanoušků : velká, vzrostla s jeho fotbalovým raketovým růstem. Fanoušci umí ocenit hráče, který dává Arsenalu vše.

 

 

Naši mladíci….

 

Frimpong, Lansbury, Barazite, Henderson. První dva jmenovaní se již prvnímu týmu blíží každým dnem, určitě je uvidíme letos v CC a FA, druzí dva, těžko říct.

 

Při systému 4-3-3 potřebujeme do zálohy trojici, ale máme hráčů osm. Z té osmy je pětice tak silná, že by mohla bez problémů hrát celou sezónu. Boss má z čeho vybírat i pro případ zranění a to je dobře.

 

Příště defenzíva.

 

 

 

/Patrickův blog/

(článek vyjadřuje osobní názory autora)