Hodnocení hráčů – sezóna 2023-24

Jak jsem slíbil, tak jsem tu s netradičním hodnocením hráčů za celou sezónu. Oproti standardnímu hodnocení nebudu hodnotit na stupnici do 10, ale jako ve škole 1 = výborně, 5 = propadnutí. U jednotlivých hráčů budu dávat známku i na základě očekávání a zda bylo nebo nebylo naplněno. Takže známky nebudou standardním hodnocením a když má jeden hráč 2 a druhý 3, automaticky to neznamená, že ten se známkou 2 je lepší. Je to hodně subjektivní, takže to prosím nikdo neberte osobně, pokud máte jiný názor. Ale konstruktivní diskuzi na toto téma samozřejmě uvítám.

TÝM CELKOVĚ

Celkově považuji tuto sezónu za úspěšnou. Po loňském druhém místě sice není patrný progres v umístění, protože jsme se opět umístili na druhém místě, ale naše ztráta na první pozici se snížila na pouhé 2 body, pokořili jsme několik historických rekordů, např. v počtu výher. Vstřelili jsme o 3 góly více, než v minulé sezóně a počet obdržených gólů jsme snížili z 43 na 29, což je úctyhodný výkon. Samozřejmě tomu chybí ta třešnička na dortu v podobě titulu v lize a také v pohárech jsme měli a mohli dojít dál. Ale na druhou stranu je v týmu patrné, že jde správným směrem, došlo k dobrému doplnění kádru a v lize chybělo opravdu málo k tomu, abychom ten titul urvali. Většinu sezóny jsme hráli krásný a útočný fotbal, dali jsme spoustu nádherných gólů. Potvrdili jsme pozitivní fakt, že se nám podařilo otočit nebo udržet několik zápasů, které jsme v předchozích sezónách při podobném průběhu prohrávali nebo zbytečně remizovali. Samozřejmě nebylo vše naprosto perfektní, to bychom si teď užívali oslavy titulu a čekali na to, jak dopadne finále Ligy mistrů, ale v celkovém kontextu jsme se posunuli vpřed. Samozřejmě bude důležité na to navázat a titul urvat, jinak se na toto období bude vzpomínat jako na to, kdy jsme vždy zůstali kousek pod vrcholem. Nicméně z vývoje posledních dvou sezón i z vyjádření hráčů, trenéra i majitele po posledním zápase sezóny mám pocit, že si to uvědomují a udělají vše proto, abychom příští sezónu byly ještě výš.

BRANKÁŘI

David Raya známka 1-

Po svém příchodu vypudil Aarona z pozice jedničky a tu už nepustil. Raya je pro mě hodně kontroverzní téma, protože mám Aarona hodně rád a minulou sezónu navíc chytal Aaron výborně. Zpočátku jsem tenhle krok vůbec nechápal. Připadalo mi, že David sice umí líp nohama, ale v chytání není tak dobrý jako Aaron. V podstatě jsem o tom přesvědčený dodnes a odstavení Aarona mě mrzí. Celkové výsledky ale hovoří ve prospěch Davida a rozhodnutí Mikela. 15 čistých kont, zlatá rukavice a celkový počet obdržených gólů, to jsou ukazatele, které ukazují na to, že Mikel věděl co dělá, když ho přivedl a udělal z něj jedničku.

Aaron Ramsdale  – známka 3

Když jsem psal hodnocení po poslední sezóně, ani ve snu mě nenapadlo, že Aaron nebude naše jednička. Právě podepsal novou dlouhodobou smlouvu, chytal výborně a v celkovém hodnocení si vysloužil hodnocení 1. V září se vše změnilo příchodem Davida Rayi a Aaron odehrál pouze 6 zápasů lize a k tomu 3 zápasy v domácích pohárech a jeden Lize mistrů v posledním zápase skupiny, kdy už nám o nic nešlo. V lize by měl určitě o 2 starty méně, pokud by Raya mohl nastoupit proti Brantfordu. Chytal v podstatě pouze do příchodu Rayi, poté už v podstatě šanci nedostal. Bylo a je mi ho hrozně líto, je to obrovský sympaťák a v posledních dvou sezónách nás hodně podržel. Když nastoupil, tak určitě nechytal špatně, minimálně v začátku sezóny. Následně byl odstaven a do brány se dostával sporadicky a bylo na něm vidět, že je nerozehraný, ale myslím si, že také nebyl v pohodě právě kvůli své situaci. To mělo určitě vliv i na jeho výkony v zápasech, kdy nastoupil. Je velice pravděpodobné, že další sezónu nebude chtít strávit na lavičce a opustí nás. Bude mi chybět.

OBRANA

Ben White – známka 1

V předchozí sezóně si vysloužil hodnocení 1 a letos za svými výkony z předchozí sezóny nezaostal, spíše naopak. Naprosto se zabydlel na pravé straně obrany a nikdo už si nevzpomene, že přicházel jako stoper. Jeho výkony byly až na pár výjimek perfektní a jeho souhra se Sakou a Odegardem byla klíčová pro naši hru. V lize vynechal pro zranění jediný zápas, celkově má 4 góly a 5 asistencí. Tenhle kluk si mě získal. Je to sice účelné a občas to funguje, ale nejsem zastáncem jeho zákeřných minifaulů a provokací při zahrávání našich rohů. Celkově – výborná sezóna pro Bena, anglický nároďák má smůlu, že za ně nechce hrát.

Takehiro Tomiyasu – známka 1-

Opět se mu nevyhnulo zranění a v prosinci nám chyběl. Celkově ale opět nastoupil do 30 zápasů, zaznamenal 2 góly a 3 asistence a pokud se nepletu, tak to byly jeho premiérové góly v našem dresu. Jeho obranná hra je jeho silnější stránkou, další jeho výhodou je jeho univerzálnost. Určitě je to platný člen našeho týmu. Věřím, že za nás odehraje další dobrou sezónu, popř. sezóny.   

William Saliba – známka 1 (dvakrát podtržená)

Tuto sezónu odehrál Willi kompletně celou a byl tak stavebním kamenem. Jeho obranné partnerství s Gabrielem funguje na jedničku a díky tomu se nám také podařilo snížit počet obdržených gólů z 43 na 21. Někde jsem četl, že to není pozitivní statistika, že odehrál úplně všechno, já s tím nesouhlasím. Je mladý, zdraví mu letos vydrželo, tak nevidím důvod, proč by neměl hrát, když hraje výborně. Věřím, že nás k tomu titulu dovede.

Gabriel – známka 1

Pokud by Arteta na začátku sezóny neexperimentoval s Thomasem na pravém beku, měl by Gabriel odehráno stejně jako Willi kompletní porci zápasů v PL. Zbytek jeho hodnocení je v podstatě kopií jeho hodnocení předchozí sezóny. Byl konzistentní a konzistentně výborný. Výborný ve vzduchu, důrazný a platný i při útočných standardkách. Pan spolehlivý.

Jakub Kiwior  – známka 2

Potvrdil můj pozitivní pocit z minulé sezóny. Proti nejsilnějším soupeřům měl sice problémy, většinou ale ne fatální. Pozitivní bylo, že ho v těchto těžkých chvílích jeho případné chyby nezlomili, ale naopak jsem měl pocit, že se vždy poučil a většinou předvedl kvalitní výkon bez výrazného propadáku. Nastupoval hodně na levé obraně, což není jeho přirozená pozice, ale zvládlo to dle mého názoru víc než obstojně. Je také ještě poměrně mladý a má potenciál se zlepšovat. Pro šířku kádru je to dobrý hráč s perspektivou, navíc se ukázal jako univerzál do obrany. V letošní sezóně dal 1 gól a má 3 asistence.

Oleksandr Zinchenko – známka 3

U hodnocení sezóny si hodnotící musí dávat pozor na to, že ho hodně ovlivňují poslední zápasy. V těch Oleksnadr skoro nehrál a vypadalo to, že už jsme se rozhodli hrát bez něj. V této sezóně odehrál Zinchenko ale víc zápasů i víc minut, než Tomiyasu. Musel jsem si přečíst pár starších hodnocení a pustit si nějaké sestřihy ze začátku sezóny, kdy nastupoval pravidelně, abych ho mohl oznámkovat. Jeho známka je nejvíc ovlivněna tím, že očekávání z minulé sezóny nebyly naplněny. Defenzivně se nezlepšil, ofenzivně se zhoršil. Do očí bijící je jeho nedodržování ofsajdové linie. Jeho zdraví také není nejlepší a po posledním zranění zatím neodehrál ani jeden celý zápas. Celý zápas naposledy odehrál 30. ledna na hřišti Nottinghamu, od té doby jen střídal. I z toho mi vychází, že jeho kariéra u nás se chýlí ke konci a už s ním nepočítáme.

Jurrien Timber – neklasifikován

Odehrál toho málo na oznámkování, ale to, co předvedl, mě naplňuje hodně velkým očekáváním. Velká škoda jeho zranění hned na začátku sezóny.

Cédric – neklasifikován

Hráč na odchodu.

ZÁLOHA

Thomas Partey – známka 3

Zdraví, zdraví, zdraví. Odehrál pouze 14 utkání v PL a 1 v LM. Na kontě nemá žádný gól ani asistenci. Když je zdravý a rozehraný, tak je na něm vidět jeho síla, vyzrálost a přehled. Bohužel věk nezastaví a jeho náchylnost ke zraněním v kombinaci s tvrdostí a rychlostí PL bude dle mého názoru překážkou v jeho dalším působení u nás. Vedení by se mělo podle mě zaměřit na náhradu za Thomase a Thomase prodat. Myslím, že v Itálii nebo ve Španělsku může ještě pár sezón na vysoké úrovni odehrát, v PL asi ne.

Kai Havertz – známka 1 (dvakrát podtržená)

37 zápasů v PL, dalších 11 v pohárech, 13 gólů a 7 asistencí – super sezóna pro Kaie. Přiznám se, že jsem z jeho příchodu neměl radost a v počátečních fázích sezóny se mi Kai nezdál jako dobrá posila. Nakonec mě přesvědčil, jak moc jsem se mýlil. Je to neskutečný dříč, vyhrává spoustu soubojů, a to nejen těch vzdušných. Dokáže zahrát v záloze i na hrotu a nám dává obrovskou variabilitu. Ať se mu daří a přesvědčuje mě dál, těším se na to.

Mohamed Elneny – neklasifikován

Jeho poslední sezóna u nás. Dokud byl zdravý, tak byl platným hráčem širšího kádru, přeju mu hodně štěstí.

Martin Odegaard – známka (třikrát podtržená) POS – PLAYER OF THE SEASON

Jeho statistiky vstřelených gólů a asistenci jsou sice trochu horší než předchozí sezónu, ale nic to nemění na jeho výjimečnosti a schopnosti vykouzlit šanci pro ostatní. Navíc je neúnavným bojovníkem a vede náš tým jako správný kapitán. Vzorově napadá hru soupeře a strhává k tomu ostatní spoluhráče. Asi jediné, co bych mu trochu zazlíval je, že některé akce možná až zbytečně snaží vyšperkovat k dokonalosti a několikrát dle mého názoru prováhal šanci vystřelit nebo přihrát na gól, a i to mu trochu pokazilo jeho statistiky. Přišlo mi, že v této sezóně méně střílel z větších vzdáleností, ale má více asistencí tuto sezónu, než měl tu minulou.

Emile Smith Rowe – známka 3-

Naskočil do 13 zápasů PL a 4 pohárových zápasů, celkově má ale jen něco málo přes 400 minut, tzn, 4,5 zápasu. Budu se opakovat, ale – kde je ten hráč, který dostal dres s číslem 10 a měl být budoucí hvězdou týmu? V této sezóně to sice bylo herně lepší, než v té minulé, viděl jsem tam i malé náznaky přímočarosti a výjimečnosti, ale pořád je to hodně málo. Jsem zvědav, jestli bude ještě součástí budoucnosti Arsenalu.

Bukayo Saka – známka 1 (jednou podtržená)

16 vstřelených gólů a 9 asistencí v PL a k tomu 4 góly a 4 asistence v LM. Přestože byl ve většině zápasů zdvojovaný až ztrojovaný a soupeři si na něj dávali větší pozor, jemu to na ofenzivní síle neubralo. V březnu a v dubnu měl trochu slabší formu, připadalo mi to že je unavený, možná hrál s menším zraněním. Psal jsem to už v hodnocení předchozí sezóny, že by bylo dobré mít v záloze solidního náhradníka/konkurenta. To se zatím nestalo a rozhodně to není chyba Saky.

Jorginho – známka 1-

Nastoupil na 24 zápasů v PL a 9 v LM a odváděl dobré výkony. Přináší do hry velký klid, zkušenosti a dle vyjádření Mikela je i důležitým mentorem mladších. I proto mu byla prodloužena smlouva a vůbec se tomu nedivím.

Fabio Vieira – známka 4

Tuto sezónu ovlivnilo jeho dlouhodobé zranění. Minulá sezóna byl pro mě největším zklamáním, začátek nové mi připadal lepší. Vypadalo to, že nabral trochu svalové hmoty a že se lépe vyrovnával s fyzickou hrou. Přestože odehrál v podstatě polovinu toho co minulou sezónu, tak statistiky měl stejné – 1 gól, 2 asistence. V listopadu se zranil a do konce února byl mimo. Po zranění se ale na hřiště dostal jen jednou na celý poločas a 2 x naskočil na pár minut do rozhodnutých zápasů. V jeho hře jsou vidět náznaky geniálního fotbalového myšlení a nástup do začátku sezóny byl lepší, než jeho výkony v první sezóně u nás. Zatím mě ale nepřesvědčil. Vzhledem k dlouhému zranění mu dávám další šanci v příští sezóně.

Rice Declan – známka 1 (jednou podtržená) Nastoupil do všech utkání PL i LM, zaznamenal 7 gólů a 8 asistencí v PL, což je víc než za poslední 3 roky ve West Hamu. Stal se z něj spolehlivý motor naší středové řady. Výborně zahrával standardní situace výborně bránil, střílel i přihrával. Má neuvěřitelný přehled a předvídavost. Bylo toho rozhodně daleko víc, ale utkvěly mi v hlavě 2 situace. Jeho vítězný gól po rohu v domácím zápase proti United (byl jsem osobně u toho) a nájezd 5 hráčů Liverpoolu proti Declanovi. Super nákup, který nás posunul dopředu.

ÚTOK

Gabriel Jesus – známka 4

Jeho statistiky šli hodně dolů. 4 góly a 5 asistencí je na 27 zápasů žalostně málo. Trochu lépe vyznívá statistika v LM, kde má 4 góly 3 asistence v 8 zápasech. Ale i tak považuji tuto sezónu za propadák. Poslední gól dal navíc v lednu, od té doby přidal pouze jednu asistenci v LM. Také on má problémy se zdravím, někde jsem četl něco v tom smyslu, že si už ani nepamatuje, kdy naposledy hrál zápas bez toho, aniž by cítil bolest. Pokud je to tak a není nějaká šance na výrazné zlepšení zdravotního stavu, tak bohužel nemá budoucnost a budeme ho muset nahradit jiným útočníkem.

Gabriel Martinelli – známka 4 

Pro mě ještě větší zklamání než Jesus. Jeho propad ve statistikách je ještě horší z 15 gólů a 5 asistencí v minulé sezóně se propadl na 6 gólů a 4 asistence. Jeho progres, který jsem kvitoval v minulé sezóně se tedy nejenže zastavil, ale i propadl. Tuto sezónu nehrál tak lehce, ve většině případů nebyl schopný přejít 1 proti 1, střílel málo a nepřesně. Kvalita jeho centrů mě vyloženě štvala. Pokud se rychle nevzpamatuje, tak svůj potenciál a talent promrhá.

Eddie Nketiah – známka 4-

Potvrdilo se, že to není útočník pro Arsenal. 5 gólů a 2 asistence je žalostně málo. 3 góly z 5 vstřelil v zápase proti poslednímu Sheffieldu. Celý zápas odehrál naposledy na Silvestra, od té doby paběrkoval a zahrál si maximálně 25 minut a v tomto kalendářním roce si připsal pouze 1 asistenci při demolici Crystal Palace. Připadalo mi, že už se smířil s tím, že si moc nezahraje a když nastoupil, tak mi připadalo, že se ani moc nesnaží. Ani napadat, natož se vracet do obrany. Předpokládám, že to byla jeho poslední sezóna u nás a bude se stěhovat jinam.  

Leandro Trossard – známka 2

Z nahrávače minulé sezóny se stal střelcem. Náš třetí nejlepší střelec a paradoxně nejlepší střelec mezi útočníky. Má za sebou velice dobrou sezónu. Asi jediné mínus je jeho trochu horší obranná hra. Taky mi přijde, že hraje lépe, když naskočí z lavičky, než když hraje od začátku. Ale hlavně, že mu to střílí.

Reiss Nelson – známka 4

V uplynulé sezóně se na hřiště dostával sporadicky. Větší porci minut dostal pouze v prohraném zápase FA Cupu proti Liverpoolu a v posledním skupinovém zápase LM, kdy už o nic nešlo. V těchto zápasech nic moc nepředvedl. Do statistik se zapsal pouze v pohárech 1 gólem a 2 asistencemi. Očekával jsem, že by mohl být tím záskokem/konkurentem pro Saku, ale nedostal k tomu ani moc příležitostí. Nevím jestli je to proto, že Mikela nepřesvědčil, nebo tím, že na to opravdu nemá. Předpokládám, že v létě odejde.

MANAGER

Mikel Arteta – známka 1-

Mikel je o další sezónu zkušenější a dle mého názoru stále pokračuje v budování týmu. Určitě měl dobrou ruku při příchodech Rayi, Rice i Havertze. U Rayi a Havertze jsem o tom pochyboval, ale nakonec jsem musel uznat, že to byly výborné nákupy. Také si myslím, že Mikel dobře zvládá dlouhodobě pracovat s morálkou a sebevědomím týmu. Mám pocit, že v této sezóně jsme byli opět o něco sebevědomější a odolnější v momentech, kdy se nám tolik nedařilo. Přestože se útočníci na gólech podíleli méně, tak jsme spoustu zápasů soupeře rozstříleli rozdílem třídy a to včetně Chelsea, West Hamu, Newcastlu atd. Máme vyvážený tým, který má i velice dobrou lavičku. Pozitivní je, že gólově produktivní je víc hráčů. Pevná obrana je také věc, za kterou bychom měli Artetu pochválit, stejně tak vysoká produktivita z rohů a standardních situací. Situaci ohledně brankářů vyřešil Mikel velice tvrdě a nekompromisně. Vůči Aaronovi mi to přišlo hodně tvrdé, až nemorální, ale od toho tam ten manažer je, aby dělal důležitá rozhodnutí. Zatím se ukázalo, že bylo správné.

Abych ale jenom nechválil … Jsou určitě věci, které Mikel musí zlepšit. Celkově mi přijde, že nedokáže správně nastavit taktiku na pohárová utkání. Přijde mi, že v lize k tomu Arteta přistupuje tak, že když se jeden zápas nepovede, tak je jich ještě spousta, kdy se to dá napravit, ale riziko vypadnutí v poháru vede Mikela k tomu, že to přetaktizuje, nařizuje až moc opatrnou taktiku a hráči se tomu nedokážou tolik přizpůsobit. Připadá mi to, že v pohárových utkáních hrajeme opatrněji a bojácněji. Také střídání není podle mého názoru Mikelovou silnou stránkou. Tuto sezónu mi to přišlo lepší, ale ve spoustě zápasů mi přišlo, že střídá strašně pozdě. A to jak v zápasech, kdy se nám dařilo, vedli jsme velkým rozdílem a on tam nejvytíženější hráče stejně nechá skoro do konce, ale i v případech, kdy se nám tolik nedařilo a on podle mě prováhal možnost hru oživit střídáním dříve a dlouho věří základní sestavě. Mikel je hodně emotivní, vysloužil si za sezónu 5 žlutých karet, což je společně s De Zebrim nejvíce v lize. Po zápase na Newcastlu si dokonce dovolil hodně ostře kritizovat výkon nedotknutelných rozhodčích. Osobně nemám nic proti jeho emotivnímu prožívání zápasů, ani proti žlutým kartám. Jeho kritiku rozhodčích po Newcastlu jsem také chápal a kvitoval, ale celkově to klubu asi spíš uškodilo, než aby to pomohlo. Určité zklidnění by asi bylo lepší, ale rozhodně to není žádná tvrdá kritika, spíš konstatování. Přeci jenom jsem byl v Arsenalu dlouho zvyklý na klidnou a seriózní tvář Wengera.

Sice jsem nebyl nadšený z Mikelových experimentů s Thomasem na pravé obraně, ale oproti minulé sezóně mi přišlo, že už Mikel nemá jen plán A se Zinchenkem posunutým do role tvořícího záložníka, ale má už těch plánů přeci jenom víc. A to asi úplně nejde bez experimentů dosáhnout. Celkově si myslím, že Mikel udělal další krok ve své zatím stále ještě krátké kariéře a věřím, že je na dobré cestě a že se bude Mikel společně s celým týmem dále zlepšovat a že ten titul přijde. Určitě to nebude jednoduché, ale držím Mikelovi palce, aby se mu dařilo.

ZÁVĚR

Přiznám se, že hráče na hostování jsem nesledoval, takže je vůbec nehodnotím. Myslím, že z hostování není nikdo, kdo by měl větší šanci se dostat příští sezónu do A týmu. Nemám ani žádné tipy na posílení, ale předpokládám, že odejde Aaron, Jesus, Elneny, Nketiah, Partey a Nelson, takže nás čeká příchod druhého brankáře, útočníka a za hlavní úkol považuji najít náhradu za Parteye do středu zálohy a náhradníka za Saku.

Jsem zvědav, jak moc se můj pohled liší od vašeho. Tak komentujte.

Jirka

Komentáře

 1. FFA (karma: 1663) #1

  Ja tieto hodnotenia hracov moc nemusim, lebo je je malokedy objektivne napisane, tentokrat ale skoro so vsetkym napisanym suhlasim, dobra robota.

  Hrac sezony sa za mna hlada tazko, ktokolvek z hracov Saliba, Rice, Odegard alebo aj Saka by si to zasluzil. Sklamanie sezony za mna jednoznacne Martinelli, ten bude musiet v lete poriadne zamakat v priprave, aby sa dostale na vykonnost z minulej sezony.

  Obrovska skoda bolo zranenie Timbera, v tych par zapasoch, co nastupil vyzeral naozaj vyborne.

  Uvidime, co posily, ja by som videl prioritu stredneho zaloznika, pripadne utocnika. Dalsie prichody uvidime podla toho kto odide. Zisla by sa posila na prave kridlo a urcite aj este jeden stoper.

  Odchody by som videl nejak takto – Ramsdale, Nketiah, Tavares, Lokonga, Tierney, Nelson. Velky otaznik je pre mna dvojica Jesus, ZInchenko – obaja isli vykonnostne velmi dole. Uprimne by som sa nebranil predaju oboch, je mi ale jasne, ze prestup takychto hracov nebude lahke dojednat.

  Uvidime, kazdpadne super sezona, sme na dobrej ceste.

 2. Jack_Re4cher (karma: 1177) #1

  Na začátek určitě velké díky za zhodnocení 🙂

  Já bych u Gabriela ještě vypíchnul jeho zlepšení v rámci žlutých karet nebo mám minimálně takový pocit. Přišlo mi, že v minulé sezóně jich dostal poměrně dost a hodně z nich bylo zbytečných – kecy, provokace. V této sezóně jsem na něm viděl, jak dospěl. Věděl, kolik a jak toho může směrem k rozhodčím říct a zároveň bych i psychicky odolnější u těch provokací. Naopak sám dokázal často rozhodit soupeře.
  Zatímco loni byl stoper č.1 uričtě Saliba, tak letos když bych musel mezi Gabim a Willem vybrat toho lepšího, tak bych hodně přemýšlel a za ten progres bych se možná přiklonil ke Gabimu.

 3. Sergio (karma: 660) #1

  Obecně asi víceméně souhlasím. Ač mám jiný pohled na hodnocení hráčů sezóny. Za mě to prostě jsou Saka se Salibou, z mnoha důvodů. Ale ve většině bodů souhlasím s hodnocením a trefnými poznámkami. Teď ale k věci, která mě bije do očí, na které se zřejmě neshodnu napříč komunitou. Protože ten názor zaznamenávám velmi často.
  Případ Martinelli. Ano jeho sezóna nebyla ideální, ano měla být lepší, ano očekávání byla asi od mnohých větší. Ale je mu stále 22 let a není to A-tier hráč jako třeba Saka nebo Saliba. Stále se jako hráč vyvíjí a výkonnostní výkyvy u takových hráčů jsou normální. Navíc ta sezóna nakonec nebyla zas až tak špatná, jak to na první pohled může vypadat. Pojďme se podívat na pár statistik, které jsou pro něj jako ofenzivního hráče klíčové. Porovnejme si loňskou a letošní PL sezónu. Čerpám z databáze FBRef.
  2023/24–35 zápasů – 2019 minut – G=6; A=4  (xG=6,8; xA=6,1)
  xG90=0,31; xA90=0,27; Sh90=2,59; KP90=1,98
  2022/23–36 zápasů – 2789 minut – G=15; A=5  (xG=9,3; xA=9,1)
  xG90=0,30; xA90=0,29; Sh90=2,55; KP90=1,90
  Co z toho vyplývá? Ano sezóna byla horší. Minimálně s ohledem na proměňování šancí. Což ale z pohledu loňské sezóny byla Unicorn season. A ty statistiky byly neudržitelné. A letos se vrátil na čísla, které daleko více odpovídají jeho hře. Pokud se podíváme hlouběji do dat. Vidíme, že měl v podstatě stejnou sezónu, což samozřejmě není ideální v jeho stále ještě vývojovém věku. Ale jsou k tomu objektivní příčiny:
  Letos hrál daleko více od lajny a hlouběji v poli. Využití dominantnějších hráčů v centrálních pozicích Rice, Havertz oproti Xhakovi s Jesusem. Jak už jsem zmínil je ve vývojovém věku a možná neprávem je porovnáván s generačním Sakou. Neustálený partner na pozici LCM, a ne úplně ideální využívání Kaie na LCM. Stejně tak i neustálený partner na pozici LB. Porovnejte si to s druhou stranou. Zvýšení konkurence v podobě Trossarda a jeho formy a větší využití Jesuse z levého křídla. A tím i snížení Nelliho minutáže (což jak už asi někteří zaznamenali vítám a mělo by se pokračovat i na dalších pozicích). A v neposlední řadě změna nastavení soupeřů a větším využitím nižších bloků. Zvýhodňující Trossarda oproti Nelliho přednostem a rychlostním předpokladům.
  Kolem a kolem přišel lehký výkyv jeho vývoje a výkonnosti, nicméně však nic dramatického. Má stále spoustu prostoru pro zlepšení, primárně v pozicích, z kama atakuje box a final 3rd decisions. V dlouhodobém horizontu vidím jeho přesun na ST a příchod elitního LW. Proto pro letošní přestupák nemusí být od věci vyřešit zdravotní stav Jesuse a přivést spíše mladé pravé křídlo. Omlouvám se za délku, ale mám pocit, že je Martinellimu v mnoha případech křivděno.

 4. Luhla (karma: 1519) #1

  Děkuji za hodnocení, Jirko.
  S většinou toho, co jsi napsal, souhlasím, takže si dovolím psát jen o dvou věcech, na které mám názor jiný:
  1. „kritika rozhodčích po Newcastlu klubu asi spíš uškodila, než aby to pomohla“ – Já si naopak myslím, že rozhodčí potřebovali dostat jasný signál, že si nenecháme líbit úplně všechno. Pomohlo i to, že se za Artetu okamžitě postavil klub. Jestli se nepletu, tak od té doby těch úplných zářezů moc nebylo.
  2. k vlivu experimentováním s Parteyem na pravém beku na Gabriela. Přišlo mi, že to posazení dokázalo Gabriela pořádně nakopnout, nabudit, a dovolím si spekulovat, že bez něj by letos nebyl takové zvíře. Nevím, jestli takhle s odstavením hráčů Arteta pracuje záměrně (viz Saliba), aby je dostal na hranu, kdy se na to někteří vykašlou a jiní začnou makat ještě víc, nebo jestli je to jen souhra okolností.

 5. poli23 (karma: 1023) #1

  Děkuji za shrnutí, moc pěkné. Mě letos hodně příjemně překvapil Kiwior. Nevěřil jsem mu zrovna moc, ale upřímně s ním na LB naše hra vypadala super vyváženě. Těším se na další progres. Zklamaný jsem z Jesuse a Nketiaha. První šel hrozně dolu, druhej se zase přestal snažit. Opravdu bych byl rád za oživení útoku.

 6. TopseCrets (karma: 3821) #1

  Díky, výborné shrnutí, i když v pár detailech nebudu souhlasit, např v případě ESR, který se vracel po strašně dlouhém zranění a formu hledal kde mohla taky, že Leovy góly byly často zlomové.
  Jednu věc jsi, ale malinko opomněl, a to počet domácích fanoušků, vyhnaných předčasně ze stadiónů, při našich venkovních zápasech, kde jsme jednoznačně Top of the League a to je další obrovský kredit pro naše hráče 😁
  Skvělá sezóna

 7. jakub (karma: 13605) #1

  Skvělá sezóna. Spousta zkušeností jak s ligou tak s ligou mistrů, pro některé to bylo poprvé. Tým je dobře poskládaný, je tam výborná chemie mezi hráči, to jak si rozumí Saka, Odegaard, White a pomalu se k nim přidává Havertz je opravdu někde na té úrovni Rosický, Fabregas, Hleb a Flamini, stopeři a jejich partnerství je kapitola sama o sobě, vidíte ty hráče růst, herně i lidsky.
  Hodně se mi líbilo, jak na konci sezóny nás potáhli Rice a Havertz, je tam vidět nejen herní kvalita ale i ta mentální, ta bojovnost, ta snaha vyhrát trofeje, oni budou ještě lepší, budou větší součástí týmu.
  Zbožňuji fanoušky, mnohem lepší atmosféra doma a venkovní fanoušci jsou prostě úžasní, když člověk slyší Salibův song nebo Havertzův, to je něco úžasného.
  Trošku mě mrzí FA Cup, chápu, že je to složité, ale rád bych viděl ten tým v dalších kolech.
  Naopak mám obrovskou radost z Ligy mistrů, před sezónou jsem doufal v účast ve čtvrtfinále a ve výsledku ten rozdíl mezi námi a Bayernem nebyl velký, tyhle utkání se ti hráči musí naučit hrát, není to jen o formě a kvalitě, je to velký tlak, spousta emocí, tohle jsou utkání které ty hráče posunují dál a my si vedli dobře.
  Pro mě to byla nejlepší sezóna za strašně dlouhou dobu.

 8. LUBOMIR (karma: 627) #1

  Ja tuto sezonu tiez beriem pozitivne. Akoby Arsene povedal : boli sme konzistnejsi ako pred rokom! Ak chces prebudovat a tvorit muzstvo – musis zacat defenzivou. To co bola dlhodobo nasa slabina este za Arsena je teraz nasa silna stranka a dovolim si povedat ze vzado sme najlepsi. Lahko sa doplni nejaky inteligentnejsi striker – kladivo, ktory bude finalizovat nasu hru.
  PS1: mozeme byt vdacni za Mikela: je to moderny inteligentny trener ktory hraval za Arsenal. Je to gooner dusom aj telom!
  PS2: nie uplne rad ale treba pochvalit aj Kroenkovcov – dali kapital ktory Edu a Mikel pytali. Mam pocit ze tu sme oproti Mwhoo na tom obela lepsie.
  PS3: infarktovych zaverov bolo ovela menej, moje srdce nebolo tak stresovane ako posledne roky….(to je super)
  PS4: 2025 PL ; 2026 UCL moj forecast…

 9. El Duan (karma: 351) #1

  Nechcem pisat co vsetko bolo skvele kedze je tu uz vela komentou kde to odznelo ale rad by som povedal jednu vec ktoru musime zmenit ak chceme bojovat o trofeje na viacerych frontoch…mikel musi viacej rotovat…musi obcas nechat oddychnut niektorych hracov ako saka ktory v mnohych zapasoch tahal nohy za sebou no aj tak bol vzdy na ihrisku.v city nieje hrac ktoreho by guardiola nevystriedal bud pocas alebo ho nechal na lavicke od zaciatku zapasu.rodri de bruyne haland foden vsetci do jedneho z casu na cas sedia na lavicke…preto aj v zavere roka su plny sily aj ked hraju viacej zapasou a bojuju o vsetky trofeje az dokonca.mnohy nasi hraci dokazu hrat na roznych postoch tak to treba zacat pauzivat nielen ked uz nemam na vyber ale prave rotovat ked na vyber mam. Dakujem

   • El Duan (karma: 351) #1

    no proti slabsiemu superovi by ale mohol aj nelson zahrat svoje..a ked nie tak jesusa by tam mohol dat…aj v city hral obcas na kridle…aj esr moze..jasne ze nikto nezahra ako saka ale proti slabemu superovi snad dokazeme dat gol a vyhrat aj v plnke bez saku…mame jasnu dvojku na rotaciu martineli trossard kde kazdy z nich moze aj hrot hrat…haverz moze hrat hrot aj zalohu. rice party…ode viera esr…saka nelson jessus a hrot haverz jesus aj trossard ci martineli….ide len o to proti slabsi posadit jedneho z saka ode rice haverz s tym ze udrime kvalitu aj porotujeme…a bud to striedat v zapase alebo ho nepostavit vobec.

 10. Random Vandal (karma: 1316) #1

  Saka 1 podtržená a Martinelli za 4? Sorry, ale fakt jsme sledovali stejnou sezonu?
  Ano, Martinelli nebyl rozhodně tak dobrý jako minulou sezonu, kdy byl jedním z tahounů, ale rozhodně nebyl až tak špatný a má stejnou známku jako Vieira, který prakticky vůbec nehrál? To samé Partey, který má dokonce 3, přitom za mě nepředvedl téměř nic. Zinchenko, stejný případ, byl úplně hrozný letos a má za 3.
  No a Saka letos taky nebyl úplně 100%, měl pár nepovedených zápasů, takže tady nejlépe 1-

  Jinak se zbytkem hodnocení souhlasím, hlavně Kai Havertz fakt raketově vyletěl tuto sezonu a z Odeho je opravdu náš nosný pilíř, ten kluk je neskutečná osobnost a hráč v jednom

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.