Je to o konzistentnosti, vyjádřil se Čech k milníku

Byl to jeho večer. Petr Čech v neděli proti Watfordu poprvé v dresu Arsenalu chytl penaltu, po skvělém výkonu se ke všemu po dlouhém čekání vyšplhal na 200. vychytanou nulu v Premier League. Čech po utkání odpovídal:

na 200. nulu…
Celkem to trvalo, než jsem se jí dočkal. Musím říci, že se mi nikdy předtím nestalo, abych na ni musel čekat jedenáct utkání. Dané období bylo v té době docela frustrující. Měli jsme několik zápasů, kdy se nám podařilo uhrát výborný výsledek, speciálně na domácím hřišti proti Evertonu a Crystal Palace. Měli jsme velký náskok, ale obdrželi pozdní góly. Někdy jako tým procházíte podobnými úseky a z individuálního hlediska musíte najít východisko, jak se z toho dostat. Povedl se nám obrovský zápas na AC, kde jsme navíc vyhráli s čistým kontem. Proti Watfordu jsme v tom pokračovali. Ačkoliv tomu skóre nenapovídá, nejednalo se o jednoduchý zápas. Dokázali jsme ovšem vstřelit branky v důležitých momentech, oni promarnili penaltu, k tomu měli ještě nějaké šance v prvním poločase. Museli jsme tedy bránit poctivě až do poslední vteřiny, což jsme také udělali.

na osobní výkon…
Stále říkám, že když procházíte těžkým obdobím, tak poslední věc, kterou můžete změnit, je vaše práce na tréninku, váš přístup a vaše každodenní preciznost. Neustále jsem na sobě pracoval. Vím, jak jsem se zvládl dostat až tak daleko, takže jsem pokračoval v práci a pomyslel si, že se to jednoho dne obrátí. Proti Watfordu se jednalo o důležitý zákrok. Otázka byla, kam to kopne a jestli tomu zabráním. Zvládl jsem to provést.

na to, díky čemu dosáhl na obdivuhodný milník…
Myslím, že je to dáno konzistentností. Pokud si chcete udržet místo v nejlepší lize světa, musíte být konzistentní, perfektní v přípravě a ujistit se, že manažer vás vybere po většinu zápasů, ne-li všechny.
Brankář má na hřišti svoji specifickou roli, která je navíc zvýrazněna tím, že může chytat pouze jeden. Náhradník to má velice obtížné. Podporujete ostatní a trénujete každý den s tím, že musí být připraven, když přijde jeho šance. Ty jsou ovšem limitovány, protože jednička se vždy pokouší o to, aby si pozici udržela. Jde o konzistentnost, kvalitní trénink, tvrdou dřinu a o to ukázat se v nejlepším světě.
To vám dá možnost chytat v každém utkání na takové úrovni. Jedná se o jediný způsob, jak si udržet místo v týmu, což byl pokaždé můj cíl. Každý den pracuji, jak nejlépe to jde, protože se tím můžu pokoušet zlepšovat a ujistit se, že jsem připravený chytat nejlépe, jak umím.

na to, kdo byl jeho vzorem…
Když jsem vyrůstal, jednalo se o brankáře, kterými byli Schmeichel, Kahn, Van der Sar. Později to byl Buffon. Pokud mluvíme o konzistentnosti, můžete vidět Buffona, jak chytá do čtyřiceti. Pokud se o sebe staráte, jste profesionál a pracujete na sobě a vaše tělo je schopné se vyrovnat se vším tlakem, poté stále jste schopni pokračovat v chytání – neděje se to však tak úplně často.
Je tu rovněž Casillas, který chytal po mnoho let za Real Madrid. Edwin van der Sar měl při příchodu do United 34 let a v podstatě nejúspěšnější období v Anglii zažil v podobném věku. Pokud pracujete dobře a vaše tělo vám to dovolí, poté můžete chytat i v pozdních letech. Tedy pokud děláte prospěšné věci.

/arsenal.com/