Kapitán Invincibles se vrací po 5 letech domů

 

Bylo to přesně 21.5.2005, co se naposledy v dresu Arsenalu objevil na trávníku Patrick Vieira. Přes Juventus a Inter se dnes v dresu Manchesteru City vrací na trávník klubu, se kterým dosáhl největších úspěchů ve své fotbalové kariéře a v jehož dresu odehrál 406 utkání a vstřelil 33 gólů. Tento senegalský rodák a mnohonásobný francouzský reprezentant přestoupil do Arsenalu v roce 1996 a svou bojovností a fantastickým fotbalovým uměním se nesmazatelně zapsal do srdcí snad všech kanonýrů a ještě v době aktivní hráčské kariéry se stal pátou největší legendou severolondýnského klubu.

 

To poslední utkání našeho kapitána bylo tak trochu symbolické. Sezónu 2004/2005 nezakončil Arsenal vítězstvím, ale se ztrátou 12 bodů obsadil druhé místo za vítěznou Chelsea, ale 5 bodů před třetími United. Shodou okolností oba v lize neúspěšné týmy svedlo dohromady finále FA Cup a tito věční rivalové tak měli šanci trochu odčinit smůlu z ligy. Na Millenium Stadium 21.5.2005 zasedlo 72.000 diváků a viděli skutečně  nevídaný zápas, který zakončily až pokutové kopy. Po zaváhání Scholese ve druhé sérii si jako poslední postavil míč Patrick a na něm záviselo rozhodnutí, zda Arsenal zvedne nad hlavu pohár nebo se v penaltách bude pokračovat. Náš kapitán nezaváhal, překonal Carolla a svůj poslední zápas v dresu kanonýrů si osladil tím nejlepším způsobem, vítězstvím nad United a zvedl nad hlavu pohár pro vítěze v nejstarší fotbalové soutěži na světě.

 

Je nepochybné, že Emirates Stadium dnes návrat Patricka skutečně oslaví, i když se náš bývalý kapitán vrací v dresu soupeře, a připraví mu skutečně bouřlivé přivítání. Vyjma něj se „domů“ vrací i další hráči, Kolo Touré a Emmanuel Adebayor.

 

K jejich návratu se vyjádřil i Boss :

 

„Chceme, aby všichni tři byli vřele přijati,“ poznamenal manager. „Chceme ukázat kvalitu a styl jaký máme v Arsenalu, být nad všemi ostatními a prokázat určitý vděk hráčům, kteří hráli za klub.“

 

„Pamatuji si toho zuřivého bojovníka (Vieira), kterým byl a co zůstalo v mé paměti, když jsem sem přišel a my hráli s Wimbledonem.“

„Lidé se snažili ovlivnit Patricka, ale narazili. To bylo nejvíc ohromující.“

 

„Anglie v roce 1996 není Anglie v roce 2010, tehdy nebylo tolik cizinců. Když lidé viděli, jakým způsobem zvládá fyzickou stránku hry a k tomu přidává kvalitu, jakou měl a nikoho se nebál; takové věci vám zůstanou navždy v hlavě.

 

„Stručně řečeno – bylo úžasné, jak rychle si zde získal respekt.“

 

 

Podívejme se na ten poslední Patrickův zápas ….

 

 

{youtube}M3aley1x1lo{/youtube}

 

 

 

 

 

 

/arsenal.com, vlastní/