Kde ty loňské sněhy jsou: Díl první – Nicklas Bendtner

Od probíhající reprezentační přestávky spouštíme několikadílný seriál o bývalých hráčích Gunners. Dozvíte se nejen o tom, jakými kluby po odchodu z Arsenalu prošli, ale také, v jakém aktuálním celku hrají a jak se jim daří. Jako prvního jsme vybrali Nicklase Bendntnera.

Bendtner přišel do londýnského týmu v roce 2004 z mládežnického Kjøbenhavns Boldklub. Nicklasovi bylo tehdy šestnáct let. Po působení v juniorských výběrech Arsenalu odešel v sezóně 2006/2007 na hostování do Birminghamu, kterému jedenácti brankami pomohl k postupu do Premier League.

Od následujícího ročníku se dánský fotbalista na čtyři sezóny usadil v prvním týmu Gunners. Během této etapy dokázal vstřelit pětačtyřicet branek a řada z nich patřila mezi velmi důležité. Fanoušci si pamatují obzvlášť jeho čtvrtý gól, když se okamžitě po příchodu z lavičky prosadil proti Tottenhamu. Nezapomenutelný je rovněž jeho hattrick proti Portu z března 2010. Stalo se tomu tak pouhé tři dny poté, co v zápase proti Burnley zahodil téměř i nemožné.

Nastala sezóna 2011/2012 a bez šesti centimetrů dva metry vysoký útočník odešel na hostování do Sunderlandu, kde v Premier League vstřelil osm gólů v třiceti utkáních. Následující rok si ho vypůjčil Juventus, i vinou zranění však Bendtner odehrál pouhých jedenáct zápasů. Taková porce utkání mu stačila k tomu, aby se stal jedním z hráčů, kteří v slavném celku oslavili ligový titul.

Příští ročník dostal poslední šanci v Arsenalu. Na Nový rok v Londýně poslal v závěru duelu proti Cardiffu svůj tým do vedení, při zakončení se ovšem nešťastně zranil. Ačkoliv poté dostal v lize ještě příležitost na sedm minut, domácí utkání s Crystalem Palace bylo pro něj derniérou v dresu Arsenalu.

Účinkování ve Wolsfburgu, Nottinghamu Forest
Dne 15. srpna 2014 se nyní devětadvacetiletý fotbalista upsal na tři roky Wolfsburgu. V úvodním roce působení dostával spíše příležitost v Evropské lize, ve které se prosadil hned čtyřikrát, díky čemuž pomohl svému celku probojovat se do čtvrtfinále druhořadé evropské soutěže. Domácí liga byla pro Bendntera již zapovězenou, do základní sestavy zasáhl jen čtyřikrát (dalších čtrnáct startů si připsal z lavičky) a gól vsítil pouze na hřišti Schalke 04.

Druhý rok byl pro svérázného hráče ještě složitější. V Lize mistrů a domácím poháru dostával příležitost jen sporadicky. Do ligových utkání naskočil znovu čtyřikrát v základní sestavě, tentokrát střídal již pouze devětkrát. K předešlým třem bundesligovým brankám přidal posléze ještě dvě, bylo to v zápasech proti 1. FC Köln a Leverkusenu. Jeho nejsvětlejší moment kariéry v Německu přišel v Superpoháru proti Bayernu Mnichov. Tehdy gólem v 89. minutě vyrovnal, aby Vlci nakonec v penaltovém rozstřelu získali první trofej v sezóně.

Po dvou neúspěšných letech se mistr Bundesligy ze sezóny 2008/2009 rozhodl s rodákem z Kodaně rozvázat smlouvu. Bendtner se vrátil znovu do Anglie, tentokrát však musel vzít za vděk jen druholigovým Nottinghamem Forest. V tom si odbyl debut 14. září a hned za šest dní se mohl těšit na bývalé spoluhráče z Arsenalu, proti kterým se ovšem nedokázal prosadit. První gól za Nottingham vstřelil za další týden, k němu ovšem již přidal jen jedinou branku a za sedmnáct duelů se tak prosadil jen dvakrát. Nebylo tedy divu, že za necelého půlroku se stěhoval opět.

Střelecké probuzení v Rosenborgu BK
Novou destinací Nicklase Bendtnera se stal norský Rosenborg BK. A byla to trefa do černého. Úvod měl dánský reprezentant vydařený, v boji o domácí Superpohár proti Brannu z pozice střídajícího hráče nahrál v nastavení gól, který znamenal pojistku v podobě výhry 2:0.

Nástup se Bedntnerovi povedl také v lize. Shodně při výhrách svého celku 3:0 se na výsledku pokaždé podílel jednou brankou. V dalších šestadvaceti zápasech chyběl pouze jednou a důvěru poctivě splácí. Nejdelší série bez vstřeleného gólu se mu totiž protáhla na tři zápasy a celkově se od dubna mohl z branky radovat osmnáctkrát, pětkrát se tak stalo při proměnění pokutového kopu. Parádní formou se pak může chlubit od začátku července, od této doby se postaral hned o čtrnáct ligových branek, včetně jedné asistence. Právě i díky přispění předsezónní posily Rosenborg po uplynulém kole slavil norský titul.

Bendtner ještě za dosavadní celek zasáhl do osmi evropských zápasů, ve kterých třikrát překonal brankáře soupeře a na jeden gól nahrál. Dvakrát to dokázal ve skupině Evropské ligy, kdy zužitkoval pokutové kopy proti Zenitu Petrohrad a Vardaru Skopje. Ještě v odvetě předkola této soutěže se prvním gólem zápasu postaral o to, že jeho tým nakročil k vítězství proti Ajaxu 3:2.

Výborná forma neunikla ani očím reprezentačních trenérů a zkušený útočník tak byl na konci letošního srpna poprvé od listopadu 2015 nominovaný do dánského národního týmu, ve kterém letos již naskočil ke třem utkáním a odehrál 112 minut, ani jednou se však gólově prosadit nedokázal. Pokud však jeho brankový apetit vydrží a začne se prosazovat i v reprezentaci, tak možná brzy znovu zamíří do věhlasnější soutěže. V lednu příštího roku bude mít stále „teprve“ třicet let.