Kdo má na titul? – Arsenal?

Na začátek dne zajímavý článek o tom, jak by mohla celá liga dopadnout a co můžeme očekávat, První část je věnovaná výhradně Arsenalu, vemte si k tomu kafíčko a jedeme…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tak páni bookmakeři jak se dalo očekávat posadili do role favoritů obhájce titulu z Manchester United, kterým slušně šlape na paty Chelsea a tyhle dva kluby zpovzdálí sledují Liverpool a Arsenal. Arsenal má kupodivu o polovinu vyšší kurs jak Pool, ovšem ostatní týmy jsou podle všeho už úplně bez šance, obvzláště Spurs:-). Tady jsou kursy ang. sázkovek:


Man Utd 1,375/1 Stan James

Chelsea 1,625/1 Ladbrokes

Liverpool 6/1 Betfred

Arsenal 12/1 Sporting Odds


Nemůžu se ubránit pocitu že kursy na Manchester a Chelsea jsou přehnané, ale budiž. Pro ty co zajímá, kolik mají kurs Spurs, vězte že sázková kancelář Landbroks jejich šance ohodnotila kursem 100/1…to že mocně posilovali bookmakery příliš nezaujalo.

Většina týmů samozřejmě ještě neukončila letní přípravu, ale mnoho týmů a obvzláště velká čtyřka udělala docela podstatné změny. Hodně věcí ještě může přijít, ovšem mnoho se už nyní dá dostatečně odhadnout…


V této čtyřdílné sérii se budeme věnovat analýze sil a slabin velké čtyřky založenými na stylu již předvedené hry, změnách v týmech atd. Abychom mohli zhruba odhadnout, jak by to mohlo na konci sezony vypadat…

Arsenal navzdory všem předpokladům?

Řekněme že v minulé sezóně se objevilo “docela” dost slabin, ze kterých se musí Arsene Wenger poučit, pokud doopravdy chce konkurovat velké čtyřce. Je jich totiž o mnoho víc než u jeho nejbližších rivalů.

Naštěstí všechny chyby se dají napravit a jednotlivé změny je třeba především zažít, doufejme že letní příprava opravdu přišla k duhu(i výsledky tomu napovídají). A více než radikální v personálu to bude chtít lepší coaching či organizaci na hřišti( i když změna v zaměstnastvu rozhodně nebyla na škodu).


To vše zahrnuje (a teď se zhluboka nadechněte) zpevnit defenzivu, zvyknout si na vhodnou formaci a přesně plnit svou úlohu ve Wengerově plánu(nemyslím tím 4-4-2), naučit se jak zvládnout zabetonovanou defenzivu soupeře, nepouštět soupeře zbytečně do náskoku, zvítězit i v nepříliš pohledném utkání, přivést konečně jednoho “více” kvalitnějšího hráče(i když…) a správně vyřešit otázku případného převzetí tim “jsem-bohatej-a-chci-další-klub” Kroenkem.


Kdo zvládá angličtinu, tohle je velmi zajímavé( co má Arsenal udělat pro to aby se zlepšil), ovšem přijde mi to jako že autor by mohl jít z fleku trénovat…na druhou stranu všechny případné změny jsou patřičně zdůvodněny, až mě skoro přesvědčil.

Je jasné, že v přestupové politice by se Arsenal měl věnovat do očí bijícím slabinám z minulé sezóny. A bylo zřetelné, že tým má očividný problém dát gól z otevřené hry a poté jen házenkářským způsobem obléhal pokutové území. Mnoho goonerů si myslí, že po příchodu Eduarda nepotřebujeme dalšího útočníka. Dovoluji si nesouhlasit.

Nejvíce zřejmým nedostatkem v útoku je rozdíl ve zkušenostech našich útočníků. Po odchodu Henryho máme dva relativně zkušené útočníky – Robina van Persieho a Adebayora. Když vezmeme v úvahu jejich věk, je jim třiadvacet, respektive dvaadvacet. Nová posila Eduardo bude zřejmě potřebovat nějaký čas na aklimatizaci a ještě nějaký čas mu také zbývá do vrcholného fotbalového věku. A ani se nezmiňuji o Bendtnerovi(19), který sice má předpoklady, ale v Premiership ještě nemá ani jeden start nebo o Walcottovi, který teoreticky může hrát jako útočník, ovšem je mu pouze 18 a hraje převážně pravé křídlo.

Musíme také uvažovat o ztrátách způsobených zraněními, tresty, ztrátami formy či Africkým pohárem národů. Vzpomeňte si, co se stalo minulou sezónu když se zranili Henry s Van Persiem čímž jsme přišli o jedny z nejlepších útočníků Premiership. V úvahu musíme vzít především absenci Adebayora, který bude přibližně měšíc na APN (nemluvě o Tourém a Ebouem), čímž ztratíme velkou útočnou sílu. Navíc jak se nyní ukázalo, Ade bude chybět hned ze začátku proti Fulhamu kvůli problémům s třísly. Pokud by přišel hráč se zkušenostmi z Premier League( mluvilo se o např. Anelkovi), hra by dostala atraktivnější háv a také by se trochu změnil styl hry.


Pro pozici křídla má Wenger na první pohled dvě možnosti. Buď najde a vyzkouší křídelníka, který bude rychlý, silný v dribblingu a nebude se bát střílet…nebo ve stylu “udělej-si-sám” přesune Ebouho na křídlo a pravou obranu nechá hrát Bakary Sagnu. Ve skutečnosti je tento posun vpřed velice dobrým tahem – na křídla nyní máme Hleba, Rosického, Eboueho, Walcotta a vlastně i Van Persieho. Můžeme taktéž očekávat, že mladíci budou lepší než minulý rok, přece jen dospívají ve fotbalisty se zkušenostmi a záblesky se projevili již minulý rok.


Suma sumárum kostra týmu nám zůstala pohromadě, žádní hráči A –týmu už prodáváni nebudou a Wengerovi i vedení se podařilo ustálit bárku jménem Arsenal na rozbouřeném moři pro klub nepříznivě vypadajících událostí. Myslím, že pokud Arsenal dokoupí jednoho hráče je připraven dosáhnout až na vrchol Premier League. Samozřejmě jsou to velice odvážné dohady a Arsenalu by muselo dost věcí hrát do karet…nechci tím říct že titul je nesplnitelnou věcí, ale pokud to Wenger dokáže, bude to dozajista v takové konkurenci jeho největší triumf!

 

 

 

Předpověď: S avizovaným “nikdo od nás nic nečeká” to bude stačit někam okolo třetího místa.

 

 

Souhrn přestupů:

 

Příchody: Eduardo da Silva (D Zagreb, £8m), L Fabianski (Legia Warsaw, £2m), H Nordveit (FK Haugesund, £2m), Bakary Sagna (Auxerre, £8m)

Odchody: J Aliadiãre (Middlesbrough, £1.5m), T Henry (Barcelona, £20.2m), M Poom (Watford, zadarmo), A Lupoli (Fiorentina, zadarmo), F Muamba (Birmingham City,nezveřejněno ), M Connolly (Colchester, hostování), Freddie Ljungberg (West Ham, £3m) J.A.Reyes(Atletico Madrid, £8m)