Kdo má na titul? – Chelsea?

Opět je tu analýza sil týmu z velké čtyřky – tentokrát se budeme věnovat klubu bez historie, hnízdišti podlého Cashleyho s hrou oku rozhodně nelahodící, zato dobře organizovanou a obdivovanou fotbalovými experty typu pana Hřebíka (nic proti němu!)…modrobílé Chelsea.

 

Chelsea se vrací?

Loňské plány nejbohatšího klubu Premier League (nemyslím tím podle výnosu, ale podle majetku vlastníka) na hattrick “naštěstí” vzali zasvé po zmrtvýchvstání Man Utd. Kdokoliv jiný než Chelsea, vykládalo se na začátku minulého ročníku. Ta sice skončila těsně pod vrcholem, nicméně i stratég Mourinho udělal několik zásadních chyb, které Blues připravily o titul…

Chelsea ukázala v minulé sezóně dvě hlavní slabiny a jejich třetí, neodkrytá, závisela především na štestí – to se k ní bohužel přiklonilo. Zaprvé je to nedostatečná náhrada na pozici stopera a tak se hráči na tomto postu střídali jako loutky na Orloji podle toho, kdo byl zrovna volný. Dále je tu přechod na nevhodný systém 4-4-2 způsobený příchodem kanonýra Ševčenka, kterému ovšem nečekaně zvlhl střelecký prach. A poté je tu až přílišná závislost na Drogbovi, který byl oporou v útoku, až zastínil své spoluhráče, kteří mu často gólově nesahali ani po kotníky…otázkou ovšem zůstává, kde by byla Chelsea kdyby se Drobga dlouhodobě zranil, něco na způsob TH14 nebo Sahy z ManUtd.

Nedostatečná náhrada v obraně

Zranění Johna Terryho a poté i Carvalha měla za následek, že se celá defenziva Blues zbortila jako domeček z karet. Navíc vnitřní rozpory v Chelsea nedovolily Mourinhovi dokoupit posily jako náhradu za tyto dvě masivní ztráty…Mourinho se ovšem dokázal ze svých chyb poučit a přivedl dvě jména, díky kterým se už tahle tristní situace nebude opakovat – Alexe si stáhl z hostování v PSV Eidhoven (kterého jistě mají všichni gooneři v živé paměti a tak ví, co umí) a navíc zadarmo podepsal bývalého obránce Boltonu Tal Ben Haima, který je silný v osobních soubojích a má zkušenosti z Premier League. Chytré vyřešení velkého problému – a nyní se už začíná ukazovat, jak byl tento akt potřebný. V utkání o Community shield se totiž opět zranil John Terry a bude chybět jeden až dva měsíce…

Pokud si Chelsea dokoupí kvalitního pravého obránce, bude v defenzivě téměř nepřekonatelná. Navíc Essien se posune do zálohy, kde se určitě uplatní jeho výbušnost a útočné schopnosti.

Přechod na nevhodný systém

Příchody Ballacka a Ševčenka rozlomily zažitý a vyzkoušený systém 4-3-3, který Chelsea získal dva tituly, dalším nevyhnutelným zásahem bylo vytlačení Lamparda kvůli Ballackovi(taky vám tak leze na nervy?). Ševčenko se navíc nedokázal adaptovat na prostředí a tvrdou hru Premier League a jeho přestup se myslím řadí k nejnesmyslňejším a nejhorším nákupům v historii ligy…Ti co Chelsea přejí to nejhorší, se tedy musí usilovně modlit, aby neodešel zpět do AC Milán a zůstal i tuto sezónu(já jsem samozřejmě mezi nimi;-))

Systém 4-3-3 se vrátil bohužel pro Chelsea až příliš pozdě a v konečných zápasech jí to už bylo téměř k ničemu. Navdory tomu je přechod ke klasice tím nejnebezpečnějším, co mohlo soupeře potkat. Pokud se Mourinho rozhodne aplikovat tento systém i v nové sezoně, máme se na co těšit.

Do této formace se bude určitě hodit nová akvizice z Lyonu Malouda, zato Robben podle všeho zamíří do Realu – prý se jen dolaďují podmínky smlouvy.

Efektivita této formace závisí především na kvalitě křídelníků, jejich přihrávkách a zajišťování hráčů. Uvidíme po jaké formaci Mourinho sáhne.

Přilišná závislost na Drogbovi

Z Drogby se nám stal zachránce a samozřejmě nejlepší hráč Chelsea…Podařilo se mu po celou sezónu zůstat fit a jen v lize dokázal nastřílet 20 gólů. Po poklesu formy Lamparda se tedy zřejmě stal tím, co Henry pro Arsenal – do toho má ovšem ještě hodně daleko.

Nicméně možná nebude mít tolik štěstí jako v minulé sezóně a nějaká ta zranění také přijdou, zápasů přece bude hodně. Proto si Mourinho přivedl do klubu eventuální náhradu – peruánský útočník Pizzaro je hodně gólový, ale druhý Drogba to samozřejmě není.

Navdory všem oslabením dokázala Chelsea s Manchestrem dlouho bojovat o titul a dokonce ho porazit ve finále FA Cupu (a nás ve finále Carling cupu)…Hlavními důvody byly taktický génius Mourinho (přestože je někdy na facku, tohle mu upřít nelze), Drogbovy střelecké schopnosti a odhodlání porvat se všech hráčů i lidí okolo klubu.

Můžeme tedy očekávat že všechny tyto klady (pro nás zápory) tu budou i v nadcházející sezóně a s vhodnými posilami budou “Abramovičovo děti” ještě silnější.

 

Předpověď: Někde kolem druhého místa.

Souhrn přestupů:

Příchody: S Sidwell (Reading,zadarmo), C Pizarro (B Munich, zadarmo), Alex (PSV Eindhoven, zadarmo), T Ben Haim (Bolton Wanderers, zadarmo), F Malouda (Lyon, 13.5m)

 

Odchody: Nuno Morais (Apoel Nicosia,zadarmo), Y Makabu-Ma-Kalambay (Hibernian), J S Verón (free), J Elmer (FC Aarau,nevíme), Gérémi (Newcastle United, nevíme), Khalid Boulahrouz (Sevilla,celo-sezóní hostování), Ben Sahar (QPR,hostování), Slobodan Rajkovic (PSV), Jimmy Smith (Norwich)