Kdo má na titul? – Liverpool?

V dalším článku se budeme věnovat týmu, který si do svého kolektivu přivedl chlapíka, jenž byl v diskuzích všemožně omílaný a ať už byl opěvovaný nebo zatracovaný, musíme nynější sílu Liverpoolu vzít v potaz. Pro ty, kdo nevědí, tak je to “bomba” přestupového léta, dřívější útočník Atletica Madrid, Fernando Torres…ale nejen on je hybnou silou nynějšího Liverpoolu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Liverpool. Začíná to vypadat vážně.

Síla Liverpoolu byla v minulé sezóně soustředěna převážně v defenzivní činnosti než ve schopnosti hráčů něco kreativně vytvořit. I když v minulé sezoně jsme je dokázali třikrát na hlavu porazit, v lize na Emirates a poté i FA a Carling cupu. Ligová odveta se nám ovšem moc nevyvedla, tam jsme ale měli problémy se sestavou a tak nás zase na hlavu porazili oni…

Ale vítězný tým potřebuje rovnováhu. Potřebuje být silný jak v defenzivě ( a v defenzivě záložní řady), tak současně ve smyslu pro kombinaci, kreativitu a konečně by měl mít také jednoho nebo obvykle dva plodné střelce. Bylo zřejmé že Liverpool měl problémy na hřišti vymyslet něco nápaditějšího a to ve výsledku odhalilo dvě závažné slabiny…

Nedostatečné průniky křídel z obou stran, obvzláště z levé strany a špatná střelecká potence. Také zde byl viděn projev nesehranosti, kterou způsobila rotace v příliš velkém kádru.

Nedostatečné průniky z krajních pozic

Takový Pennant se sice o hodně zlepšil od dob svého příchodu, nicméně jeho centry stále nejsou to pravé ořechové. Ale mnohem slabší Liverpoolskou pozicí je nyní levá záloha, kde dostával šanci Zenden, pokud tedy byl právě zdravý. Ten ovšem měl neskutečné rezervy a pokud hrál společně s Riisem, nebyl téměř schopný nahrát nebo slušně nacentrovat.

A posily Ryan Babel i Benayoun jsou sice dobří hráči, kteři dokážou hrát na křídlech, ovšem nejsou typickými křídelníky.

Na druhou stranu Harry Kewell si za celou poslední sezónu zahrál jen 48 minut, když se projevila jeho náchylnost ke zraněním – zápasy tak mohl smutně sledovat z tribuny a foukat si na bolavé chodidlo…

 

Absence produktivního střelce

Samozřejmě že si všichni myslíte že je to blbost, protože “božský” Fernando přišel z nebes, aby pomohl Poolu vystřílet titul a zapůsobil jako všelék na mizernou gólovou bilanci. Nemyslím si ale, že právě Torres je vhodnou odpovědí…

Torresovi je jen třiadvacet a má za sebou relativně ucházející sezónu v La Lize, ve které nastřílel 14 gólů ve 34 zápasech (tzn. průměr 0,41 gólu na zápas). To opravdu není nějaká skvostná střelecká forma. Jak jsem ho sledoval na světovém šampionátu, kde měl podle všech předpokladů zazářit a oslnit tribuny svým pevným nagelovaným účesem, mě zas tak moc neohromil. A myslím, že i on sám a vůbec všichni Španělé si malovali jeho výkon daleko lepší…

Dodatečně je tu ještě samozřejmě nutná doba na aklimatizaci. A jak jsme viděli v minulé sezóně, někdo se nemusí aklimatizovat vůbec.

A Voronin, další posila do útoku také není zase až takový střelec. Za Bayer Leverkusen dal 10 gólů v třiceti zápasech.

Absence větší sehranosti

Ustavičná rotace kádrem také týmu příliš neprospívá, hráči poté hrají s menším nasazením. Jeden zápas hrajete dobře, dáte pár gólů a další zápas zahříváte lavičku – jedna z nejlepších cest, jak hráče demotivovat. Důležité je nechat hráče chvíli pospolu, aby věděli co od sebe mohou očekávat a dát hře nějaký řád. Problém vyplývá především z příliš širokého kádru. A nechtějte po mě vědět, jak Benitez dokáže všechny tyhle hráče udžet šťastné a s dobrou morálkou.

Ve spojitosti s novými posilami bude rotace kádru o to viditelnější a prodluží se čas na jejich aklimatizaci.

Takže na závěr – pokud Liverpool koupí kvalitní levé křídlo, bude to pro něj významné posílení a může dojít hodně daleko. Nevypadá to ovšem, že by Benitéz chtěl kohokoliv kupovat. A myslet si, že Benitez upustí od svého točení kádrem jako káčou by bylo hodně naivní.

Takže stupeň, jak moc Liverpool zasáhne o titul bude záležet na aklimatizaci Torrese a jak se vypořádá s tlakem, který je vytvářen vysokým očekáváním.

Předpověd: Blízko čtvrtého místa

Souhrn přestupů:

Příchody: F Torres (A Madrid, £20.2m) L Leiva (Grêmio, £6m), N Mihaylov (Levski Sofia, nevíme), A Kacaniklic (Helsingborg, nevíme), K Nemeth, A Simon (MTK Hungaria, £100,000 za každého), D Pacheco (Barcelona, £350,000), M Purie (B Dortmund, nevíme), M San José (A Bilbao, £270,000), A Voronin (B Leverkusen, zadarmo), M Alexandrov (CSKA Sofia, nevíme), R Crowther, B Robinson (oba Stockport County, nevíme), Y Benayoun (West Ham, £5m), Babel(Ajax)

Odchody: C Bellamy (West Ham United, £7.5m), F Sinama Pongolle (R Huelva, £2.7m), D Cissé (Marseilles, £8m), L GarcÍa (A Madrid, £2.7m), R Fowler , A Hammill (Southampton, hostování), M Gonzalez (Real Betis), B. Zenden (Marseille), G. Antwi (Hartlepool)