Kdo potřebuje Cesca a Nasriho, když je Rosický zpět?

 

Přestože mužem včerejšího zápasu byl zvolen Theo Walcott, byl to Tomáš Rosický, kdo měl nejzásadnější vliv na konečný výsledek.

V takovéhle formě přišel do Arsenalu a teď se k ní vrací. Je radost se na něj koukat. Z jeho pohybu by si měli brát příklad mladí fotbalisté, kteří by chtěli hrát na pozici ofenzivního záložníka. On je totiž ideálním příkladem tohoto postu. Pozice, do kterých se Rosický dostává jsou podobné Fabregasovým – vytváří prostor a čas nejen sobě, ale i svým spoluhráčům. Jeho geniální periferní vidění podpořeno skvělou pozicí těla mu umožňuje orientaci v prostoru ještě před obdržením míče. Zní to jednoduše, ale podívejte se na mnoho hráčů, co hrají na světové úrovni a po zisku balónu musí udělat jeden či dva další doteky navíc, aby se dostali do směru, kterým se chtějí pohybovat.

Tomáš ve včerejším zápase dostával přihrávky zejména do pravé strany útočné poloviny hřiště a svým pohybem v této části hřiště vytvářel velký prostor Walcottovi. Rosický Theovi  pomáhá nejen svými nečekanými kolmicemi, ale právě tím svým typickým vířivým pohybem, kdy na sebe dokáže navázat i několik hráčů soupeře. Ačkoli jeho 34 úspěšných přihrávek z něj nedělá herního dirigenta, tak fakt, že 20 úspěšných přihrávek ( 18 směrem k brance soupeře) dal v útočné třetině, z něj dělá ústřední postavu celé hry Arsenalu.

Další jeho velkou devízou je i jeho obranná složka hry. Včera čtyřikrát z pěti pokusů úspěšně odebral soupeři míč, neustále vypomáhal na své polovině zdvojovat soupeře a v kombinaci s Artetou a Songem precizně ubránili Tioteho s Cabayem.

Jediné, co stále postrádá z dob před zraněním je jeho skvělá střelba, kterou dříve rozhodoval zápasy. Nyní to však kompenzuje dokonalou týmovou hrou.

Možná na tom Arsenal není individuálně tak, jako v této fázi minulé sezóny, co je ale bezpochybný fakt, je, že je mnohem lepším týmem. Fungování záložní řady s mozkem Rosického, klidem Artety a bojovností Songa, v posledních zápasech nutí k zamyšlení, jestli odchody Cesca a Nasriho byly pro Arsenal opravdu tak špatnou příhodou…

 /sabotagetimes.com/