TK před Watfordem: Když se prohraje, nacházím se v katastrofálním stavu, přiznává Wenger

V neděli Arsenal od 14:30 SEČ na Emirates Stadium přivítá Watford. Do třicátého kola Premier League bude moci jít domácí tým povzbuzený výhrou nad AC Milán. Před tím však Arséne Wenger prožíval krizi. Wenger před dalším utkáním odpovídal:

na to, jak složité to pro něj bylo období…
Bylo to náročné, protože chci, aby se klubu dařilo. Chci to kvůli fanouškům a chci, aby domů odcházeli ze zápasů spokojeni. Pokud je nemůžu uspokojit, jsem samozřejmě nešťastný. Celý život jsem zanícený do vyhrávání utkání, takže když se prohraje, nacházím se v katastrofálním stavu.

na to, zda kvůli tomu nemůže dostatečně spát…
To vám řekne každý manažer. Pokud se nedostavují výsledky, tak první věc, kterou to zasáhne, je vaše nálada, nedostatek spánku a touha najít správné řešení. Celkově se jedná o náplň naší práce. Když jste ještě mladý manažer, sníte o tom, že získáte práci a vyhrajete všechna utkání, ale tak to nechodí. Je to o tom přežít navzdory zklamáním a také o hledání řešení. Je to zajímavé, protože když vás potká krize, může to z vás udělat lepšího manažera.

na pohled z lidského hlediska…
Upřímně si od umím udržet odstup, jelikož se nejedná o osobní nenávist fanoušků. Fanoušci nenávidí manažery, kteří nedokážou přinést výkony. Umím v tom udělat rozdíl, z prohraných utkání jsem však nešťastný. Chci vyhrávat, celý život k tomu směřuji. Chci vyhrávat s určitým stylem, což je velice ambiciózní. Když se to nedaří, všichni tím trpí. Arsenalu dnes fandí třicet milionů lidí – netrpí tím jedna osoba. Chcete, aby třicet milionů lidí bylo šťastných, a o to se staráte.

na to, kdo mu pomáhá se vzpamatovávat se ze zklamání…
Okolo sebe mám lidi – fanoušci by si neměli myslet, že Arsenal je pouze o mě – mám okolo sebe obrovský personál. Rozdíl mezi dobou mého příchodu a dneškem je takový, že mám okolo sebe dvacet lidí, s kterými se radím. Ptám se na jejich názor a poté učiním rozhodnutí. Jsem obklopený velmi talentovanými lidmi, kteří se zavázali mít svůj život s Arsenalem. Na konci dne jsem to však já, kdo musí obstát v tom, co je pro klub důležité, čímž jsou výsledky a způsob naší hry.

na nestraníky, kteří chtějí, aby uspěl…
Jsem za to velmi vděčný – tedy že mám ve fotbale stále nějaký respekt! Navzdory tomu všemu je fotbal moderní hrou, která šla za penězi. Tato hra je však pro mě zaprvé o hodnotách. Lituji toho, že to šlo absolutně pod hladinu. Vůbec se o tom nyní nebavíme.

na vliv výhry na San Siru…
Pokud máte sebevědomí dole, je obtížné útočit. Za představení proti AC dávám hráčům uznání. Za ničím se neskrývali, do zápasu šli pozitivně. Nepokoušeli se jen kvalitně bránit, odvážili se rovněž hrát fotbal.
Když uprostřed sezóny prohrajete finále poháru a hrajete proti stejnému soupeři o tři čtyři dny později, máte větší šanci, že utkání prohrajete, než vyhrajete. Nezáleží přitom na tom, co jste za tým. Po finále nás postihla smršť, na druhou stranu jsme prohráli proti letos dominantnímu týmu celé Premier League.
Zápas v Miláně obnovil naše sebevědomí, touhu a skutečnost, že proti Watfordu uvidíte pozitivní výkon.

na potenciální 1 000. gól, který Arsenal může vstřelit na domácím hřišti…
Ten gól bych chtěl osobně vstřelit, ale bylo by to nemožné! Zmíněná bilance je symbolem Arsenalu v Premier League. Jednalo se o docela úspěšné období konzistentnosti, kterého jsme dosahovali uplynulých dvacet let, což není. Doufám, že v následujících dvaceti letech se bude Arsenalu dařit ještě lépe.
Padlo tu několik parádních branek, ale vždy vás to svádí k tomu si pamatuji rozhodující góly ve špatných situacích. Samozřejmě tu jsou skvělé branky, které vstřelili Thierry Henry, Bergkamp, Giroud.

/arsenal.com/

Tags:

Komentáře

 1. Marek Kostka
  Peter Hill-Wood (karma: 69) #2

  Pán Wenger,… patrím k fanúšikom, ktorí vám raz, pri vašom ukončení v klube, zatlieskajú. Za tie roky minulé. Neviem ako ostatní, nelámal som nad vami palicu dobrých 10 sezón, od čias čo odišiel #TH14. Ako mladému ste mi boli hodne vzorom, zvlášť za prístup a vplyv na celý ten ospevovaný ,,charakter“. Lebo pod vami si ho tím naozaj vytvoril, a tak je tu vždy rozdiel medzi Arsenalom a iným klubom v Anglicku, či v Európe. Ale žiaľ v posledných sezónach si už privlastnil aj ďalší atribút, a to európsky ,,užnie-veľkoklub“. Je pekné, že máte v štruktúre realizačného tímu aj poradcov. Ale zodpovednosť si beriete na plecia len vy. A ste to vy, kto si na ramená toto všetko kladie. Už dávno ste to mohli nechať, a prenechať to na niekoho iného. Ale vlastné ego a nulová sebareflexia vám zatienili mozog, a tak sa snažíte, každú jednú sezónu dokázať, že to unesiete. Že máte ešte rešpekt nestraníkov… nemáte podporu fanúšikov, respektíve väčšiny z nich. Netuším, možno vás v kabíne samotní hráči berú ako boha, ale môj názor je, že nám už veľa nedáte. A som maximálne zaskočený, že nie len po ako tak dotiahnutých sezónach (kvalifikácia LM) ale teraz už aj po pár výhrach, ako predvčerom na San Sire, idete dopredu s pozitívnym myslením, a veríte, že sa všetko pekne obráti.

 2. Japanas (karma: 2129) #3

  V podstatě souhlasím s kolegou nade mnou PH-W a ještě to trošku doplním.
  V kontextu minimálně posledních dvou sezón není čtvrteční výhra na San Siru zásadní pro další směřování Arsenalu.
  Je hezké, že pan Wenger žije pro klub, je nešťastný z neúspěchů , že hledá správná řešení, že má okolo sebe velký realizační tým, ale to snad mají manažeři obecně, ne ? Je snad manažer Watfordu nebo Hullu šťastný po prohrách, spí klidně, nechce zvrátit vývoj ?
  Pan Wenger velmi prostě a jednoduše již není dlouhodobě schopen přivést a udržet klíčové hráče, udržet u hráčů dlouhodobější vysokou výkonnost, vyhodnotit důležitost jednotlivých hráčů pro klub, připravovat tým na jednotlivé zápasy, reagovat na vývoj zápasů a řadu dalších zásadních věcí. Hráči pod jeho vedením stagnují, hrají i ti, kteří si to mnohdy absolutně nezaslouží nebo na to velmi prostě nemají. Jmenovat snad není třeba.
  Vidí to hráči, fans, legendy klubu i nezávislí diváci. Přečtete si to v každé sportovní publikaci, zmíní to každý fotbalový komentátor. Všichni vidí, že král je nahý, jen ten král si myslí, že má parádní oblek, kterým oslní.
  Pan Wenger chce vyhrávat a chce vyhrávat atraktivním stylem, tak, jako kdysi. Chce to znovu dokázat.
  Ale bere si při tom celý klub, hráče, těch 30 miliónů fans jako rukojmí.
  Přivádí je do neřešitelné situace, kdy si přeje podporu fans, ale každým dalším rozhodnutím, krokem, je posouvá proti sobě. Situace je dnes taková, že se dnes fans dělí na ty pravé, kteří si přejí klidně i další prohry, které povedou k jeho jeho odchodu a začátek nové éry…..a na ty druhé pravé, kteří si přejí také jeho odchod, ale souběžně s dobrými výsledky. Což v podstatě není možné, protože pokud se zase dostaví nějaké období, kdy tým vyhraje několik zápasů, vše bude zapomenuto a budeme mít „důkaz“, že on to pořád umí a že nám to dokázal…Ale dokázal co ? Že se máme radovat z postupu v EL, kterou měl každý z nás dva roky zpět, jako podřadnou soutěž ? Radovat z výher 30bodů !!! za šiťákama ? Radovat z výhry při aktuální nedostupnosti Big 4 ? Radovat…a čekat, po kolika zápasech…dvou třech čtyřech ?…..se tým zase složí, jak domeček z karet ?
  Nebudu mluvit za ostatní, pouze za sebe. Děkuji, nechci. Nechci jít do další sezóny jako rukojmí toho, že si pan Wenger chce dokázat, že to dokáže, že udělá fanoušky šťastné.
  Mě třeba dělá jako fanouška nešťastným a nevěřím jeho schopnostem to změnit.
  Uznávám vše, co dokázal, ale nechci, aby pokračoval ve své funkci.
  Snad je to slušně……

   • Japanas (karma: 2129) #7

    Díky moc. O moc raději bych psal o tom, jak se těším na boj o titul do posledního kola nebo o tom, jak hladce procházíme LM….
    A to „napadnutí“ beru…:-). Propadl jsem pesimismu, ale asi se to nahromadilo za těch x sezón, kdy jsme se pořád k něčemu upínali, na něco čekali…
    Až se vyřeší golman po Almuniovi a Fabianskem, až se vyřeší stopeři, kteří byli vnímaní jako šesté kolo u vozu, až skončí experimenty s Denilsonama, až dorostou nadějní hráči z juniorky…a potom další…a další….až se dostaví stadion, až tým bude držet kostra z britských hráčů, až budou peníze na to, abychom udrželi top hráče a neutíkali každou sezónu pryč, až až až……
    Místo vyřešení těchto problémů a přiblížení se tomu „už brzy“….se krok po kroku situace zhoršuje a zhoršuje. Už dlouho předlouho neodehrál Arsenal jednu sezónu, kdy by byl do konce soutěže vážným konkurentem ve hře o titul nebo výhru v LM.
    Vím, že je ve fotbale výrazně víc peněz, než před deseti lety a dřív, ale….role manažera je schopná to přebít. Ten nejzásadnější argument daly Lišky dva roky zpět.
    I Arsenal se může !! zase zvednout a hrát důstojnou roli v Anglii i v Evropě, ale už jen s novým vedením, s novým trenérem.
    Takže jsem vlastně nakonec silný optimista….:-)

    • Jakiee (karma: 1193) #8

     No tomu pesimizmu tu prepradli takmer všetci. A čo si budeme klamať, dôvodov a problemov bolo, je a do odchodu AW zrejme aj bude dosť.

     S tym popisom vyriesenia situacie ohladne golmanov, stoperov, „Denilsonov“.. si opäť trefne vystihol. Ja osobne som očakával, ze od roku 2013, ked sme priviedli Mesuta za paradne prachy, sa situacia otočí a ono to vlastne aj tak chvilku vyzeralo..
     Najväčší problém u AW je podla mňa to, že nedokáže Arsenal pripravit na to, ze nepojde vsetko podla plánu. A prikladov je viac ako dosť, najmä, ze nedokážeme zareagovať v zapase ked to nejde alebo nedajbože prehravame. Velmi rychlo sa zložime psychicky a aj ked mame kvalitu nevieme to otocit v nas prospech.
     Z dlhodobejsieho hladiska uvadzam dva priklady:
     1. Zranenie Eduarda v sezone 8/9. Tam sme hrai mozno najkrajší futbal za posledných 15sezón. Noaco, ze sme dostali v zapase 2 góly, nebal som sa lebo som vedel ze vieme 3-4 streliť. Zranenie nas vsak psychicky položilo. A stratili sme náskok, herný prejav, titul..
     2. Zranenie Ramseyho v sezone 13/14. Opäť zranenie, Aaron mal zázračný polrok kde polozil sam základ toho, ze sme tesne pred jeho zranenim mali 5 alebo 6 bodový naskok po cca polovici. Obrana pevna, stred šliapal, utok daval góly.. hra mala hlavu a pätu ale opäť sme to nezvladli psychicky a polozili sme sa.
     A toto je jeho najväčší problém. Psychika. A paradoxne sa dosť často prave psychikou resp jeho obľúbenou reakciou na TK oháňa..
     Treba sa s AW uz nadobro rozlúčiť. Čím skôr..

 3. Cesky Lev BANNED
  Cesky Lev BANNED (karma: 333) #4

  Díky za článek a k AWmu jen dodám, že …

  „Za představení proti AC dávám hráčům uznání. Za ničím se neskrývali, do zápasu šli pozitivně. Nepokoušeli se jen kvalitně bránit, odvážili se rovněž hrát fotbal.“

  Když už se teda kluci konečně rozhodli hrát i fotbal 😀 tak to prosím příště nebetonuj Holdingem a neměň kvůli tomu rozestavení a celkově to, co celý zápas docela pěkně fungovalo…

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.