Key Battles – Souboje, které byste měli v neděli sledovat

Opět vám přinášíme rubriku, kterých hráčů, a kterých soubojů byste si měli v nedělním zápase s Evertonem všímat…


Od doby, co Everton těsně prohrál v zápase s Liverpoolem na konci března 0-1, jde to s formou Evertonu z kopce – jsou dokonce blízko tomu, aby se na pátou příčku místo nich vyhoupl celek Aston Villy. Ale v prvním zápase mezi týmy Gunners a Evertonu se Evertonu podařilo vstřelit první gól zápasu, a měl i další nebezpečné šance. Kouč hostí, David Moyes, se nikdy nevyhýbal náročným bitvám, a jeho hráči doufají, že se jim o tomto víkendu podaří ukořistit cenný skalp.

 

Gael Clichy v Mikel ArtetaNašemu obránci se konečně dostává uznání, které si zaslouží. Francouzský hráč byl zvolen hráči Premier League jako nejlepší levý bek soutěže – to je ocenění za konzistentní sezónu, jenž Gael v mužstvu Arsenalu odehrál, nastoupil totiž zatím ke všem zápasům mužstva ze severu Londýna. Zdánlivě nenáročný způsob hry, jenž Gael produkuje, mu umožňuje používat svoji rychlost a sílu jak v obraně, tak i v útoku, díky čemuž ze sebe v každém zápase vydává to nejlepší. To, že se našemu 22-letému hráči nepodařilo vsítit ani jediný gól je zarážející, nicméně si alespoň v průběhu letošní sezóny připsal 5 brankových asistencí. Clichy zatím vystřelil přesně na branku soupeře sedmkrát a podařilo se mu 38 úspěšných průniků. Ve své hlavní úloze je famózní – podařilo se mu zatím letos vyhrát 40 osobních soubojů. Z mužstva Evertonu s ním pravděpodobně bude nejvíc soubojů svádět Mikel Arteta, tedy pokud se mu podaří dostat se do zápasové formy po svém zranění. Španělský hráč není typickým křídlem, a více by se spíše hodil do středu záložní řady. Nicméně má neuvěřitelný počet přesných přihrávek, což je i nadále klíčem k úspěšné hře našeho nedělního soupeře a také často střílí z dálky, i když přesně mezi tři tyče se mu to podařilo zatím pouze 7krát. Arteta letos neprožívá zrovna nejlepší sezónu, poté co se mu podařilo vstřelit pouze jediný gól a na dalších sedm přihrát. Po svém zranění odmítl nastoupit za rezervu svého klubu, takže první ostrý test ho bude čekat v zápase proti Arsenalu.

 

Cesc Fabregas v Lee Carsley


Další z našich hráčů, který si zasloužil ocenění, byl Cesc Fabregas, který minulý týden vyhrál cenu pro nejlepšího mladého hráče Premer League. Španělský záložník letos prožívá skvělou sezónu, v níž dokazoval, že je minimálně tak dobrý jako ti nejlepší a zkušenější hráči, než jakým je on sám. Jeho výkon proti Milánu zůstane ještě velmi dlouho v paměti všech fanoušků, stejně tak jako počet dalekonosných tref, jimiž se náš záložník prezentoval na začátku této sezóny. Zatímco jeho schopnost střílet branky se možná pomalu vytrácí, jeho schopnost vytvářet je rozhodně ne. Fabregas letos zaznamenal 20 asistencí, a na branku soupeře vystřelil celkem 45krát. Je také velmi dobrý v obranné činnosti – v této sezóně prohrál pouze 13 osobních soubojů. Tvrďák mužstva Evertonu, Lee Carsley, si letos užívá obdivuhodný návrat do své bývalé formy. Irčan letos odebral míč protihráči celkem 41krát, a také se mu podařilo 8krát přerušit kombinaci hráčů soupeře, a umí také podnikat útočné nájezdy do obrany soupeře. Carsleymu se letos povedlo 10 úspěšných průniků, a mezi tři tyče vystřelil celkem 10krát.

 

William Gallas v YakubuKapitán Arsenalu William Gallas letos prožívá skvělou sezónu ve středu naší obrany a také se mu zatím vyhýbají zranění. Francouz se obdivuhodně vypořádal s množstvím odlišných hráčů, kteří po jeho boku nastupovali ve středu obrany Arsenalu, a vyjímečně se dostával ze své letošní formy. Gallas prohrál za celou sezónu pouze dva osobní souboje a odebral míč celkem 56 protihráčům, což dokazuje, že dokáže ubránit i ty nejlepší hráče soupeře. 30letý hráč se na hřišti projevuje velmi sebejistě, což dokládá jeho 11 průniků, z nichž 9 bylo úspěšných,  Gallas, i přesto, že je obránce, umí dávat i góly – letos dal zatím čtyři a na branku soupeře vystřelil celkem 8 přesných střel. Nejdražší posila Evertonu měla úspěšnou sezónu tak napůl, protože prostě nikdy nevíte, jaký Yakubu se objeví na hřišti. Jestli to bude v neděli ten, kterému se letos podařilo vsítit 13 branek, pak by na obranu Arsenalu čekaly asi velmi náročné chvíle. Nigerijský útočník je hrubý a drsný soupeř, ale pokud se v zápase chytne a předvádí dobrý výkon, potom se dokáže namotivovat ke skvělým sprintům, čímž dokáže vyvést z rovnováhy leckterého obránce. Yakubu vystřelil na bránu celkem 35 střel, a polovina jeho průniků s míčem byla úspěšná.

 

Slovní zásoba pro neangličtináře:

league appearances (ligové zápasy),
minutes on pitch (minuty strávené na hřišti),
shots on/off target (střely na branku/mimo branku),
passes in/complete (ne/úspěšné přihrávky),
dribbles un/successful (ne/úspěšné průniky),
crosses successful (úspešné centry),
booked (karty),
tackles made/lost (vyhrané/prohrané souboje),
clearence (odebrané míče),
distribution un/successful (ne/úspěšné přihrávky)

/arsenal.com/

A tady je video z prvního letošního měření sil mezi oběma kluby, které skončilo vítězstvím Arsenalu v poměru 4-1

{youtube}kkTTDizzbzQ{/youtube}

{/tabs}