Kluby mají od UEFA ultimátum: do roku 2012 musejí být bez dluhů

Rada fotbalové federace UEFA pro strategii v pátek jednoznačně odsouhlasila návrh, který zamezuje zadluženým klubům od ročníku 2012/13 účast v Lize mistrů. Tím si chce vrcholný fotbalový orgán posvítit na kluby, které si půjčují astronomické částky na posily případně využívají štědrosti svých majitelů.

Podle nového pravidla budou moci kluby utratit jen takové množství peněz, které získají výhradně z fotbalových aktivit jako je prodej vstupenek či televizních práv. 

UEFA se na tomto kroku dohodla se zástupci nejbohatších klubů, hráčské unie i ligových soutěží. „Ekonomická férovost je klíčová k udržení evropského fotbalu. Je to důležitý průlom,“ nechal se slyšet prezident UEFA Michel Platini. 

Tomu se nelíbí nejen vysoké investice Realu Madrid, který si na drahé letní posily půjčoval stovky miliónů eur. Kritický je i v případě Manchesteru United či Liverpoolu, které se v moci amerických majitelů dostaly do velkých dluhů. Velkou finanční spirálu roztočil v Premier League i Manchester City, který má za zády peníze bohatých arabských šejků. 

V polovině září ustanoví UEFA zvláštní komisi, která bude na hospodaření klubů dohlížet. Ta bude moci navrhovat různé finanční sankce či vyřazení z mezinárodních soutěží.

/sport.cz/