Kongres FIFA schválil pravidlo 6+5

Národní fotbalové svazy se dnes na kongresu světové federace FIFA jasně vyslovily pro zavedení takzvaného pravidla 6+5, jež reguluje počet zahraničních hráčů v domácích soutěžích. Podle této normy bude muset každý tým zahájit zápas s minimálně šesti fotbalisty, kteří jsou k dispozici reprezentačnímu mužstvu země, kde se soutěž hraje.

Omezení počtu zahraničních hráčů na pět, jež má podle FIFA pomoci upevňovat národní identitu klubů a národních týmů, by mělo vstoupit v platnost v roce 2012. Mezi odpůrci pravidla, které vehementně prosazoval prezident FIFA Sepp Blatter, jsou některé mocné a bohaté evropské kluby a také Evropská unie, podle níž je tento princip v rozporu s evropskou legislativou.

Při dnešním hlasování v australském Sydney se pro pravidlo 6+5 vyslovilo 155 národních svazů, pět bylo proti a 40 nehlasovalo. „Děkuju za podporu, děkuju, že chráníte mládež a fotbal,“ uvedl Blatter, jenž si ale uvědomuje, že omezením počtu cizinců jde proti principům Evropské unie.

„Kde je vůle, tam je i možnost se domluvit. Samozřejmě nezapomínáme na to, že žijeme ve světě, kde musíme dodržovat národní, mezinárodní nebo regionální právo, a rozhodně nemáme v úmyslu jít do konfrontace s vládními autoritami,“ řekl Blatter.

Pravidlo o počtu cizinců by mělo být podle jeho plánu zaváděno postupně, na principu 4+7 v roce 2010, 5+6 v roce 2011 a o rok později v konečné podobě 6+5. „Znamená to, že máme spoustu času. Naším cílem není začít zítra ráno, protože nás čekají konzultace s vládami, především v Evropě,“ zopakoval prezident FIFA.

Blattera na kongresu částečně podpořil šéf Evropské fotbalové unie UEFA Michel Platini, i když jeho organizace dává přednost důrazu na hráče vychované v dané zemi, kteří mohou mít i jiné státní občanství. Principu odchovanců dává zelenou také EU prostřednictvím eurokomisaře Vladimíra Špidly, který má tuto oblast na starosti spolu se slovenským kolegou Jánem Figelem.

Je to ožehavé téma. Pravidlo 6+5 je pravidlo především pro Evropu. Dotýká se evropských lig, evropského soudu, evropského parlamentu. A to dostává fotbal v Evropě do rizika,“ uvedl dnes Platini. „Plně sdílím filozofii a cíl tohoto pravidla – bylo by skvělé pro fotbal a identitu národních mužstev. Nejsme v ideální pozici, ale budeme se snažit maximálně pomoci prezidentovi FIFA dosáhnout jeho cíle,“ dodal bývalý vynikající francouzský fotbalista

/čtk/