Kroenke: Wenger má doživotní práci

 

Exklusivní interview Jeremy Wilsona se Stanem Kroenkem.

Většinový vlastník Arsenalu Stan Kroenke k osobě trenéra prohlásil: „Arsene Wenger je jeden z největších trenérů a jeho smlouva bude trvat tak dlouho, jak bude sám chtít.“

 

Pokud bychom věřili populárním mýtům, box vlastníka na stadiónu St Louis Rams pro 67000 diváků by mělo být docela klidné a tiché místo.

V těchto pověstech ale není žádná zmínka o impozantním a charismatickém obchodníkovi, který právě stojí po mojí levici.

„Je to tam, je to tam… Jóóó!“ Stan Kroenke křičí, zatímco si se svojí ženou Ann plácá dlaní. Rams právě položili touchdown proti baltimorským Havranům a Kroenke mne objímá pažemi.

„Víte proč to byla tak úžasné?“ Ptá se mne a pokračuje: „Řeknu vám proč. Taková síla paží u quarterbacka, v běhu, to je úžasné. Podívejte se na záznam – v běhu a BUM! To je opravdová síla! To je velký zápas.“

 

A mezi zklamanými pohledy a nadšeným potleskem Kroenke se stejným zaujetím vypráví o Arsenalu, zvláště o Arsenu Wengerovi, který dnes dosáhl významného milníku – 15 let svojí kariéry spojené s Arsenalem.

Toto je jediné interview, které Kroenke poskytl o Arsenalu od počátku jeho snahy převzít většinu akcií Arsenalu v roce 2007, které v tomto roce vyvrcholilo. Přidáním Arsenalu do portfolia, který nyní obsahuje týmy NFL, NBA, NHL, MLS a lacrossové ligy, se Kroenke stal nejsilnějším a nejvýraznějším vlastníkem ve světě sportu.

„Něco vám řeknu,“ přiznává. „Arsene je jeden z mých nejoblíbenějších lidí, které jsem za posledních 20 let potkal. Je velkou osobností a mám rád způsob, jakým jedná.“

 

„Mám rád jeho soustředění. Je to velmi inteligentní chlapík. Můžete s ním hovořit skutečně o čemkoliv a pokud začne mluvit k lidem, velmi rád ho poslouchám. Mohl by dělat přednášky, je v tom skutečně  dobrý. Mám v něj ohromnou důvěru. Je jedním  z největších manažerů na světě.“

 

Můžete tedy Wenger, přes kritiku z poslední doby, mít chuť dohnat Alexe Fergussona a případně stát v čele týmu další dekádu? Kroenke mu asi jen těžko může být nakloněn ještě více.

„To záleží pouze na něm, je to jeho rozhodnutí,“ říká Kroenke. „Stále se udržuje ve vynikající fyzické kondici. Musíte mít výdrž a energii, tohle je náročná práce. Koučujete, trénujete, cestujete a během zápasů jste pod velkým tlakem. Na tohle potřebujete skoro atletický trénink. Arsene má spoustu energie a rozhodnutí skončit bude pouze na něm.“

 

Kroenke přiznává, že Arsenal sledoval z povzdálí více než desetiletí.

„Arsenal mne vždy zajímal. Někdy před deseti  nebo dvanácti lety jsem se stal opravdovým fanouškem Arsenalu. Velmi zblízka jsem sledoval sezónu „Unbeaten“. Bylo to neuvěřitelné. Přiletěl jsem na několik zápasů, abych viděl ve hře Thierry Henryho.“

 

Kroenke také vypráví o rozhovoru s Billy Beanem, slavným basebalovým koučem, jehož životní příběh je předmětem knižního bestselleru „Moneyball“ a podle nějž zároveň vzniká v Hollywoodu film s Bradem Pittem v hlavní roli.

„V Americe je Billy Bean opravdu slavný a víte, kdo je jeho vzorem? Arsene Wenger. Opravdu. A víte proč? Díky jeho schopnosti za utracené peníze získávat odpovídajcí protihodnotu. O tom je celý úspěch ve sportu. Pokud tohle dokážete lépe než ostatní lidé, vždy bude dost dobří.“

 

Nikdo v Arsenalu, zejména ne Arsene Wenger, se v poslední době necítil příliš oslavován. Porážkou na hřišti Blackburnu se Arsenal ocitl v nejhorším postavení na začátku sezóny za více než padesát let a porážka 8:2 na Old Trafford byla nejhorším výsledkem týmu v Premier League vůbec. Kroenke ale odkazuje na „velké vítězství“ nad Boltonem a nabízí pohled ze širší perspektivy.

„Vždy zde budou lidé, kteří budou mít pouze svůj úhled pohledu, zvláště v dnešní době nepřetržitého internetového zpravodajství, kdy kdokoliv může hlásat cokoliv,“ říká Kroenke. „To je součást hry. Samozřejmě, že takový začátek sezóny je výzva. Vím, že každý si myslel, že budeme věčně na špici ligy, ale tak to není. Byli bychom rádi, kdyby to tak bylo.“

 

„Pokud se podíváte do historie Arsenalu, nebylo to tak vždy. Končit sezónu v nejlepší čtyřce čtrnáckrát za sebou je něco neuvěřitelného.“

 

Pokud je tu snad nějaká varující pochybnost, že by Arsenal mohl v této sezóně z nejlepší čtyřky vypadnout – a přijít tak o £25m příjmů z Ligy mistrů – Kroenke ji nedává najevo.

“Jednou se ptali moudrého muže: ´Kdyby jste měl možnost prožít život znovu, co byste udělal jinak?´ A on odpověděl: ´Jedna věc vždy ochuzovala můj život. Že jsem se bál věcí, které se nikdy nestaly.´ Snažím se příliš nestrachovat, protože si myslím, že tohle je dobrá rada. Když se na to díváte takhle, vždy se vám daří lépe.”

 

“Chcete vidět lidi, o které máte starost, jak dosahují svých možností. Je to těžký začátek, ale co lidé opravdu očekávali? Cesc Fabregas je velký hráč, kterého Wenger vychovával od šestnácti let. A minulý rok se rozhodl, že chce odejít.”

 

“Možná je to jedna z těch chvil, kdy si svoji cestu dál  musíme odpracovat, možná s dalšími mladými hráči. Arsene byl vždy velmi dobrý v objevování a rozvoji mladíků, hráčů jako Alex Chamberlain a Jack Wilshere. Máme několik opravdu dobrých hráčů, o kterých si Arsene Wenger myslí, že mohou být vyjímeční. Někdy procházíte obdobím jako je toto. Ale Arsene je ten pravý. Jako vlastník říkám, že tohle je člověk, který má naši důvěru.”

 

Tato důvěra byla evidentní už v létě, kdy byl Kroenke v úzkém kontaktu s Wengerem, ale nevstupoval do těžkých rozhodnutí ohledně budoucnosti Fabregase a Nasriho.

Fabregas napnil svoji touhu vrátit se domů do Barcelony, zatímco Nasri odmítl podepsat novou smlouvu a byl prodán do Manchesteru City, aby neodešel příští rok jako volný hráč. A existují obavy, aby se podobným způsobem nevyvíjela i situace kolem nových smluv Robina van Persieho, Thomase Vermaelena a Theo Walcotta, jimž v roce 2013 vyprší smlouvy. Pokud tedy nepodepíší nové kontrakty v této sezóně.

Je Kroenke připraven udržet své hvězdné hráče?

“Ano,” říká rozhodně Kroenke. “Případy Fabregase a Nasriho byly unikátní. Arsenal je velký klub, Londýn je výborné místo pro život. Proč by to někdo opouštěl? Myslím, že jsme velký klub a máme Arsene Wengera, výborného kouče.”

 

K sáze Fabregas Stan říká: “Bylo to mezi Arsenem a Fabregasem. Měl jsem toho chlapce rád, ale nechystal jsem se měnit jeho názor. Rozhodnutí patřilo Wengerovi. Pokud bychom chtěli být opravdu tvrdí, mohli jsme být, ale Arsene věřil, že dělá správnou věc. Mluvil jsem s ním o tom, když jsem byl v Londýně.”

 

“Probrali jsme také případ Nasriho. Pokud bychom situaci nějak neřešili, příští léto by se  na nás lidé dívali a říkali, proč jsme něco neudělali. Získali jsme prostředky, které můžeme využít na jiné hráče.”

 

“Já jsem rozhodnutí ohledně Nasriho neudělal. Představenstvo věc samozřejmě diskutovalo, ale na konci bylo rozhodnutí na Arsene Wengerovi.”

 

Zatímco jsme si povídali, Rams dospěli k porážce 37:7 a je fascinující sledovat z první ruky Kroenkeho řeč těla. Je divoce soutěživý a porážka ho velmi mrzí, ale nepouští se do žádného odsuzování nebo obviňování, nedává zklamání najevo. Stejně tak jeho žena zůstává velmi přátelská přes zklámání na hřišti. Později mi hlavní kouč Rams, Steve Spagnuolo, řekl, že by nechtěl mít nad sebou jakéhokoliv jiného vlastníka v průběhu těžkých časů.

Je zřejmé, že Kroenke se u všech svých týmů zaměřuje na dlouhodobé cíle. Uvádí nový stadion, fungující akademii, možnosti komerčního růstu a nástup pravidel finanční fair play jako důvody, proč se může Arsenal v budoucnosti měřit s kterýmkoliv týmem na světě. Vysvětluje také, jak jeho působení v Arsenalu začalo vlastně jako touha pomoci Colorado Rapids, jeho fotbalovému týmu v MLS, který je úřadujícím šampionem.

“Nechtěli jsme investovat a kontrolovat klub,” vypráví Kroenke. “Domníval jsem se, že potřebujeme strategické spojenectví s nějakým velkým klubem. Měli jsme hodně nabídek pro investice v Evropě, ale žádná mne nezaujala. Kromě Arsenalu.”

 

“Je to velký klub, zajímavý klub. Kdybych chtěl investovat do evropského klubu, nemohl bych si prostě vybrat žádný jiný. Vím, že se očekává, že budu tohle říkat, ale je to pravda.”

 

“Mám rád tradici Arsenalu. Miluji Londýn, mám v Británii hodně přátel. Líbí se mi skutečnost, že máme fanoušky po celém světě. Arsenal mi pomohl se lecos naučit a myslím, že my jsme se naučili jak pomoci Arsenalu. To je to, co mne  motivuje. Mám rád pocit, že se společně učíme a rosteme.”

 

Artsenal může zcela jistě zvýšit své komerční zisky a protože v roce 2014 vyprší hlavní sponzorské smlouvy, stává se Manchester United soupeřem nejenom na hřišti, ale i mimo něj.

“Máme nějaké představy, co uděláme v obchodních věcech, ale věřím, že budeme tak úspěšní jako Manchester United. Vlastníci United byli pro fanoušky kontroverzní, ale nevím, jak vést klub lépe. Vybudovali obchodní stránku klubu a ukázali, že spousta věcí se prodávala pod cenou. Zisky klubu jsou nyní obrovské. To nám ukazuje spoustu možností.”

 

“Myslím, že Arsene byl v minulosti schopen budovat tým lépe než kdokoliv jiný. Pokud v tomto budeme pokračovat a dokážeme zvýšit příjmy, nevidím, proč by klub neměl být nejlepší. Nechtěl bych se vměšovat, pokud uvidím, že bojujeme.”

 

“Nezapomeňte, před pěti měsíci jsme byli v pozici, kdy jsme mohli vyhrát vše. Nemusíme panikařit. Věřím, že Arsenal může bojovat, zůstat konkurenceschopný a třeba vyhrát ligu.”

Kroenke si uvědomuje diskuzi vyvolanou převzetím Manchesteru United ohledně různých modelů řízení klubu. S vědomím nepopulárního převzetí United prostřednictvím půjček zatěžujících klub, Kroenke slibuje, že jeho vstup do Arsenalu nepřinese žádné půjčky nebo jiné finanční zatížení klubu.

Jeho společnost, Kroenke Sports Enterprises, vstoupila do dohody s Deutsche Bank a je známo, že loňské převzetí akcií od dřívějších vlastníků Dannyho Fiszmana a Lady Bracewell-Smith bude financováno splátkami rozloženými na následujícíh pět let.

Ozvali se hlasy volající po dalších zárukách, například po slibu nikdy nevyplácet dividendy akcionářům. Kroenke věří, že jeho dlouhodobé působení na sportovním poli je dostatečnou zárukou.

“Investovali jsme zde mnoho peněz. Chceme vstoupit do kontaktu s našimi fankluby. Chceme klub chránit, chceme ho rozvíjet a vytvořit z něj silného soupeře pro ostatní týmy. Budeme se snažit udržet naši flexibilitu, tak jako by to dělal každý.”

Kroenke také poukazuje na fakt, že je členem představenstva Arsenalu již třetí rok a vždy podporoval významné investice do hráčského kádru.

„Nesnažíme se jen rozvíjet talenty, investujeme také do hráčů. Pokud se podíváte na celkovou sumu na mzdy, jsme nahoře. Nikdy jsme nebránili nikomu utratit byť deseticent. Ani tady, ani v Londýně. Ponechávali jsme vždy volnost. Denver patřil k nejvýrazněji utrácejícím týmům v NHL i v NBA. Ne vždy, protože ne vždy si prostě můžete koupit hráče, kteří udělají významný rozdíl.“

 

„Arsene Wenger je vynikající ve vytváření týmového ducha a ti nejlepší, které jsem potkal, vynikají právě v tomhle. Není to jenom o utrácení peněz – přivedete jen tak hráče a atmosféra v kabině se najednou zhorší.“

 

Arsenal má v osobě Alishera Usmanova dalšího miliardářského akcionáře, který vlastní 30% klubu, ale který není členem představenstva. Usmanov na převzetí klubu Kroenkem reagoval vyšší nabídkou na akcie a stále zůstává ochotný navyšovat svůj podíl. Kroenke jednoduše odpovídá, že nikdy neprodal podíl v žádném svém klubu.

„Investujeme dlouhodobě. Podívejte se, co jsme dokázali. Bylo zde několik akcionářů, kteří milovali Arsenal půl století i déle a kteří chtěli, ať vstoupíme do klubu a utratíme stovky miliónů dolarů, abychom udrželi klub stabilní a ochránili ho. Udělali jsme to a udělali jsme to s hrdostí.“

 

„Někteří lidé chtějí soukromého investora. Nemyslím, že je to dlouhodobě možné. Možná ano, možná ve fotbale bude vždycky nějaký klub, kam přijdou chlapíci ochotní utrácet moře peněz. Nevím. My máme vizi klubu, který je soběstačný a této vizi jsme věrní.“

 

Kroenke hovořil nepřetržitě skoro hodinu, silně popírajíc jeho přezdívku „Silent Stan“. Krčí rameny při zmínce o jeho pověsti samotáře, ale je to viditelně způsobeno podrážděním a trochou mystifikace.

 

„Někdo to pochopí, někdo tomu bude přikládat nějaký význam,“ říká Kroenke. „Neříkal jsem mnoho, protože jsem nevěděl, co říct. Máme v Londýně opravdu schopné chlapce.“

 

„Samozřejmě lidé chtějí vědět, co děláme, ale my se nechystáme dělat něco jinak než dosud. Ve sportu není jiný vlastník, který by měl za sebou tolik let a hodin zkušeností jako my. Nevím o něm. Máme za sebou slušnou sbírku úspěchů. Respektuji všechny ostatní akcionáře, neodsuzuji jejich práci. Co říkám je, že pokud se podíváte Arsenal rok za rokem, uznáte, že má za sebou spoustu dobré práce. Důvodem toho je Arsene Wenger a mně se líbí naše budoucnost.“

 

Jak se hovor stáčí pryč od Arsenalu ke Kroenkeho americkým týmům, vzpomíná Kroenke na Mike Jonese, legendu Rams, který v posledních vteřinách Super Bowlu roku 2000 předvedl zákrok, který zachránil vítězství.  Připomíná tuto chvíli jako okamžik, který vstoupil do amerického sportovního folklóru prostě jako „The Tackle“ a je legendární. Kroenke zcela jistě věří, že Arsenal dokáže připravit stejně slavné zážitky.

„Je to mnohem více zábavy, když vyhráváte,“ uzavírá rozhovor Kroenke. „A víte co? Opravdová zábava je, když to vyhrajete vše.“

 

 (The Telegraph)