Leszek Miklas: Fabianského čeká velká kariéra

Na polském webu gazeta.pl se objevil zajímavý rozhovor s prezidentem Legie Waršava Leszekem Miklasem o průběhu přestupu, navštěvy treninkového centra a přestupových rozhovorech s Arsene Wengerem ohledně první letní posily golmana Lukazse Fabianského.

Podstatnou část rozhovoru, který si myslím, že stojí za to se vám budu snažit zprostředkovat…

Ohledně přestupu Łukasza Fabiańskiego do Arsenalu  se objevilo spousty protichůdných informací. Jaké bylo pozadí přestupu?

O Fabianského mělo zájem spousty evropských klubu. Jedním z nich byl Arsenal. Věděli jsme, že dříve nebo později k tomu přestupu dojde. Nechtěli jsme bránit Lukaszovi v rozvoji a Legia nemohla přijít o takové peníze. 

Věděli jsme na jaké podmínky jsme ochotni přistoupit. Na počátku se angličané snažili licitovat. Dokonce jsme dostali v květnu pozvánku od Arsene Wengera na slavnostní oběd. Ale Arsenal nepotvrdil minimální částku, kterou jsme chtěli, proto jsme odmítli.

Co na to Arsenal ?

Další den vezmu telefon a ve sluchátku slyším : Dobrý den Arsene Wenger dovolal jsem se na pana Micklasem…Po krátkem společenském rozhovoru mi osvětlil podmínky přestupu. Arsenal nikdy nepotvrzuje přestupní částku písemně, proto nás pozvali s Lukasem do Londýnu.

Co jste dělali v Londýně ?

Přiletěli jsme odpoledne a po ubytování v hotelu nás skauti Arsenalu odvezli do tréninkového centra, aby viděl Lukasz do čeho jde..

Jak se vám treninkové centrum líbilo ?

Ve funkci sportovního ředitele jsem viděl spousty treninkových center, ale baza Arsenalu na mně udělala opravdu velký dojem. Řeknu dvě věci, které jsem zatím nikde neviděl. V centru mají bazeny velikosti 10 a 15 metru s pohyblivým dnem. Okamžitě jsem se ptal k čemu to slouží. Ukázalo se, že Arsene Wenger dbá na různé techniky cvičení a spousty cvičení dělají hráči ve vodě. Pohyblivé dno slouží, aby hráči mohli cvičit po kotníky ve vodě nebo v hloubce třeba 1, 70 m. Ke kontrole cvičení má každý bazén pod vodou speciální okno.

Druhá věc, která se mi opravdu líbila je fakt, že Arsenal má dvě treninkové centra. Jedno s osmi hřišti slouží mládeži do 16 let. Druhé mají pro první tým, rezervu a mladežnické týmy nad 16 let s 10 hřištmi. Co mně opravdu zaskočilo, že na každém s těch hřišť mění každý rok trávu. Hřiště jsou rovné jak stůl. Každý travnatý povrch není o moc horší než ten na Emirates Stadium, který patří mezi nejlepší na světě.

Vratme se k přestupu. Jak se vám povedlo dohodnout přestupovou částku ?

To nemůžu říct, protože jsme se o tom domluvili s Arsenalem. Ale jedná se o největší částku, za kterou odešel hráč z polské ligy do zahraničí. Je to obrovský úspěch, protože se jedná o golmana a ne utočníka.

Jak vypadali přestupové rozhovory. Kdo je vedl ?

Rozhovory vedl Arsene Wenger, kterého podporoval jeden z ředitelů Arsenalu Ken Friar. Trvali několik hodin, ale dopadli úspěšně.

Jakým je Arsene Wenger člověkem ?

Wenger je hodně tvrdý a tvůrčí vyjednavač. Dokonce i při obědě vedl rozhovory o přestupu. Jaký je člověk ? Těžko říct něco o člověku se, kterým jste strávili 4-5 hodin. Je hodně kompetentní. Hodně toho ví nejen o světovém fotbale, ale i o Polsku. Společenský a vtipný. V průběhu oběda vyprávěl, jak byl několik hodin před tím vyslíchán anglickou fotbalovou federaci ohledně svého chování na lavičce. Rozesmáli ho pokuty, které dostává, protože za ně snad platí všechny zaměstnance anglické federace. Je to člověk, který dokaže poslouchat jiné a ne pouze sebe, což je při takové individualitě opravdová vzácnost. Udělal na mně opravdu dobrý dojem. Jeho angličtí spolupracovníci mají k němu obrovský respekt, nesmíte zapomenout na to, že je to francouz.

Měl rozhovor s Fabianskim ?

Údajně to dělá pokaždé. Měli spolu 20 minutový rozhovor. Bylo to jednoduchší, že Lukasz mluví plynule anglicky, což je pro něj další pozitivum. Všichni, dokonce i já jsem byl s toho překvapený. Nevěděl jsem to. Po rozhovoru Wenger pouze řekl, že je Lukasz je vítězný typ a takový přesně v Arsenalu potřebuje.

Lukasz je na svůj věk neuvěřitelně dospělý. Čeká ho velká kariéra.

/ Gazeta Wyborcza /