MAN UTD 0 – 1 ARSENAL: V ČÍSLECH

Po letech zklamání je naprosto úžasné, že si můžeme po venkovním zápase na Old Trafford užívat nejen opravdu dobrého výkonu Arsenalu.

Před zápasem se objevily obavy, ale myslím, že celkově výkon ukazuje, že Mikel Arteta spoustu věcí napravil. Celkově to nebylo moc odlišné od toho, jak Arsenal v této sezóně dosud hrál. Dobrou obrannou hrou omezuje šance protivníka a na úkor kvantity si snaží vytvořit vysoce kvalitní šance na skórování a doufá, že to povede k tomu, že to dopadne dobře ve prospěch Arsenalu.

Grafy

Celková statistika utkání
Očekávané góly – xG
xG – mapa střel
xG tabulka
Simulovaný výsledek zápasu

A teď ta čísla

7 – střel Arsenalu, 0 po skórování

8 – střel Manchesteru United, 4 poté, co Arsenal skóroval

1 – velká šance pro Arsenal (penalta)

0 –  velká šance pro Manchester United

77 – úspěšných přihrávek v útočné třetině pro Arsenal, 3 po vstřelení gólu

94 –  úspěšných přihrávek v útočné třetině Manchester United, 55 po vstřeleném gólu

10 –  úspěšných přihrávek v útočném velkém vápně pro Arsenal, 0 po vstřelení gólu

15 –  úspěšných přihrávek v útočném velkém vápně pro Manchester United, 10 po vstřeleném gólu

Toto je přesně zápas, kdy mám pocit, že standardní statistická čísla nevyjadřují to, jak to na hřišti vypadalo. Když se podíváte na čísla, tak Arsenal měl jen 7 střel a kromě penalty si vlastně nevytvořil skoro žádný „očekávaný gól – xG“. Součástí toho je, že ostatní (kromě penalty) nejnebezpečnější situace nebyly zakončeny střelou, jako náběh Pierra Emericka-Aubameyanga na zadní tyč po krásném centru Bellerina (to bych považoval za 30-40% šanci) a promáchnutí Alexandra Lacazetta po mírné teči přihrávky obráncem MU ( to bych považoval za 25-35% šanci). Pokud by obě tyto situace byly zakončeny střelou, zvýšilo by to číslo xG o ca. 0,6 a asi by to lépe znázornilo nebezpečí, které Arsenal vytvořil.

Pokud se podíváme na číslo xG pouze u situací, které nebyly zakončeny střelou, tak vidíme, že Arsenal měl zápas dobře pod kontrolou a byl po většinu zápasu jednoznačně lepším týmem. Manchester United si nedokázal vytvořit takřka nic, až na pár náznaků po penaltě, kdy Arsenal rezignoval na útok.

xG – situace nezakončené střelou

Myslím, že tato statistika mnohem lépe koresponduje s tím, co se dělo na trávníku. Arsenal byl po většinu tohoto zápasu lepším týmem, ale bylo to těsné. Po gólu přešel Arsenal do hluboké obrany, aby ubránil jednogólový náskok. Tento zápas je velmi dobrým příkladem toho, jaký vliv na statistiku má skóre. Přesně se ukazuje, že se základní statistiky hodně změnili v poslední fázi zápasu, po penaltě.

MOHAMED ELNENY BĚHÁ A BĚHÁ

59 – úspěšných přihrávek a úspěšnost přihrávek 90.8%, nejlepší v Arsenalu

4 – úspěšné progresivní přihrávky , dělené 3. místo v Arsenalu (moje definice „progresivní přihrávky“ je, že tato přihrávka posune míč o minimálně 25% blíže k brance soupeře, oproti pozici, kde byl míč před přihrávkou)

7 – vstupů do útočné třetiny (přihrávka nebo dribling), dělené 1. místo v Arsenalu

1 – založení akce, po které následovala střela

54 – úspěšné převzetí přihrávky, z 54 přihrávek

0 – ztráta míče

0 – skluzy

3 – přerušení útočné akce protivníka

3 – zblokované přihrávky

8 – napadání, 3 které způsobili, že Arsenal získal míč během dalších 5 sekund

Chtěl bych mít přístup k podrobným statistikám o běhu hráčů během utkání, protože schopnost Elnenyho absolvovat v nastaveném čase dlouhý sprint byla neskutečná.

Elnenyho jsem v minulosti hodně kritizoval, ale těžko budu kritizovat hráče, který byl v tomto zápase prostě všude. Jistě můžete namítat, že on je velice konzervativní přihrávač a není tvůrce hry, ale včera byl naprosto základním stavebním kamenem, který znemožnil soupeři protiútoky.

Jedna věc, kterou Elneny zaujal, je, že málo chybuje. Ve včerejším zápase to bylo skoro perfektní. Měl úspěšnost svých přihrávek nad 90%, zpracoval všech 54 přihrávek, které mu spoluhráči směřovali a ani jednou neztratil míč.

THOMAS PARTEY UKÁZAL, PROČ JSME HO KOUPILI

53 –  úspěšných přihrávek a úspěšnost přihrávek 89.8%, 3. v Arsenalu

8 –  úspěšné progresivní přihrávky , nejlepší v Arsenalu

7 –  vstupů do útočné třetiny (přihrávka nebo dribling), dělené 1. místo v Arsenalu

1 –  založení akce, po které následovala střela

45 –  úspěšné převzetí přihrávky, z 46 přihrávek

3 – úspěšné driblingy ze pokusů, nejlepší v Arsenalu

4 –  ztráty míče

5 – skluzy, dělené 1. místo v Arsenalu

2 –  přerušení útočné akce protivníka

15 –  napadání, 8 které způsobili, že Arsenal získal míč během dalších 5 sekund

Myslím, že to byla jeden z nejatletičtějších záloh, které za Arsenal za hodně dlouhou dobu odehrál zápas. Elneny byl defenzivnější m hráčem, Partey byl tím, kdo přidal do středu hřiště kreativitu. Vypadalo to, že si Partey opravdu užíval myšlenku vyrovnat se Paulu Pogbovi a celkově včera působil jako ten lepší hráč z této dvojice. Když Arsenal koupil hráče, který je ve ideálním fotbalovém věku a připraven k akci, myslím, že přesně takový výkon si v Arsenalu představovali. A on nezklamal.

Zdroj: Arseglog