Martin Ødegaard – kdo je, a co přinese Arsenalu?

Navzdory letního příchodu Thomase Parteye a skvěle načasovaného nástupu Smithe Rowea, vstoupil Arsenal na přestupový trh se zoufalou potřebou zlepšit kreativitu v záloze. Kvůli Covidu je přestupový trh značně ochromený, alternativy chybí a možnosti jsou tak velmi omezené.

Nicméně klub rychle zapracoval na krátkodobém hostování mladého tvůrce hry z Realu Madrid, Martina Ødegaarda, a to i přes značný zájem Realu Sociedad. Kdo je tedy ten mladý nor, co přinese Arsenalu a co vytváří tolik nadšení z jeho příchodu?

Rodák z Drammen začal svou fotbalovou kariéruv místním týmu Drammen Strong, kde jeho otec – Hans Erik – trénoval. Brzy zaujal v domácích i zahraničních soutěžích, začly se šířit informace o jeho úžasném talentu. Hon na tohoto mladíka vyhrál tým Strømsgodset a v roce 2009 jej získal. V akademii strávil pouhé tři roky a ve věku pouhých 13 let se dostal do A-týmu.

Brzy následovaly letní kempy v Bayernu Mnichov, Manchesteru United a Ajaxu. Poté přišel debut v Eliteserien, ve které vytvořil rekord nejmladšího hráče, který kdy v soutěži nastoupil, bylo mu 15 let a 111 dní. Po vleklých spekulacích, spojujích ho s několika kluby, jeho podpis získal v roce 2015 Real Madrid. Ten za něj zaplatil 4 miliony euro. Následovala hostování v SC Herenveen, Vitesse a naposledy v Realu Sociedad. Díky jeho výkonům jej v létě Real Madrid povolal zpět, pod Zinedinem Zidanem si však připsal v této sezóně pouhých pár minut.

Během jeho hostování v Realu Sociedad stavěl Imanol Alguacil sestavu 4-2-3-1, ve které nastupoval na pozici desítky. Na krajích spolupracoval s Mikelem Oyarzabalem a Portem, Ødegaard tedy mohl využívat střed hřiště před další záložní dvojicí. Stal se tak klíčovým hráčem, který přebral zodpovědnost za tvorbu hry – zodpovědnost, která byla náležitě uvítána pro jeho impozantní individuální tažení.

Co vás okamžitě zaujme při sledování Ødegaarda je kvalita jeho přihrávek. Během sezóny 2019/20 vytvořil 2,2 klíčových přihrávek na 90 minut – třetí nejvyšší číslo v La Lize po Messim a Sergio Canalesovi. Ødegaard byl také druhý v počtu průnikových přihrávek (18) a šestý v přihrávkách, po které následovala střela (60). Na páté místo se pak dostal progresivních přihrávkách [detailní vysvětlení ZDE] a přihrávkách do pokutového území. Jakmile dostane míč, první jeho myšlenka je jít dopředu, ale bez chtíče po Hoolywoodských momentech. V jeho rozhodování je vidět jasnost a vyspělost.

Jeho typicky zabijácké přihrávky můžeme vidět ve dvou podobách. První je přímý pas zprava do levé části hřiště, který otvírá defenzivní strukturu s chirurgickou přesností. Oyarzabal a Nacho Monreal z toho mohli těžit a Arsenal to může lehce napodobit s Kieranem Tierneym a Pierre-Emerickem Aubameyangem, kteří si takto můžou naběhnout za obranu. Druhý je vysoce technický, zatočený za obránci vnějším nártem pro nabíhající křídla či krajní beky. V držení míče nemá nejvyšší čísla, jeho úspěšnost přihrávek na 84% se vyrovná našemu Emilovi, ale jakmile se naskytne příležitost, rozbíjí linie soupeře.

Nor je také nadaný dribler a umí zavést míč, což jej okamžitě vyzdvihuje mezi ostatními možnostmi na Emirates Stadium. Ødegaard má průměr 2,1 kliček [dribbles] na 90 minut, pokusil se o ni celkem 56krát s úspěšností 78% – šesté nejvyšší v La Lize. Je také skvělý ve hře pod tlakem, kdy se dokáže uvolnit dotekem z první nebo se šikovně protáhne s míčem do volného prostoru. Tvůrce hry je také ohromující v progresivním běhu s míčem [detailní vysvětlení ZDE], v tomto aspektu se řadí na celkové čtvrté místo v La Lize a svědčí to o jeho ochotě sběhnout si pro míč hluboko k vlastní bráně a pak jej vyvést.

V obranných číslech výrazně propadl oproti loňské sezóně, což je ale dáno hlavně nedostatkem herního času. Jeho 0,1 odebraných míčů a bloků za 90 minut se nedá srovnávat s předchozími sezónami – 1,7 za 90 minut, což by jej v sestavě Arsenalu zařadilo na druhé místo za Thomase Parteyho. Zajímavé je pak číslo 8,22 získaných míčů za 90 minut, pod Artetou nemá žádný záložník více.

„Lidé jsou překvapení z jeho výkonů, ale my je očekáváme.“ Prohlásil Alguacil, když se jej Ødegaarda ptali.

„Má čich na přihrávky a kouzelnou nohu, která je dokáže provést. Tento hráč patří na vyšší úroveň, takže si jej užijeme, dokud můžeme.“

A to také udělali. 22letý hráč byl jedním z nejlepších v Evropě během svého hostování v Sociedadu. S každým přestupem ale existují varování, které je třeba zvážit. Žádné výše uvedené statistiky nejsou z letošní sezóny, a to nemůžeme ignorovat. Jeho návrat do Realu Madrid představoval velké zklamání, Zidane mu zjevně nevěří a když už nastoupil do zápasu, vyhráli pouhé 3 z 8 utkání.

Ødegaard také bohužel trpí na zánět šlach, což má vliv na jeho dostupnost, Arsenal ale má již zkušenosti se zvládáním tohoto typu díky svému bývalému kapitánu, Laurentu Koscielnym. Je zde také problém adaptace. Anglický fotbal ze stal výrazně neúprosným a svědčí týmům, které hrají na velkém prostoru a také skvěle v přechodech. Víme, že Ødegaard dokáže uspět v rychlém přechodu, ale přichází na posledních pět měsíců sezóny – dokáže se rychle přizpůsobit na fyzickou a rychlou hru za tak krátký čas? Navzdory své reputaci toho má Ødegaard v Realu hodně co dokazovat, navíc se má ještě v létě konat EURO.

Nejdůležitější je pro Arsenal vyřešit svůj největší problém, a to je kreativita. Mesut Ozil je definitivně hráčem Fenerbahce a jediným na post desítky, kdo klubu zbyl, je Smith Rowe, což není jen nefér, ale také nezodpovědné s ohledem na jeho minulá zranění a nadcházející rozpis utkání. Produkt Hale End byl vítaným překvapení, ale Ødegaard jej nejen může nahradit, ale také hrát vedle něj, což také dává naprostý smysl.

Finančně je tento přestup bezvýznamný, vyšel na 2,5 milionu euro se všemi poplatky, bohužel bez následné opce. Všechny tři strany ale mohou tuto situaci přehodnotit v červenci, mnohé bude záležet na Zidanovi a Arsenalu a na tom, jak dopadne probíhající sezóna.

Je to malý risk a velký zisk, což Edu a Arteta tento měsíc přesně zamýšleli. Nefunguje to? Potřeste si rukou a pošlete jej zpět bez nějakých špatných pocitů. Potencionální přinos je mnohem větší než riziko.

Ødegaard je jedním z nejlepších mladých hráčů, který potřebuje změnu, snad se tedy opět začne předvádět právě v Arsenalu.

/arseblog.com, youtube.com, twitter.com/

Tags:

Komentáře

 1. Brandicpetr (karma: 210) #1

  Je to jenom YouTube video, ale moc se na nej těším. Ne nadarmo si ho vybral Real a ne nadarmo hrál v 15 letech za chlapy ligu.
  Jen jsem zvědav kde bude hrát. ESR je opravdu top, klidně bych ho viděl jako 10. Dost mi připomíná Denise Bergkampa, jeho vision je úplně neuvěřitelná. Martin by mohl hrát namísto Xhaky, jenže ten má místo stále jasné. Určitě to jsou pro Mikela super starosti, ale trošku se bojím aby na to nedopustili naši kmenoví hráči.

  • jakub (karma: 13442) #1

   Už na tom videu je celkem dost vidět v jakých prostorech se Odegaard většinou pohybuje, překvapivě je to hodně pravá strana, Xhaka se v těchto prostorech moc často nevidí a pokud by jsi chtěl hrát Odegaarda na CM / CDM řekl bych, že by jsi měl asi lepší možnosti, protože tam potřebuješ trošku jiné vlastnosti. Mám dojem, že včera Arteta říkal, že je možnost, aby Odegaard a ESR hráli spolu, oba dva jsou velice silní na míči, schopni presovat soupeře a získat míč, jsou velmi pohyblivý a opravdu si dokážu představit, že si spolu budou fotbalově rozumět i třeba s Lacazettem a Sakou. Ale je u nás pár dní, uvidíme jak rychle se usadí a chytne v týmu. Některým hráčům to trvá déle ale jsou i tací jako Gabriel.

 2. Petr Matulka (karma: 1590) #1

  Tak uvědomte si, jak moc je Xhaka důležitý i do defenzivy, takže si vůbec nemyslete že hned naskočí vedle Thomase a zrovna proti Man U. Pokud nastoupí tak jedině na pozici 10 v případě, že ESR nebude k dispozici. Ale zpět k Martinovi, přesně takové typologické hráče jsme kupovali v minulosti ( Santi, Rosa, Hleb, Fabre ) a takové potřebujeme pořád !!! Protože právě takoví hráči si dokáží poradit se zabetonovanou bránou. Hráči, kteří mají myšlenku, vizi, kterou ostatní nemají, jedinou průnikovou přihrávkou rozbít obranu a dostat našeho hráče za obranu. Je ale potřeba, aby mu tam ti hráči sbíhali ( ale to už je na Artetovi ), takže mu sednou hráči jako Martinelli, Saka ale ne třeba Willian, který rád dostává míče do nohy a ne do běhu. Sedět by mu mohl taky Laca, protože on tím jak nabíhá proti tak sebou vytahuje stopery a vytváří tím místo za sebou pro křídla a právě pro tu průnikovou přihrávku. No nechám se překvapit

 3. smeta (karma: 199) #1

  Je jasné, že podle youtube a jednoho videa jde hráč těžko posuzovat, ale to co tam předvádí je dobrý. Je fakt, že tam hraje hodně zprava na robbenově pozici, ale Robben více zakončoval, Martin mi přijde, že raději nahraje než zakončí.

  Co je taky důležité, že se mu musí někdo nabídnout, aby mu mohl nahrát, takže musíme doufat, že pokud bude hrát Wilda, tak bude alespoň běhat do prostorů, což je zmíněné hned v o příspěvek výše

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.