Arshavin o svém zranění, Arsenalu, rozhodčích …

Potřetí zvítězil tento rok v ruské anketě „hvězda měsíce“, ale z důvodu zranění nepotěší fanoušky svým uměním v zápase proti Lichtenštejnsku a ohrožená je i jeho účast v utkání s Walesem.

Řeč je o útočníkovi Arsenalu a ruské reprezentace Andreji Aršavinovi. Ruský Sport-express hovořil s Andrejem na mnohá témata …..

O zranění a reprezentaci

SE : čím byl význačný srpen 2009? 

AA : především utkáním s Argentinou a dále gólem proti Celtic, mým první gólem v Lize Mistrů.

SE : a nádherná branka proti United?  

AA : bohužel, to utkání mi nepřineslo uspokojení, prohráli jsme a já se zranil. Přičemž zranění je takové, že se nedá aktivně léčit. Zbývá jen čekat, čekat.

SE : lékaři Vám nepředepsali žádné procedury? 

AA : první dva dny jsem nedělal nic. Nyní plním příkazy lékařů a dokonce jsem začal trénink v hale. Lékaři v úvodu zvažovali injekce, ale nakonec je zavrhli : narušení svalu se nachází poměrně hluboko a působit na něj je komplikované. Mimochodem, takové zranění je velmi vzácné, ale se mnou, jako vždy, je vše vždy jinak.

SE : podobné zranění jste už měl?

AA : ne, takové zkušenosti nemám.

SE : je složité se vyrovnat se stávající situací? 

AA : o nepříjemné povinnosti čekat jsem už mluvil. Ještě je zvláštní být v týmu, ale při tom jaksi mimo něj, vlastně jenom při obědě a večeři se účastním programu týmu. Všichni jedou na trénink a ty zůstáváš v hotelu. Proto jsem přijel? No nic, nic s tím nenaděláš.

O úrovni ruské ligy

SE : v čem vidíte příčiny pádu úrovně ruské ligy?

AA : kluby dosáhly na strop svých finančních možností a nemohou získávat kvalitní hráče. Ještě hůře, v důsledku ekonomické krize ti stávající hráči odcházejí. Negativní je i vliv tvrdého limitu na počet cizinců. Jsem pro limit, ale stávající limit se na kvalitě klubů projevuje. Místo odcházejících hráčů se neobjevují mladé talenty, ale to je systémový problém, mládežnický fotbal nemá v Rusku masovou základnu.

SE : ale pro reprezentaci Ruska je odchod hráčů do zahraničí výhodný, ne? 

AA : nelze zevšeobecňovat, každý případ je individuální, každý z hráčů teprve po letech pozná, jestli byl odchod pro něj prospěšný. Celkově vzato, čím více našich hráčů hraje v kvalitnějších soutěžích, tím lépe pro „sbornou“. 

O rozhodčích

SE : v Rusku je nyní jeden závažný problém, všichni „nadávají“ na rozhodčí. Je to skutečně rozdíl proti Anglii? 

AA : liší se pouze v jednom, ale zásadním : při libovolné chybě rozhodčího v Anglii jsem si jistý, že zapracoval pouze lidský faktor. V Rusku hned všichni začínají posuzovat, jestli vzal rozhodčí peníze. Nebo, jestli vrací nějaké dluhy. Nebo, jestli plní něčí příkazy, atd., atd…. .

SE : to je odraz národní mentality nebo odraz skutečného stavu věcí? 

AA : nevím, co zde převládá, ale já osobně nevěřím žádnému z ruských rozhodčí. Dříve mi imponoval Nikolaev, ale i on začal chybovat.

SE : je řešení? 

AA : podle mého bylo chybné, že jsme opustili praxi angažování zahraničních rozhodčích na klíčová střetnutí.


O Arsenalu

SE : říkal jste, že Arséne Wenger nebyl příliš spokojený s tím, že jste hrál celé utkání s Argentinou, nebyl jste ještě v plné kondici. A jak Vás teď pouštěl se zraněním do Moskvy? 

AA : všechno bylo velmi rychlé, večer jsme hráli v Manchesteru, a ráno jsem již letěl z Londýna do Moskvy. Všichni, včetně Arséna, měli velice špatnou náladu, nikdo neměl náladu hovořit o reprezentacích. 

SE : ale nyní jste ve spojení s klubem? 

AA : ano, vyměňujeme si informace. A kdyby nebyla naděje uzdravit se do zápasu s Walesem, už bych odjel do Londýna. 

SE : takže je naděje? 

AA : něco konkrétnějšího bude možné říci tak za den – dva. 

SE : v reprezentaci, jak je známo, se za chyby vzájemně popichujete. V Arsenalu je to podobné? 

AA : tam je zavedeno, že vše komentuje Wenger. Sám však po všech požaduje, aby spolu na hřišti komunikovali, ptali se. 

SE : Vás se ptají často?

AA : někdy, já se teprve adaptuji. 

SE : po čtyřech gólech v síti Liverpoolu chtějí všichni po Vás to samé v dalších zápasech, ovlivňuje to Vaši psychiku? 

AA : ano i ne, ale to, že je v Anglii asociace mezi mnou a čtyřmi góly, to je fakt. Chtělo by to ale něco nového. 

SE : říkáte, že se teprve adaptujete, ale Wenger na konci minulé sezóny dal jasně najevo, že ve Vás vidí lídra týmu, jak to jde dohromady? 

AA : lídrem je u nás Cesc, a to jak na hřišti, tak i mimo něj, jako kapitán má ohromnou autoritu. A já si teprve musím něco podobného u spoluhráčů vybojovat. Podaří-li se mi to, stanu se lídrem, nepodaří, sám chápete. Ale já si nestavím cíl být lídrem za každou cenu. Chovám se normálně, jako vždy. 

SE : jak Vás znám, nechce se mi tomu věřit. 

AA : ano, jsem duchem lídr, ale dělat něco mimořádného, abych to prokázal, to není můj styl. 

SE : znepokojuje Vás, když tisk, hlavně ruský, hodně „volně“ vykládá Vaše slova, tak jak to bylo například ve Vašem vyjádření o přestupové politice Arsenalu? 

AA : vždy mne zneklidňuje, když se nepíše to, co jsem řekl, nebo když se interpretují moje slova jinak, než jsem myslel. Ale bohužel, vymýtit to nejde. A vyvracet či ospravedlňovat se, to je to poslední. 

SE : Arsenal opustily dvě hvězdy, Kolo Touré a Adebayor, přišel jenom Vermaelen, hodně hráčů je zraněných a to klíčových, jako Walcott nebo Nasri. Ale zdá se, podle prvních utkání, že na hře to skoro není znát. Díky čemu? 

AA : díky kultivované hře a šíroké sestavě – máme přes dvacet špičkových hráčů. Ale přesto je nutné kupovat silné hráče, nedá se vždy vyhrávat jen díky šíři sestavy. 

SE : největší překvapení v Anglii? A nepříjemnost? 

AA : největším překvapením byl tisk, podporuje mne od prvního dne. Všechny články byly buď pozitivní, nejhůře neutrální. A velmi komfortně jsem se cítil od prvního dne i v týmu, myslel jsem si, že to bude horší. A nepříjemnost? Nic zvláštního se nestalo. Musel jsem si prostě zvyknout na jiný rytmus, v Anglii je vše klidnější, rozšafné, vše je rozepsáno na dny a hodiny. To se s ruským způsobem života, plným nečekaností a spontáností nedá srovnat. 

SE : Pavljuchenko se nedostává do základní sestavy, sedí na lavičce Sp**s, jaký by byl Váš postup? Bojoval byste o přestup za každou cenu nebo čekal na šanci? 

AA : to je těžké posoudit, pokud se sám do takové situace nedostaneš. Nevím, jak bych postupoval. Ale myslím, že pro Romana je výhodnější, že zůstal. Šanci určitě dostane. Pokud by se vrátil do Ruska, kde je třicet zápasů za sezónu, odehrál by je, stejně tak je odehraje i v Anglii, protože zde se hraje zápasů skoro sedmdesát. A třicet si jich zahraješ určitě. Tím více, že jsou pravděpodobná zranění.

SE : kolem Vás nejsou žádné transferové pohyby? 

AA : ne. 

SE : ale nové britské daňové zatížení může vést k odchodu hvězd, řekněme do Španělska. Vás se to může dotknout? 

AA : nevím. Ale máte pravdu, španělská liga se může stát nejsilnější, odchod hráčů tím směrem už začal. 

SE : v této sezóně máte mnoho cílů, účast na mistrovství světa, titul Premier League, vítězství v Lize Mistrů, anglické poháry. Kdyby Vám čaroděj nabídl splnění jednoho přání, které by to bylo? 

AA : účast na mistrovství světa. Věřím, že se rozhodne 1. října v zápase s Německem.

/Борис ЛЕВИН // 04.09.2009/