Mikel Arteta bude čelit obrovskému úkolu, aby obrátil štěstí Arsenalu

Arsenal doufá, že před sobotním výletem do Evertonu jmenuje Mikela Artetu svým hlavním trenérem. Může ale oživit klub?

Pokud Mikel Arteta potřeboval pomoc, aby si plně představil práci, která na něj čeká v Arsenalu, bylo přínosné, že zaujmul první řadu pro získání nejnovějších důkazů. Na nedělním zápase na Emirates byly tomuto muži předloženy nedostatky týmu. Muži, který bude čelit otázkám, jak transformovat štěstí klubu.

Když Mikel Arteta seděl na lavičce Manchesteru City vedle Pepa Guardioly, mohl si všimnout mimořádné otevřenosti středu hřiště Arsenalu a sledoval, jak obránci couvali a pozvali De Bruyneho a jeho spoluhráče až do vápna, aniž by to pro ně znamenalo nějakou výzvu.

Viděl sklopené hlavy a skupiny hráčů bez důvěry, jak krčí rameny. Slyšel hněv fanoušků, kteří v druhé polovině zahnali Mesuta Özila a dlouho předtím začali vyprazdňovat stadion. Může dokonce přemýšlet, zda nebude chybou vzít si toto všechno na bedra.

Arsenal je tak blízko sestupové zóně, jako místům zajišťující Ligu mistrů. Lehkost, s jakou je City v neděli odhodili stranou – „Hráli jsme mnohem lépe s Manchesterem United.“ Řekl Guardiola po zápase. To jen zdůrazňuje, jak daleko za elitu klesli.

Po 17 zápasech obdrželi více branek než v předchozí sezóně Premier League. Je to poprvé, kdy mají v tomto bodě sezóny záporné skóre. Nikdy nevyhráli méně zápasů a jediný čas, kdy měli méně bodů je sezóna 1994/95, kdy byli na 12. místě.

Pro každého kouče jsou to nesmírně náročné podmínky, natož pro toho, kdo nemá žádné zkušenosti. Je to ale důkaz toho, jak vysoko si Arsenal považuje Artetu, a jsou ochotni do něj vložit svoji budoucnost. Pokud jde o něj, vzhledem k tomu, jaké by mohlo mít selhání dopad na jeho manažerskou kariéru jen ukazuje, jak moc věří v sebe samého.

Toto sebevědomí bude určitě potřebovat. Arteta v minulosti hovořil o svém závazku hrát expresivní a zábavný fotbal. Ale pokud má uspět v Arsenalu, musí být prioritou vštípit organizovanost a naléhavost v zadních řadách. Se skupinou hráčů, kteří bojují se základy bránění to nebude snadné.

„Pokaždé, když sleduji, jak hrají. Pokaždé, když se míč dostane do útoku, prostě odpadnou.“ Uvedl v neděli Jamie Carragher pro Sky Sports. „Odpadnou, když by měli zatlačit na soupeře, presují, když by se měli stáhnout. Je to jako by nevěděli, co dělají.“

Carragher dodal, že obránci Arsenalu prostě nejsou na požadované úrovni a ve světle posledních důkazů je těžké jakkoliv argumentovat. Je však také pravda, že mezery ve středu hřiště jim v tom zrovna nepomáhají. Je to další oblast, která naléhavě potřebuje pozornost, ale další, ve které existuje jen málo zjevných řešení.

V Manchesteru City má Arteta luxus v práci s Fernandinhem, mistrem v oboru bránění. V Arsenalu však zdědí skupinu hráčů, u nichž jeho jediná zkušená volba pro tuto roli bude Granit Xhaka, který postrádá rychlost a mobilitu. Dále to může být Lucas Torreira (23) a Matteo Guendouzi (20), kteří zůstávají syrový.

Arteta musí těmto mladým hráčům vnést povědomí o poziční hře, taktickou disciplínu a změnit postoj k obraně napříč týmem. A musí to udělat rychle. Jeho jmenování bude znamenat začátek dlouhého projektu, nelze se však skrývat před tím, že je nutné okamžité zlepšení.

Lednové přestupové okno poskytne Artetovi příležitost začít formovat tým podle jeho gusta, nicméně nevyváženost ve složení současného týmu vyvolává mnohé otázky náborové skupiny. Můžeme věřit těm, co dělají v klubu rozhodnutí, že problémy vyřeší správně? Existují plány, aby měl Arteta nejlepší šanci na úspěch? A jsou majitelé klubu ochotni zajistit to, aby výdaje minulého léta nebyly jednorázové – i když skončí čtvrtou sezónu bez Ligy mistrů?

Freddie Ljungbergovi trvalo jen pár zápasů, než zjistil, že Pierre-Emerick Aubameyang a Alexandre Lacazette nemůžou být použiti v jednom týmu. „Musíte mít obrannou rovnováhu.“ Vysvětloval poté, co nechal Lacazetteho na střídačce proti City. A jsou zde otazníky, jak dostat to nejlepší z £ 72m Nicolase Pepeho a Mesuta Özila.

Situace kolem smluv Aubameyanga a Lacazetteho to ještě více komplikují. Příští léto vstoupí do závěrečných let svých smluv, a za veškeré své skórovací úsilí – vstřelili 69 branek od začátku minulé sezóny – to jen vykresluje obrázek úpadku útoku Arsenalu a jejich obrany.

Překalibrování útoku bude dalším úkolem na dlouhém Artetově seznamu, ale mezi výzvami jsou také oblastí povzbuzení. Tomuto týmu možná chybí vůdci, ale je zde velké množství vysoce nadějných absolventů akademie jako je Joe Willock, Bukayo Saka a Emile Smith Rowe, zatímco podobné vzrušení se dotýká i Gabriela Martinelliho, nově vznikajícího brazilského útočníka, nebo Williama Saliby, dospívajícího v Saint-Etienne, který by měl posílit defenzivní pozice příští léto.

Artetův návrat také vytvoří spoustu dobré nálady mezi fanoušky, kteří sledovali, jak jejich bývalý kapitán opouští hřiště v slzách na jeho finálním zápase za klub v roce 2016. Budou povzbuzeni jeho chápáním klubu a touhou pro něj uspět.

Mohlo by mu také pomoci, že po smíšených zprávách a zmatených taktikách Unaie Emeryho není tato stránka Arsenalu nikterak svázána jakýmkoliv konkrétním způsobem hraní. Arteta nebude muset měnit jejich přístup, protože právě teď ho nemají. Místo toho je tu klub, který touží po jasném směru. Je to prázdné plátno, kde může realizovat své nápady.

Tyto nápady byly formulovány během více než tříleté práce s jedním z největších manažerů v historii. Myšlenka, že by Guardiolův bývalý asistent přiměl hrát Arsenal způsobem, jakým hrál Manchester City v neděli, je vzrušující. Ale je také vzdálená. Mikel Arteta nebude mít iluze o úkolu, který má před sebou.

EDIT: Dle Skysports můžeme očekávat jmenování Artety během příštích 24 hodin. Proto o něm píší, jako o hotové záležitosti. Nicméně také zmiňují, že důvodem toho, že Arsenalu dlouho trvá rozhodování v těchto záležitostech, je komlikovaná hierarchie v klubu (Stan Kroenke, Josh Kroenke, Vinai Venkatesham, Raul Sanllehi a Edu Gaspar + právník Fahmy).

/skysports.com/