Mikel Arteta po vítězství nad Leedsem

Díky druhému vítězství 4-1 v řadě jsme se dostali na sérii 7 vítězství v PL po sobě a Mikel byl na pozápasové tiskovce náležitě ve formě. Dva góly Gabriela Jesuse a branky Whitea a Xhaky nám zajistili osmibodový náskok na čele tabulky. Boss odpovídal na dotazy novinářů…

o důležitosti tohoto výsledku po vítězství ManCity…
Můžeme kontrolovat jen to, co uděláme my. Mluvili jsme o tom v posledních dnech. Po reprezentační přestávce jsme měli několik ošidných situací, které jsme u pár hráčů museli vyřešit a vždy pak nad týmem visí otazník, jak se s tím vypořádá. Myslím, že byli neuvěřitelní, každý chtěl být toho součástí, každý chtěl hrát a my vyhráli naprosto přesvědčivě. Což je dobré a to jediné, co ovlivníme.

o příspěvku Gabriela Jesuse…
Jsem za něj rád. Všichni mu tleskali, v posledních čtyřech nebo pěti měsících tak tvrdě pracoval i díky podpoře od týmu a zaměstnanců. Dnes si zasloužil nastoupit a patřičně tuto šanci využil.

o tom, co řekl hráčům o poločase…
No, zaprvé to, že se musíme v mnoha věcech zlepšit. I díky přístupu soupeře, hráli velmi těsnou obranu na naše útočné záložníky, hráli se čtyřmi velmi rychlými hráči, kteří se nás snažili zastavit v přechodu do útoku. Ztráceli jsme míče v místech, kde si to proti takto bránícímu týmu nemůžeme zkrátka dovolit. Hodně jsme toto zlepšili a využili tyto prostory, trochu jsme změnili rozestavení a pozici pár hráčů. V útočné třetině jsme hráli více plynule a mnohem blíže jejich vápna v dobrém počtu hráčů a v dobrých pozicích. Byli jsme hrozbou.

o zdravotních potížích Bena Whitea před zápasem…
V posledních dnech měl drobné potíže, ale je to velký bojovník a chtěl hrát. Očividně nás díky zranění Tomiho na této pozici trochu tlačí bota. Ben dal ale branku, což je pro něj dobře. Odehrál dobrý zápas.

zda si v jeho nejdivočejších snech představoval, že bude hrát Leandro Trossard takto dobře…
Já mám velmi divoké sny! Ne, vážně, věděli jsme o jeho kvalitách a co může týmu dát. Jsme s ním opravdu spokojení, může hrát napravo, nalevo, jako útočný záložník, jako devítka nebo jako falešná devítka. Opravdu týmu velmi přispívá a bere v zápasech na sebe spoustu zodpovědnosti, a to milujeme.

o útočných nábězích Bena Whitea…
Z pohledu manažera, pokud dostane míč do sítě, tak je to skvělé, pokud ale ne a z protiútoku tak otevře velký prostor pro soupeře, nejsem šťastný. Ale naštěstí tyto náběhy perfektně časuje a je velkou hrozbou. Také při standardních situacích je pro soupeře mnohem větší hrozbou. Jsem za něj opravdu rád.

o větší plynulosti v útoku…
Máme hráče, kteří potřebují trochu více prostoru a svobody a tyto interakce si myslím přispívají týmu, soupeř je ve větší nejistotě a v obavách z těchto rotací. Je to pak obtížnější bránit a také se tito hráči pak cítí lépe, svobodněji a mají k tomu naše požehnání.

o vytvoření kultury, kdy hráči dokáží převzít zodpovědnost…
Zaprvé, hráči musí cítit, že jim věříme. A my jim věříme. Musí cítit tu důvěru a správně se připravit, když dostanou šanci, stejně jako to udělal Rob, a skutečně se i předvést. Způsob, jakým mezi sebou soupeří a zároveň se podporují, je výjimečný. Nejsem tedy překvapen. Není lehké hodit Roba po tolika měsících do zápasu na této úrovni, ale vedl si opravdu dobře, dnes byl opět skvělý a jsem rád protože potřebujeme každého. V posledních měsících se nám bohužel nevyhýbají zranění, i dlouhodobá. Tým musí najít způsob, jak pokračovat ve vyhrávání a v dobrých výkonech. Je skvělé toto vidět.

kolik ze zápasu ManCity viděli…
Byli jsme zrovna v autobuse, takže velmi krátké úryvky. Když jsme dorazili na stadion, tak jsme to vypli a soustředili se už pouze na sebe a na to, co musíme udělat v zápase, který nás čeká.

zda v našem táboře řádí nějaký virus…
Jde o drobný problém, který jsme řešili u několika reprezentantů i u hráčů, kteří zde zůstávali, ale to se prostě stane. Byla to součást tohoto zápasu a dokázali jsme to zvládnout. Hráči tak moc chtějí naskočit za každých okolností, což je skvělé.

o tom, jaký rozdíl dělá atmosféra…
Všichni dohromady jsme ty chorály zpívali – z toho jde husí kůže. Ta masa fanoušků hráčům předává energii, víru a lásku a také bezpodmínečnou podporu. Dnešek toho byl dalším příkladem, když jsme dostali branku, reakce fanoušků byla taková, že okamžitě tým začali podporovat, což je vzácné na jakémkoliv stadionu. Zůstali s námi – jsme tak natěšení a jdeme si pro to. Soustředíme se jen na příští zápas a vložíme do něj veškerou energii.

o tom, jak se uklidnit…
Jen si užíváme moment, ve kterém se nacházíme. Čeká nás ještě devět zápasů a v pondělí máme další trénink, který nám umožní být ještě lepší tým. Když půjdeme naší cestou den za dnem a dobře se na zápas nastavíme, budeme se na něj opravdu těšit. Musíte se nadechnout namísto toho, abyste se dusili, chceme mít prostě energii a víru. Jdeme za dalším cílem a jdeme si pro něj.

zda si užil zápas…
Ano, nyní více než kdy dřív.

zda to cítí jako vítězství ve finále…
Ne, prostě jako další zápas. Budeme trénovat a půjdeme opět do dalšího zápasu. Finále se hraje až v květnu, tohle žádné finále nebylo!

o tom, že se Granit dostává do střeleckých pozic…
Ano, je to o hlavě, protože když si myslíte, že můžete skórovat, tak potom také branku dáte. Pak si věříte i v dalším zápase. Bylo to skvělé zakončení, skvělý náběh a skvělé načasování, jsem za něj moc šťastný. Od záložníků potřebuje tým branky.

/arsenal.com/