Mikel Arteta před Fulhamem.

V sobotní podvečer nás čeká na Emirates Stadium malé londýnské derby, ve kterém vyzveme Fulham. Co o něm prohlásil náš boss? To a mnohé další se dočtete níže.

o novinkách v týmu…
Všichni tento týden trénovali a jsou v pořádku. Doufejme, že budeme mít možnost vybírat z celého týmu, kromě Reisse Nelsona, který je mimo hru už několik týdnů.

co jej nejvíce uspokojilo v zápase proti Bournemouthu…
Způsob, jakým jsme hráli, jaký výkon jsme předvedli, samozřejmě 3 body a také pokračující série dobrých výsledků.

o klíčových rozdílech mezi loňským a letošním startem sezóny…
Hráči, které máme k dispozici teď a které jsme měli loni. Jsme teď jinde, uplynul celý rok. Hráči, kteří zde hráli i loni prodělali určitý vývoj a dnes jsou úplně jinde než předtím. Máme dobrou sérii, dobrou energii a sebevědomí, takže v tom pokračujme.

o tom, co čekat od Fulhamu…
Opravdu těžký zápas. Loni zažili neskutečnou jízdu v Championship a letos v PL ještě neprohráli zápas, a to hráli proti třem těžký soupeřům, takže si zaslouží uznání. Myslím, že to bude jiný zápas.

o hrozbě v podobě Aleksandara Mitrovice…
Loni dal v Championship 43 branek a letos už se také trefil 3x, takže se jedná o jednu z největších hrozeb Fulhamu.

o odchodu Nicolase Pepého…
Přišel do klubu před třemi lety a zažil několik skvělých momentů a také několik, kdy nepřidal moc minut na hřišti. Proto jsme se rozhodli, že pro všechny strany bude nejlepší, když jej pustíme. Potřebuje minuty a potřebuje hrát fotbal, v tom byl neústupný, proto jsme se takto rozhodli.

o náladě v týmu…
Nálada je opravdu dobrá, energie v týmu je také skvělá. Tento týden kluci trénovali opravdu skvěle, teď musíme předvést další výborný výkon a zasloužit si vítězství.

o ambicích v Evropské Lize…
Chceme vyhrát každou soutěž, kterou hrajeme. Půjdeme krok za krokem a uvidíme co nám přivede los. Připravíme se nejlépe jak to půjde.

o Financial Fair Play…
Od UEFA jsme nic neslyšeli, takže nevím odkud se to bere. Myslím, že klub byl velmi disciplinovaný celou dobu a má velmi jasnou vizi v tom, jak chceme věci dělat, jaké máme limity a jak se s tímto musíme vypořádat. Nic se s ohledem na přestupové okno nemění.

na nadcházející 100. zápas PL v pozici manažera…
Teď jsem to zjistil – čas letí! Být v tomto klubu je privilegium a dosáhnout na toto číslo, snad to budeme moci natáhnout na co nejdelší dobu abychom mohli fanouškům přinášet další radost a vítězství.

o Hectoru Bellerinovi…
Stále je zde pár hráčů, u kterých diskutujeme jejich budoucnost a snažíme se najít pro všechny nejlepší možné řešení.

o tom, co se v těch 100 zápasech naučil…

Jak těžký a krásný život je, když prohrajete nebo vyhrajete! To hlavně. Pak se díváte za sebe, analyzujete svou cestu a spoustu věcí, které se staly, jak se každé rozhodnutí počítá. Konzistence je tak důležitá, musíte se držet toho, čemu věříte protože pak se to nakonec i povede.

zda někdy pochyboval o tomto projektu…
Jsme lidské bytosti, pochybujeme. Obzvláště když prohrajete zápas. Když se proti vám obrátí prostředí a vy nemůžete najít možný způsob jak vyhrát zápasy, i když si to zasloužíte, musíte najít jinou cestu a přizpůsobit se.

o tom, že budeme hrát dvakrát týdně…
Jde o naprosto bezprecedentní rok, nejen protože budeme hrát spoustu týdnů dva nebo tři zápasy, ale hlavně nás čeká Mistrovství Světa. Nevíme, jak nás to ovlivní. Přípravy a organizace probíhá s ohledem na toto.

o formě Gabriela Jesuse a možném návratu Auby do PL…
Za Gabbyho jsme samozřejmě extrémně rádi, jak se v tým usadil, za jeho výkony a za to, co do klubu přinesl. Aubovi přejeme jen to nejlepší.

zda jej zklamala Pepého přestupová částka…
Nevím. Myslím, že se Nico snažil vypořádat se svou situací co nejlépe. Samozřejmě není odpovědný za cenu, kterou za něj klub zaplatí. Zkoušel všechno, jeho přístup je fenomenální. Kdybyste se s ním potkali, budete jej milovat za to, jaký je. Museli jsme na hřišti rozhodovat jinak a udělat jiný výběr, to pak mělo samozřejmě vliv na jeho šance ukázat svou kvalitu.

zda se jedná o konec jeho kariéry v Arsenalu…
Potřeboval minuty, lačnil po nich. Hodně se mnou o tom mluvil, teď jsem mu to nemohl zaručit. Kdybyste tohle období prodlužovali, přišla by frustrace a snížila by se i výkonnost, takže jsme se rozhodli udělat to nejlepší.

zda by šlo o selhání, kdyby se Arsenal nekvalifikoval do příštího ročníku LM s ohledem na příchozí hráče…
Myslím, že to je otázka na každý tým v PL, který kupuje šest, sedm nebo osm hráčů do základní 11. Pak se ptáte na to, co je to selhání? Musíme prostě předvést kvalitní výkon každý týden. Začali jsme sezónu dobře a musíme se soustředit na příští utkání.

zda se klub poučil při vybírání posil s ohledem na Pepého odchod na hostování…
Nevím. Klub a kdokoliv, kdo se podílí na příchodu hráčů, a i když jsem už byl do toho zahrnut i já, tak se to dělo vždy s těmi nejlepšími úmysly, protože my i oni věřili, že v tu chvíli je to ten nejlepší hráč na trhu a bude mít na klub pozitivní vliv. Někdy to není lehké a vidíte to všude – dostanete top hráče a najednou to nefunguje. Tento průmysl je velmi komplikovaný. Snažíme se maximálně snižovat riziko, nakonec to ale nejsou stroje, jsou to lidské bytosti a potřebují, aby všechny faktory byly v pořádku, aby naplnili svůj potenciál.

zda Pepého nahradí někdo nově příchozí…
Pokusíme se provést plán, který máme. V tom plánu byl odchod Pepého možný – nyní je to realita a poslední dva měsíce jsme se připravovali na to, čeho chceme dosáhnout. Uvidíme jestli je to možné nebo ne.

zda bude spokojený s týmem i kdyby nepřišla náhrada za Pepého…
Jde to dělat různými způsoby. Na začátku okna jsme to udělali naopak – prvně jsme přivedli posily a pak někteří hráči odešli. Teď je to jinak. Nechali jsme hráče odejít a možná někoho rekrutujeme. Ale není to jistota protože ten hráč tady ještě není. Můžu ale garantovat, že až se přestupové okno zavře, bude pro mě aktuální tým ten nejlepší na světě a budu se z nich dostat to nejlepší.

o přestupovém trhu a zda bude poslední týden šílený…
Díváte se na příchozí hráče, na utracené peníze, na úroveň týmů a jejich posilování, tohle jsem v této lize ještě nezažil. Včera jste viděli pár dalších přestupů a za týden se toho ještě může stát stále hodně, takže si myslím, že to bude síla.

o tom, že se týmy PL dohromady blíží pokoření rekordní přestupové částky za celé období a zda je těžší někoho přivést…
Ano, ale také se v lize předvádí ty nejvyšší výkony a pokořují rekordy. Vidíte to i na bodech, které potřebujete, abyste něčeho dosáhli. To nikdy nebývalo. Nyní je to standard. Ty se zvedají pro každý tým v lize a už teď jste mohli zaznamenat překvapivé výsledky a výkony v prvních pár kolech.

o přesunu hracích dnů na čtvrtek a neděli kvůli EL a zda to náš tým zvládne…
V to doufáme. Samozřejmě jsou věci, které neovlivníme – zranění, vyloučení, to jsme zažili v minulosti. Musíme ale udržet úroveň výkonů, které předvádíme teď a požadavek bude takový, abychom to zvládli každé tři dny. V tohle také doufáte, když jste v tomto klubu.

/arsenal.com/