Mikel Arteta před zápasem EL proti Bodo/Glimt

Krátce po přistání v Norsku se Mikel Arteta posadil před novináře a odpovídal na dotazy ohledně umělého povrchu, rotace a důležitosti prvního místa ve skupině.

zda hřiště ovlivní výběr týmu…
Myslíme na to, jak vyhrát zápas. Tak to je. Jak vyhrát každé tři dny, v jiných podmínkách, v jiném kontextu, v jiném počasí, v jiné soutěži, takto k tomu přistupujeme.

zda je zde riziko zranění…
Nevíme, hráč se může zranit na umělém povrchu nebo taky na tréninku. Samozřejmě se snažíme naše hráče maximálně chránit, ale nakonec je jisté, že na hřišti budeme mít 11 hráčů.

zda to ovlivní výběr hráčů…
Výběr je založen na tom, že myslíme vždy na vítězství, nic jiného.

proč zůstal Gabriel Jesus v Londýně…
Mysleli jsme, že s ohledem na to, čím si za posledních pár týdnů prošel, bude lepší, když zůstane doma.

o loňské prohře AS Řím 6-1 na tomto stadionu…
Zmínil jsem to již před domácím zápasem, to, co tento tým a trenéři za posledních pár let dokázali, je obdivuhodné. Obzvláště v Evropě. Výsledky, které zde uhráli mluví za vše.

o fanoušcích Bodo…
Byli opravdu hlasití, vášniví a mluvil jsem o tom s Martinem. Řekl mi, že můžeme očekávat skvělou atmosféru, což je skvělé. Proto také cestujete po Evropě.

zda měl možnost na umělém povrchu trénovat…
Ne.

zda je Arsenal větším cílem, když vede ligu…
Nevím, jak berou ostatní trenéři zápasy proti nám, samozřejmě Gaby (Jesus) je hráč, který se dostane do spousty fyzickéch kontaktů. Je to v jeho povaze a na rozhodčích je, aby hráče chránili.

zda je spokojený s ochranou hráčů…
Jsem opravdu rád za výkony našich hráčů, to je to nejdůležitější. Pak už je to na rozhodčích, aby je chránili.

o incidentu v zápase proti Liverpoolu…
Nechci o tom mluvit. Je to v rukou FA a nechci se do toho zapojovat.

zda podporuje své hráče…
Stoprocentně.

o tom, že Martin Odegaard je zázračné dítě…
Je to jeho cesta. Začal se prosazovat velmi, velmi brzy a možná i proto je tak vyspělý na svůj věk. Už je tady nějakou dobu, takže jsme úplně zapomněli, kolik mu vlastně teprve je. Je to jeho cesta, nevybral si to. Byl dobrý už v mladém věku, dostával spoustu pozornosti a vypořádal se s tím velmi dobře.

o jeho dnešní roli…
Pravděpodobně bude na hřišti v určité chvíli! Nevím, snad to pro nás bude dobrá chvíle, samozřejmě je to pro něj důležité. Je moc rád, že je ve své rodné zemi. Víme, jak moc to pro něj znamená a je to pro něj skvělá příležitost.

zda může být hřiště nebo podmínky problémem…
Ne, i kdyby hodně foukalo, pršelo nebo sněžilo, nemůže to být výmluva. Soustředíme se, abychom každé tři dny vyhráli a hledáme cestu, jak toho dosáhnout.

zda je naše účast v Evropě výhodou nebo překážkou…
S ohledem na porci minut navíc nám to zajisté pomáhá. Je to opravdu pozitivní věc, protože jsme měli hráče, kteří toho moc neodehráli, hlavně v prvních pár týdnech a naší prací je toto řídit. Je to na hráčích, aby nám dali důvod je postavit.

jak reagoval Kieran Tierney, když nezačal proti Liverpoolu…
Jako každý jiný hráč. Děláme rozhodnutí založené na nejlepší možné přípravě k vítězství v daném zápase a Kieran toto přijal jako každý jiný.

o dobrých začátcích do zápasu…
Každý manažer chce dobře začít a vést v první minutě, ale samozřejmě to vždycky nejde. Naším cílem je vždy útočit, být dominantní v zápase a dostat se co nejrychleji do vedení.

o srovnání Bodo s ostatními celky z naší skupiny…
Jsou jedním z aspirantů na první místo v tabulce. Dnes večer to pro nás bude těžký test.

o prohlášení PEA, že nemá rád velké charaktery…
Lidé si mohou říkat, co chtějí.

o náladě v šatně…
Fenomenální. Nikdy jsem nebyl v lepší šatně. Více si to užíváme, makáme ještě více, máme lepší vztahy mezi zaměstnanci a hráči a je absolutní potěšení, být trenérem této skupiny.

zda bude incident v závěru utkání proti Liverpoolu vyřešen rychle…
Nevím. O tom nerozhoduji, načasování je těžké předpovědět. Nyní to má na starost FA a my musíme jen čekat.

zda jde o jiný sport, když se hraje na umělém povrchu…
Samozřejmě jsme si všichni vědomi, že je díky tomu dost věcí jinak. Rychlost je jiná, jinak se dá využívat trávník, musíme se na to adaptovat. Víme to, jsme zde, abychom vyhráli a večer na umělé trávě hrát budeme.

jak je důležité vyhrát skupinu…
Ano, proto je každý zápas tak důležitý. Večerní utkání je opravdu důležité protože můžeme eliminovat dva extra zápasy a soupeře, kterým bychom pak čelili. Víme, že chceme být na špici tabulky.

/arsenal.com/