Milionové prodeje – o úroveň výš

Kdybyste se zeptali lidí na naše letní prodeje, myslím, že většina by řekla: „slušné“. Ať už to budete hodnotit jako učitel od 1 do 5, nebo od 1 do 10 jako hodnocení hráčů, nebo na stupnici od Davida Bowieho do Phila Collinse, jsem si jistý, že většina z vás toto přestupové období zařadí vysoko.

Bude to záležet na hráčích, které jsme přivedli a na mezerách, které potřebovaly být vyplněny, a které jsme vyplnily. Potřebovali jsme křídlo, získali jsme křídlo. Potřebovali jsme zlepšit levou obranu, přivedli jsme levého obránce, abychom tu pozici vylepšili. Potřebovali jsme záložníka a obránce, přivedli jsme je. A mladého Brazilce jsme poslali dopředu, ať bojuje. Vše v pořádku.

Kde jsem byl ale opravdu ohromen bylo to, co jsme udělali opačným směrem. Naše pověst prodávajícího klubu nebyla dobrá. Vím, že tento příklad uvádím velmi často, ale když odešel Wojciech Szczesny na dvě sezóny na hostování, což mu umožnilo se rozvíjet a zlepšovat se, bylo to skvělé. Ale také jsme viděli, jak mu vypršela smlouva, což znamenalo, že jsme ho prodali Juventusu za 10 milionů liber, zatímco Liverpool utratil 70 milionů GBP za jeho náhradníka z Říma.

Jistě, existovaly nějaké další hodnoty, jako Alex Oxlade-Chamberlain, ale obecně jsme nebyli tak dobří, jak bychom měli být. Letos v létě jsme se však zlepšili. Prodávali jsme lépe než v minulosti. A když sečteme čísla a množství peněz, které jsme obdržely, pochopíme, proč jsme mohli vynaložit tolik peněz na nákupy.

Pojďme se tedy podívat na to, co jsme obdrželi (a abych to usnadnil, používám potencionální celkovou hodnotu obchodů, s přihlédnutím k tomu, že některé náklady budou založeny na odehraných zápasech / dodatcích / úspěších atd. A samozřejmě budou placeny ve splátkách.

Letní prodej Arsenalu 2019

Alex Iwobi (Everton) – £40m: Velký letní prodej. Počáteční platba je nižší, ale prodali jsme produkt naší akademie, který byl v klubu od 9 let, za velkou porci peněz. Mohl by nám chybět více, pokud se situace s Özilem nezlepší, ale zařazením Willocka a Nelsona se jeho odchod vyrovnal.

Krystian Bielik (Derby County) – £10m: Hráč, u kterého bych rád viděl, aby dostal šanci. Ale také musíme pamatovat na to, že rozhodnutí Arsenalu je založeno na lepších informacích, než má kdokoliv z nás. Měl také ještě dva roky své smlouvy, ale nechtěl podepsat novou, a proto jsme maximalizovali jeho hodnotu, za kterou jsme ho prodali. Raul řekl, že to je to, co budeme dělat. Tak jsme to udělali.

Laurent Koscielny (Bordeaux) – £4.5m: Arsenal nemohl odepsat poplatek za převod, protože s námi byl 9 let. Nelíbilo se mi, jak se kapitán choval, ale myslím, že to, jak s ním Arsenal zacházel, bylo skvělé. Je škoda, jak to skončilo, ale 4,5 milionu se nám musí líbit, protože je to lepší než nic. A není to klub, kdo pošramotil Koscielnyho pověst, mimochodem.

David Ospina (Neapol) – £4m: Když zbude pouhý rok smlouvy, je cena nižší, než jaká by za 30letého brankáře s obrovskými i mezinárodními zkušenostmi měla být. Kdybychom ho prodali dříve, dostali bychom pravděpodobně víc.

Dominic Thompson (Brentford) – £3m: Tohle je fantastická cena za hráče, který neodehrál jediný zápas za první tým.

Xavier Amaechi (Hamburger SV) – £2.5m: Velmi vysoko hodnocený mladý hráč. V jeho smlouvě zbýval poslední rok a zjevně nehodlal podepsat novou. Tento přestup, stejně jako Dominica Thompsona, zahrnuje klauzuli o prodeji.

Carl Jenkinson (Nottingham Forest) – £2m: Jeho odchod byl nevyhnutelný a 2 miliony GBP jsou v pořádku. V tomto přestupu máme také klauzuli o prodeji.

Takuma Asano (Partizan Bělehrad) – £1m: Kdybyste mi řekli, že jeho podpis bylo praní peněz, nezavíral bych před tím oči. Stál nás 4 miliony, nebo tak nějak, takže dostat cokoliv zpět za hráče, který dokázal, že to na nejvyšší úrovni nezvládá, není špatné.

Navíc naše 30% prodejní doložka na Ismaela Bennacera přinesla téměř £4m poté, co se stěhoval z Empoli do AC Milán a vypadá to, že budeme mít další finance, pokud se uskuteční přesun Jeffa Reine-Adelaideho za € 30m do Lyonu. Zdá se, že to bude 10 % z částky, což není skvělé, ale 3m EUR jsou při současných kurzech v podstatě 3m GBP, a to se počítá.

Celkem tedy, je to léto, ve kterém jsme vygenerovali 74 milionů liber. To není zanedbatelné, když ještě můžeme očekávat, podle Unaie Emeryho, že do konce přestupových období evropských soutěží, bude odcházet více hráčů. Koncová částka se tedy ještě zvýší.

Dva zjevní kandidáti jsou, Shkodran Mustafi, kterému manažer řekl, že může opustit klub, a Mohamed Elneny, někdo, kdo minulou sezónu sotva hrál pod Unaiem Emerym Premier League. Není tak zlý, jak ho někteří lidé popisují, ale ve středu hřiště máme nyní dynamičtější a progresivnější hráče, a tak jsou jeho šance na hraní ještě vzdálenější. O Galatasarayi se hovoří jako o možném zájemci, a je pravděpodobné, že odejde před koncem měsíce.

Nebudu spekulovat o potencionálních cenách, možná prodáme jednoho a druhý půjde na hostování, uvidíme, co dokážeme a co se stane. Pokladny jsou plné a Arsenal konečně opět vypadá jako klub, který ví, jak prodávat. V létě jsme dosáhli skutečného pokroku a pokud jde o naše budoucí podnikání, měli bychom být rádi za zlepšení co se odchodů hráčů z klubu týče.

/arseblog.com/