Může obrana Arsenalu vyhrát titul?

Alex Keble tvrdí, že Gunners mají nejlepší obranu v Evropě. To by jim mohlo pomoci v cestě za titulem. Alex rozebírá perfektní start v roce 2024 a jak obrana tvoří oporu pro útočný styl, při kterém padá mnoho branek.

Obrana jako významný prvek dosavadní sezony

V tomto kalendářním roce je útočná hra Arsenalu hlavním tématem. Zcela pochopitelně. Útok je mnohem zajímavější než obrana; vstřelit 25 gólů v šesti zápasech Premier League upoutá větší pozornost než obdržet pouze tři branky.

Ve skutečnosti je však defenzivní bilance mnohem působivější. O to více, jestli Arsenal po 20 letech vyhraje titul. Ukazuje se, že Artetovou charakteristickou vlastností jako manažera je organizování téměř bezchybné struktury hry bez míče, která se vyznačuje agresivním a ,,dusivým“ presinkem. Arsenal v této sezóně inkasoval nejméně gólů v Premier League (23). Mají nejnižší očekávaný počet gólů proti xGA (18,52) a v roce 2024 mají celkový počet xGA (1,90). To je více než třiapůlkrát méně než u dalšího nejlepšího týmu, Manchesteru City.

Srovnání tří nejlepších obran

Jak Arsenal brání

Stejně jako u Pepa Guardioly je základem Artetovy trenérské práce obrana. Může to znít nelogicky, ale mikroskopické detaily poziční hry a vysoké držení míče, které jsou pro oba trenéry charakteristické, jsou stejnou měrou jak o zabránění protiútokům, tak i o vytváření šancí.

Pro Artetu je základní myšlenkou vysoký a tvrdý presink v cílených prostorech. Na rozdíl od neustálého presinku, který je k vidění u Liverpoolu a Tottenhamu Hotspur, má Arsenal určité spouštěcí mechanismy, které je přimějí k akci. Často přejdou k presinku 1vs1 s cílem zatlačit a získat míč zpět.

Arsenal je na druhém místě v Premier League v počtu získaných míčů v závěrečné třetině (173), na druhém místě v počtu zakončení po zisku míče (52), na čtvrtém místě v celkovém počtu presingových sekvencí (380) a na třetím místě v počtu přihrávek na jednu obrannou akci PPDA, který měří intenzitu presingu (9,9).

Defenzivní statistiky Arsenalu 2023/24

Arsenal má nejvíce čistých kont (10) a nejméně střel na branku (137). Důvodem není vynikající obrana ve vlastní třetině (i když i ta pomáhá, jak si ukážeme níže), ale spíše to, že nepouštějí protivníky do blízkosti brány, zejména v prvních poločasech, kdy je tlak Arsenalu nejvyšší.

Pro ilustraci: Arsenal ve své obranné třetině připouští pouze 93 dotyků za 90 minut, což je druhý nejmenší počet v lize, a 14,5 dotyků za 90 minut ve svém pokutovém území, což je méně než u jakéhokoli jiného týmu.

Arsenal proti soupeřům 2023/24

Cílem je držet soupeře pod tlakem, znemožňovat protiútoky a nutit soupeře k delším, a tudíž méně přesným míčům dopředu. Arsenal má druhý nejnižší poměr dlouhých přihrávek soupeře (45,5 %).

Vítězství nad Newcastlem ukázalo to nejlepší

Neexistuje lepší ukázka presinku a defenzivní odolnosti Arsenalu než jeho poslední zápas, vítězství 4:1 nad Newcastlem United, v němž svěřenci Eddieho Howea sotva dýchali. Arsenal střídavě vyčkával v rozestavení 4-4-2 a presoval 1vs1. Declan Rice a Martin Odegaard spouštěli presink a jejich spoluhráči je následovali. V klasickém příkladu uvedeném níže se Arsenal tlačí na Newcastle, dokud obránce nepřihraje míč omylem přímo Riceovi.

To se projevilo zejména v prvním poločase, kdy Newcastlu zaznamenal pouze jeden dotek v pokutovém území (což by byl stejně ofsajd) a nepodařilo se mu ani jednou vystřelit na branku, což se mu nestalo od zápasu se Southamptonem v březnu 2014.

V prvním poločase také Arsenal získal 11 míčů v poslední třetině hřiště, což je nejvíce v úvodních 45 minutách v historii Premier League, zatímco 29 neúspěšných přihrávek Newcastlu na vlastní polovině bylo nejvíce ze všech týmů v této sezoně za 45 minut.

Rice, Saliba a zlepšení Arsenalu

Arsenal se v letošní sezóně oproti té minulé znatelně zlepšil. Jejich počet xGA na 90 minut klesl z 1,1 na 0,7, počet střel na branku za 90 minut se snížil z 9,0 na 8,4 a počet inkasovaných gólů za 90 minut se rovněž snížil, a to z 1,1 na 0,9.

Při pohledu na pokročilé metriky vidíme, že se presink Arsenalu stal intenzivnějším a efektivnějším. Jejich počet zakončení po zisku míče se zvýšil z 1,6 na 2,0 za 90 minut, zatímco jejich PPDA klesl z 11,0 na 9,9, vítězství při soubojích s dribléry se zvýšilo ze 48,9 na 53,2 procenta a vyhrané vzdušné souboje se zvýšily ze 46,5 na 50,2 procenta.

Srovnání jednotlivých sezón Arsenalu

Kromě toho, že Arsenal časem prostě dozrál, existují dva hlavní důvody pro zlepšení defenzivních statistik.

Prvním je přítomnost Rice, jehož vůdčí schopnosti a inteligence při kontrole středu hřiště, jak v držení míče, tak mimo něj, nelze nepomíjet. Často je prvním hráčem, který se zapojuje do presinku, a jeho prvotřídní předvídavost slouží jako spouštěč pro jeho spoluhráče.

Rice je v čele žebříčků Arsenalu v počtu soubojů, vyhraných soubojů, přerušení hry a v počtu získaných míčů mu sekunduje William Saliba.

Statistiky Declana Rice za sezónu 2023/24

Saliba je druhým důvodem dominance Arsenalu. V letošní sezóně Premier League odehrál každou minutu poté, co v ročníku 2022/23 vynechal 12 zápasů, a díky této konzistenci spolu s Gabrielem Magalhaesem má Arsenal pevný základ.

Tito dva pravidelně odolávají soupeřovým útočníkům, a to jako poslední linie, když Arsenal hraje vysoko, tak uvnitř pokutového území. To platilo i v minulé sezóně. Jediný rozdíl je v tom, že Saliba hraje častěji.

V ročníku 2022/23 získal Arsenal z 12 zápasů bez Saliby 1,75 bodu na zápas (ppg), ve 26 zápasech s ním 2,42 ppg. V této sezóně Arsenal dosahuje v průměru 2,23ppg.

Body Arsenalu na zápas s a bez Saliby

Se svými stopery a Ricem před nimi je Arsenal impozantní. V kombinaci s brilantním presingovým systémem vytvořil jednu z nejlepších obran, jakou Premier League kdy viděla – a pravděpodobně i nejlepší v Evropě.

„Nemám rád slovo kontrola,“ řekl nedávno Arteta. „Víc než slovo „kontrola“ se mi líbí slovo „dominance“ a nedovolení týmům dýchat.“

Sheffield United, který je na řadě, rozhodně nebude dýchat snadno.

Dvacet z 31 předchozích šampionů Premier League mělo nejlepší obrané statistiky, stejně jako pět z posledních šesti.

Pokud si Arsenal udrží tento trend, má velkou šanci získat titul i v letošní sezóně.