Ohlédnutí do minulosti: Souhrn sezóny 2014/15 AFC

Dobrý den,

hned v úvodu bych chtěl poděkovat všem, kteří se na formuláři podíleli svou odpovědí. Celkem se našlo 314 respondentů, což je rekord mezi všemi třemi formuláři, které jsem na stránky www.gunners.cz vydal. Zároveň jsem si vědom, že už je to dávno, co jsem formulář poslal do oběhu. Bohužel jsem se dlouho potýkal s různými technickými problémy, které mi bránily v práci pokračovat. A nakonec jsem podcenil vlastní časové vytížení v září a říjnu. Ale konec konců lepší pozdě nežli nikdy.

Během vyhodnocování tohoto formuláře Vám nabízím srovnávání s odpověďmi z formulářů vydaných zhruba v půlce sezóny 2014/15

Formulář se sice zpočátku potýkal s drobnějšími problémy, dokonce se objevily spekulace, že některé otázky za moc nestojí. Avšak nekompromisní výkony našeho týmu v druhé polovině sezóny 14/15 mi naprosto zničily některá gigantická témata z minulých formulářů. Typickým příkladem jsou Mesut Özil a Arséne Wenger. Oba dva podléhali v předminulé sezóně ostré kritice a oba dva se v sezóně 14/15 neuvěřitelně zlepšili. I díky tomu jsme nakonec urvali nejlepší ligové umístění za poslední roky.

Dobrý názor na uplynulou sezónu však ani zdaleka nesdílím sám, vypovídá o tom výsledek první otázky.

Otázka 1)

Jste spokojeni s výsledkem sezóny 2014/15 AFC?

Počet respondentů, kteří jsou spokojeni se sezónou, se nakonec vyšplhal na 297. Z toho 211 sice bylo spokojeno, ale čekalo trochu víc. Úplně spokojeno bylo 86 fanoušků.

Pesimistů, kteří neshledávají minulou sezónu příliš povedenou, je absolutní menšina. Celkem se našlo 17 takových respondentů.

Nakonec sezóna dopadla dobře, ale v půlce sezóny se našlo jen devět respondentů, kteří hodnotili sezónu dobře. Po konci sezóny se však situace obrátila, našlo se naopak 297 spokojených respondentů. I to dokazuje výkonnostní rozdíl mezi oběma částmi sezóny 14/15 u Arsenalu.

Otázka 2)

Přesvědčil Vás Arséne Wenger v této sezóně a myslíte si, že by měl v Arsenalu pokračovat?

I manažer Arséne Wenger se neuvěřitelně zlepšil nejen v očích kritiků, ale i fanoušků. Necelých 80% (250) respondentů si přeje, aby u nás zůstal.

Bez mála 9% respondentů AW přeci jen nepřesvědčil. 8,9% z 314 tvoří 28 hlasujících. Na přelomu sezóny 14/15 se však našlo 109 nespokojených voličů, což tehdy byla těsná většina.

Zbytek se zdržel hlasování.

Otázka 3)

Jste spokojeni s naším kapitánem?

V této otázce jsem narážel na jeden z mála problémů, který Arsenal v uplynulé sezóně příliš nedořešil. Všichni jsme si vědomi, že Per Mertesacker má jisté vůdcovské vlastnosti, na druhou stranu nevidíte rádi, když kapitán týmu je i jeho ostudou. Sice se i Per Mertesacker se ke konci sezóny neskutečně zlepšil, ale ve sprinterských soubojích je stále žalostný. Podle mě má na jeho zlepšení (i celé defenzivy) obrovský podíl Francis Coquelin, který akce úspěšně zastavoval, ještě než mohlo ke sprinterskému souboji dojít. Vím, že Per je jen zástupcem Mikela Artety, ale koneckonců bych o něm mohl psát skoro stejně.

Našlo se jen 36 respondentů (11,5%), kteří volili variantu – nemám, co bych vytknul. Byla to až třetí nejčastěji volená odpověď.

Působil na mě dobrým dojmem, ne výborným – tuto variantu volilo necelých 52% respondentů (162).

Sedmdesát šest respondentů (24,3%) nebyli nadšení z našeho kapitána a označili možnost – Kapitán mě příliš nepřesvědčil.

Našli se i tací, kteří se myslí, že kapitána musíme okamžitě vyměnit. Takových respondentů se našlo 27 (8,6%).

Zbylých 12 voličů se nebylo schopno rozhodnout, proto vybrali možnost – žádné z výše uvedených.

Otázka 4)

Hodnotíte uplynulou sezonu lépe než tu minulou?

V uplynulé sezóně jsme sice dosáhli vyšších úspěchů, když jsme si o jedno místo polepšili v ligové tabulce. Na druhou stranu jsme se v sezóně 13/14 celkem slušně drželi na prvním místě, zatímco v uplynulé sezóně jsme se tam ani nepodívali.

Naprostá většina hlasujících však hodnotila uplynulou sezónu lépe. Variantu – Ano zvolilo nekompromisních 85% respondentů.

Našlo se pouze 30 pesimistů, hodnotících uplynulou sezónu hůře než tu předešlou.

Zbylých 17 respondentů se zdrželo hlasování.

Otázka 5)

Co si myslíte, že stálo za našimi úspěchy?

(útok, záloha, obrana)

V této otázce jsem se chtěl přesvědčit, kolik fanoušků sdílí můj názor a v odpovědi na ni upřednostňuje zálohu. Zároveň jsem si připravil půdičku pro další otázku.

Nejhůře v této otázce dopadla obrana. Dostala totiž jen 16 hlasů – 5,1%.

O něco lépe si vedl útok, který nakonec shrábl 77 hlasů – 24,6%.

Zdaleka nejlépe nakonec dopadla záloha, získala krásných 220 hlasů, tvořících zhruba 70% z 314.

Otázka 6)

Co si naopak myslíte, že stálo za našimi neúspěchy?

(útok, záloha, obrana, trenér a taktika, zranění)

Oproti minulé otázce jsem přidal další dvě možnosti, což se někomu mohlo zdát nelogické. Varianta zranění by se však příliš nevyjímala u otázky, co stálo za našimi úspěchy. Možnost trenér – taktika by sice dávala smysl, ale při vší úctě k našemu taktikovi nemyslím si, že zrovna jeho taktické výplody stály za našimi úspěchy (samozřejmě až na výjimky).

Nejméně hlasů dostal útok a tím pádem skončil nejlépe. Jen 13 respondentů z 314 vinilo právě útok z neúspěchů.

O něco kritičtější byli fanoušci k záloze, ani ta však neschytala příliš hlasů. Nakonec ji z neúspěchů vinilo jen 18 fandů.

Taktika s 62 hlasy skončila jen lehce pod hranicí 20%.

Zmiňovanou hranici však pokořila obrana, která posbírala hlasy od 77 respondentů.

Zbylých 45,5%hlasů dostala varianta zranění, které náš klub stály mnoho bodů, sil a úspěchu především v první části sezóny.

Otázka 7)

Spokojili byste se se ziskem FA Cupu i příští rok?

V této otázce jsem narážel na ambice našeho klubu. Všichni sice víme, že FA Cup je nejtradičnější fotbalová soutěž v historii. Na druhou stranu jeho popularita klesá a ambice Arsenalu stoupají…

Pouze 13,5% (tedy 42 z 314) fanoušků by se spokojili se ziskem FA Cupu i letos.

Přesně 201 fanoušků je rozpolceno a uvědomují si důležitost FA Cupu, zároveň si ale myslí, že Arsenal má na víc a měl by dosáhnout i větších úspěchů.

Zbylých 71 fanoušků není spokojeno a větší úspěchy v lize a v lize mistrů považují za nutnost.

Otázka 8)

Kdo byl podle Vás největším objevem uplynulé sezóny?

Klasická anketová otázka, kde jsem se chtěl dozvědět pouze názor českých a slovenských fanoušků. Výsledky dopadly následovně…

Francis Coquelin – 233 hlasů – 74,4%

Héctor Bellerin – 74 hlasů – 24,6%

Alexis Sánchez – 2 hlasy – 0,6%

Calum Chambers – 1 hlas – 0,3%

Gabriel – 1 hlas – 0,3%

Otázka 9)

Kdo podle Vás vystupoval v brance lépe?

Tato otázka pro mě byla celkem překvapením. Dopadla totiž absolutně jednoznačně.

Wojciech Szczęsny – 8 hlasů – 2.6%

David Ospina – 306 hlasů – 97,4%

Ještě v půlce sezóny měl Wojciech asi 70% sympatií fanoušků na své straně a David Ospina získal v podobně formulované otázce jen necelých 21% hlasů.

Otázka 10)

Kdo byl podle Vás nejlepším obráncem sezóny?

Otázka s pořadovým číslem 10 otázka se brzy stala soubojem mezi Nachem Monrealem a Laurentem Koscielnym.

Laurent Koscielny – 145 hlasů – 46,3%

Nacho Monreal – 121 hlasů – 38,7%

Héctor Bellerin – 35 hlasů – 11.2%

Per Mertesacker – 9 hlasů – 2,9%

Mathieu Debuchy – 2 hlasy – 0,6%

Kieran Gibbs – 1 hlas – 0,3%

Gabriel Paulista a Calum Chambers skončili bez jediného hlasu

Otázka 11)

Kdo byl podle Vás nejlepším záložníkem sezóny

Asi nejzajímavější ze všech anketových otázek. Již pár dnů od vydání formuláře se stala tato anketní otázka pouze soupeřením mezi Mesutem Özilem, Francisem Coquelinem a Santiagem Cazorlou. Všichni tři se totiž skvěle prosadili. O Francisovi snad ani není třeba se zmiňovat. Byl prostě neskutečný. Mesut se zase skvěle přizpůsobil parametrům anglické nejvyšší fotbalové ligy. Někdy dokonce přetlačil soupeře v souboji, což se vždy nedělo. No a Santi se doslova znovu našel. Jeho výkony dlouho kolísaly, dokud se neusadil na defenzivnější pozici, kde má více prostoru a kde ještě lépe vynikají jeho přednosti.

Santi Cazorla – 119 hlasů – 37,9%

Francis Coquelin – 116 hlasů – 36,9%

Mesut Özil – 76 hlasů – 24.2%

Jack Wilshere – 2 hlasy – 0,6%

Aaron Ramsey – 1 hlas – 0,3%

Otázka 12)

Kdo byl podle Vás nejlepší z našich útočníků?

Už když jsem nominoval jako jednu z možností Alexise Sáncheze, bylo mi jasné, že to bude jen o něm. Věřil jsem však, že se najdou i tací, kteří zvolí některého ze zbylých nominovaných. Nakonec se tak stalo a bylo co vyhodnocovat.

Alexis Sánchez – 297 hlasů – 94,9%

Olivier Giroud – 13 hlasů – 4,2%

Danny Welbeck – 1 hlas – 0,3%

Theo Walcott – 1 hlas – 0,3%

Když jsem se v jednom z minulých formulářů ptal, koho preferujete na hrotu, Danny Welbeck jednoznačně vyhrál. Giroud se ale vrátil po těžkém zranění ve velké formě, Danny Welbeck se naopak zranil a Olivier evidentně většinu fanoušků přesvědčil, že právě on je tou nejlepší volbou na hrot.

Otázka 13)

Kdo byl podle Vás nejlepším hráčem uplynulé sezóny?

Podobně jako v minulé otázce se výsledky proměnily v one-man show Alexise Sáncheze. Ten zvítězil jak v oficiálním vyhodnocování na oficiálních stránkách, tak i v tomto vyhodnocování. Bohužel Alexis zanechal svou formu na úvod sezóny někde zahrabanou v písku na chilské pláži a jeho výkony byly jen stínem výkonů z uplynulé sezóny. Nakonec se ale zlepšil a prožil fantastický říjen. Uvidíme, jak se budou jeho výkony vyvíjet, já ale doufám, že ho budu za necelý rok opět chválit jako jednoho ze strůjců skvělé sezóny okořeněné třeba ligovým titulem.

Alexis Sánchez zvítězil s počtem 295 hlasů, získal si tedy 93,9% voličů.

Francis Coquelin obsadil úžasné druhé místo se ziskem 8 hlasů.

Santi Cazorla získal 7 hlasů a skončil třetí.

Bramborový je Mesut Özil, který (jak už jsem zmiňoval) skvěle přizpůsobil svou hru Barclays Premier League a sklízí chválu dokonce i od nejpřísnějšího z kritiků – od fanoušků.

Byla tu i možnost volit Oliviera Girouda, ten ale nezískal jediný hlas.

Otázka 14)

Který z dresů se Vám zdál nejpovedenější?

Poprvé jsme si mohli vyzkoušet dresy PUMA a ty se ukázaly nejen designově skvěle provedené. Všechny dresy se sice povedly, ale vyhrát může jen jeden.

Vítězný byl domácí dres a to se ziskem 212 hlasů – 67,9%

Druhý byl inovativní modrý dres, se kterým jsme nakonec odehráli jen pár utkání, což je podle mě škoda. Tento dres tedy získal necelých 20% hlasů.

Žlutý venkovní dres získal jen 39 hlasů a skončil tedy třetí. Nemusí ho ale nic mrzet, protože by pořád dostal bronz =D.

Otázka 15)

Kdybyste během následujícího přestupového období mohli posílit na jednom postu, který by to byl?

Tato otázka se samozřejmě týkala letního přestupového okna 2015. My už víme, jak toto přestupové období dopadlo, jenomže v aktivní době formuláře to nikdo nemohl ani tušit. Nakonec jsme koupili nadstandardně chytajícího Petra Čecha.

Jenomže právě posilu na tomto postu si moc lidí nepřálo, jak ukazuje také výsledek první otázky. Posilu na postu brankáře si totiž přálo jen 3,5% voličů.

Ještě skeptičtější byli fanoušci u možnosti posily na křídle. Před dvěma lety tu kolovaly spekulace, že nám chybí jakýkoli křídelník a jak moc bychom nějakého potřebovali. Před létem 2015 si však posilu na tomto postu přálo jen 1,6% hlasujících.

Příchod útočníka si přála necelá třetina hlasujících – tedy 98 hlasů (31,4%). Cavani, Higuaín, Benzema, Llorente, Lacazette… Nakonec nepřišel nikdo z nich a do této sezóny jsme vstoupili na hrotu s Olivierem Giroudem, Theem Walcottem a s Dannym Welbeckem. Jestli je to dost nebo málo se teprve ukáže, ale asi se shodneme, že větší bude boj s kvalitou než s kvantitou.

Různé ostatní varianty získaly nakonec 25 hlasů. Z nichž naprosto nejčastěji byl zmiňovaný stoper – víckrát bylo přímo napsáno náhrada za Pera. Tito lidé se možná diví proč jsem tuto variantu vůbec nenapsal do formuláře. Já se zase divím, proč někdo chce stopera přesně půl roku po akvizici Gabriela Paulisty. Nakonec bychom měli na pozici stopera: Koscielnyho, Chamberse, Paulistu, Mertesackera a ještě novinku. Vzhledem k tomu, že v minulé sezóně (14/15) jsme hráli několik zápasů bez klasického stopera, jednalo by se o dost drastickou změnu, která by bez pochyby vedla k frustraci z nedostatku herního času minimálně u jednoho ze stoperů.

Zbylých 175 hlasů obdržela varianta posily na DM – defenzivním záložníkovi. Ani defenzivní záložník nepřišel, což vyvolává mnoho spekulací. Francis Coquelin byl sice i v tomto formuláři zvolen druhým nejlepším hráčem sezóny, ale jen málokdo by si chtěl představit situaci, ve které se zraní.

Otázka 16)

Kdybyste mohli koupit jednoho hráče, který by to byl?

Samozřejmě, že jsem psal, aby v této kolonce byli hráči psáni bez diakritiky a samozřejmě, že to vyšlo vniveč. Ještě než začnu s vyhodnocováním, bych ale chtěl poděkovat všem, kteří to pochopili. Usnadnilo to práci. Těchto lidí se ale objevila absolutní menšina. Psal jsem do formuláře přesně toto: při použití textového pole prosím pište malými písmeny a bez diakritiky (háčky a čárky), např. fanousek arsenalu. Bohužel se vyskytlo příliš mnoho těch, co to nedodrželi. Ono by to ale asi bylo stejně jedno. Někteří fanoušci mě totiž poučili, že: Julina Draxler neexistuje – je to přece Drexler, William Carvalho se píše s W v příjmení, Pavel Nedvěd neukončil aktivní fotbalovou kariéru atd.

Po sloučení hlasů Williama Carvalha a též velmi známého Carwalha, se počet hlasů u obou dohromady vyšplhal na 8. To stačilo na první místo.

Druzí skončili shodně A. Lacazette, M. Schneiderlin a G. Krychoviak. Všichni obdrželi shodně 5 hlasů.

Luis Suárez a Sergio Agüero získali 3 hlasy.

Ostatní jsem již nevyhodnocoval, abych nemusel vypsat přes 80 různých osob (ne každý byl fotbalistou). Jeden fanoušek dokonce napsal, že by do AFC obsadil svou maličkost. Než jsem zjistil, že tím myslí asi sebe, strávil jsem minimálně 37 dlouhých sekund vyděšeným sledováním svého monitoru.

Otázka 17)

Chcete v Arsenalu Petra Čecha?

Petr Čech se sice stal jedinou letní akvizicí Arsenalu (a podle mě povedenou), přesto před jeho příchodem do týmu kolovalo spoustu spekulací. Ani po jeho příchodu nenastal klid, ba naopak po prvním ligovém zápase bylo ještě hůř. Nakonec však nutno přiznat, že si zatím vede skvěle. Jeho výkony jsou pro nás oporou, dokonce si myslím, že pro nás už nějaké ty body vyloženě vychytal.

Před sezónou ho v týmu nechtěla celá třetina hlasujících. Hovořilo proti němu tedy 102 – 32,7% hlasů. Kdybych otázku položil teď, nejspíš už by se našlo daleko méně Petrových odpůrců. Zajímavé ale je, že všech jedenáct fanoušků, hlasujících v otázce 15 pro posilu na postu brankáře, bylo pro Petra Čecha. Tudíž se nenašel nikdo, kdo by chtěl posílit především v brance, ale ne Petrem Čechem.

Pro Petra Čecha nakonec hlasovaly zbylé dvě třetiny hlasujících. Konečná suma hlasů podporujících přesun Petra Čecha v rámci Londýna se tedy nakonec vyšplhala na konečných 210 hlasů. Pokud někoho příliš trápí, že 210 + 102 neodpovídá 314, může poděkovat těm, kteří otázku nevyplnili. To se samozřejmě týká i všech předešlých otázek.

Symbolických 17 otázek (Alexis Sánchez – 17) už je ale vyhodnoceno a já bych chtěl jen závěrem znovu poděkovat všem, kteří se na formuláři jakkoli podíleli a také těm kteří ho dočetli =D. Nakonec bych ještě všem fanouškům doporučoval občas něco napsat, hned budete mít větší respekt k redaktorům a všechny překlepy i gramatické chyby vás budou daleko méně zajímat. To můžu potvrdit i ze svého úhlu pohledu.

/mycrofter/

Komentáře

 1. avp (karma: 0) #1

  [i]’Can I see Thierry Henry taking over from Arsene Wenger? Yes, why not?‘ Pires told Omnisport.
  ‚He is working on his badges. He’s involved with the U19 team at Arsenal’s academy. He’s preparing himself step by step and he wants to get his badges.
  ‚Question is; would Arsenal want Henry? It depends on the board, the chairman.
  ‚I can see Henry, as well as Vieira. It’s up to the club to prepare well for the post-Arsene era. That’s crucial.‘ [/i]

  Tohle se tak dobre cte…

 2. Mycrofter (karma: 0) #1

  [quote name=“avp“][i]’Can I see Thierry Henry taking over from Arsene Wenger? Yes, why not?‘ Pires told Omnisport.
  ‚He is working on his badges. He’s involved with the U19 team at Arsenal’s academy. He’s preparing himself step by step and he wants to get his badges.
  ‚Question is; would Arsenal want Henry? It depends on the board, the chairman.
  ‚I can see Henry, as well as Vieira. It’s up to the club to prepare well for the post-Arsene era. That’s crucial.‘ [/i]

  Tohle se tak dobre cte…[/quote]
  Pokud by byl stejně dobrým trenérem jako hráčem, nebudu si stěžovat

 3. Cenda11 (karma: 0) #1

  [quote name=“hugoboss93″]Škoda, že keď sa koná anketa tak sa to moc nepropaguje. Vždy som sa chcel zúčastniť aj ja ale podarilo sa mi to asi len raz, lebo nikdy neviem kedy to prebieha a link na anketu sa tuším len hodí pod jeden článok do komentov a keďže nechodím do každej diskusie tak to ľahko prehliadnem.[/quote]
  Přesně tak. Taky jsem se bohužel zúčastnil jen jednou . Možná by nebylo na škodu to dávat třeba do té sekce „49 Slov “ . Určitě by si toho všimlo o dost víc lidí . Ale zas by s tim pak měl Mycrofter moc práce 😀

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.