Na den přesně. Arsenal před rokem získal poslední trofej, zářil Mertesacker

Na 27. května 2017 fanoušci Arsenalu nezapomínají. V tento den se Gunners totiž dočkali svého zatím posledního titulu, když ovládli FA Cup.

Do zápasu v roli favorita vstupovala Chelsea, která v daném ročníku ovládla Premier League. Arsenal se v utkání navíc musel obejít bez dvojice Mustafi, Koscielny, tradiční duo loňské sezóny nahradili Mertesacker s Holdingem.

Začátek duelu lépe vyšel Gunners. Ti se hned ve čtvrté minutě dostali do vedení 1:0, když spornou branku vstřelil Alexis Sánchez. O necelou čtvrt hodinu později se mohl prosadit také Mesut Özil, jeho šanci ale na brankové čáře překazil Gary Cahill.

Další velká šance Arsenalu přišla jen o chvíli později, kdy po rohu Danny Welbeck hlavičkoval jen do tyčky. Do náznaků příležitostí se dostávala také útočná síla Chelsea. Tu ale zastavovala pozorná obrana v čele s Mertesackerem nebo David Ospina, který po téměř půl hodině vyběhl proti Costovi.

Do konce úvodního poločasu měli v barvách Gunners ještě slibné možnosti Welbeck nebo Xhaka. V závěru půle se do největší šance Chelsea dostal Pedro, bývalý fotbalista Barcelony ovšem z úhlu nemířil přesně a branku přestřelil.

Novou pětačtyřicetiminutovku načala aktivněji Chelsea a v 52. minutě z toho mohla být také branka. Diego Costa skvěle postrčil míč na Victora Mosese, jeho razantní střelu ale parádním zákrokem dokázal zastavit Ospina. Nevlídno mohlo být i o pět minut později, kdy si Holding málem vstřelil vlastní gól.

V polovině druhé půle dal o sobě vědět také Arsenal. Welbeck za šestnáctku vrátil míč na Bellerina, jehož střela z první na zadní tyč měla dobré parametry, Courtois však svůj celek podržel. Za tři minuty navíc šance Gunners na výhru rapidně vzrostly, Victor Moses se neúspěšně pokoušel nafilmovat penaltu, na místo toho si vykoledoval druhou žlutou v zápase.

I přesto soupeř vyrovnal. Sedmasedmdesátá minuta přála tehdejšímu ligovému mistrovi, kterému naději vrátil Costa. Ten ve vápně kvalitně zpracoval míč, aby střelou k tyči překonal Ospinu. Arséne Wenger okamžitě reagoval střídáním, když Olivier Giroud nahradil Danny Welbecka. A to se ukázalo jako klíčové.

Pouhé dvě minuty po inkasované brance Arsenal předvedl rychlý útok vedený Alexisem. Ten ve vápně našel střídajícího Girouda, francouzský útočník poté krásně nacentroval na malé vápno, odkud se hlavičkou nemýlil nabíhající hrdina z roku 2014 Aaron Ramsey.

Rozhodnout mohli Gunners v 85. minutě, jenže Bellerin neproměnil ani svoji druhou příležitost utkání. Chelsea mohla trestat, Diego Costa ale druhé vyrovnání odmítl, když ztroskotal na Ospinovi. Z následného protiútoku mohl těžit Özil, ten ale trefil pouze tyč.

Závěrečné minuty si Arsenal již pohlídal, díky čemuž slavil 13. titul z FA Cupu v historii, Wenger se poté stal nejúspěšnějším trenérem celé soutěže, připsal si celkový sedmý triumf.