Nakoupíme levně, prodáme draze

Schopnosti Arsene Wengera nacházet mladé hráče, ze kterých vyrostou superhvězdy, je často prezentována jako skoro nadpřirozená. Při podrobném srovnání ale zůstává zastíněná  dnešním soupeřem Arsenalu.

Manažer Arsenalu je vždy ochoten do krve bránit svoji strategii nákupů mladých hráčů, ze kterých rostou opory týmu. Je zvláštní, že bezprostřední osud a také budoucnost jeho strategie se rozhodne na studeném, mlžném italském severu, kde sídlí tým z Udine, největší evropská továrna na talenty.

Furlansko a Julské Benátsko, oblast na hranicích Itálie a Slovinska, je domovem momentálně nejúspěšnějšího systému scoutingu, který je předmětem závisti celé fotbalové Evropy. Tento systém změnil kandidáty na sestup z ligy na tým, který hraje o účast v Lize mistrů, naplnil klubový rozpočet milióny a rozesel po Evropě fotbalové hvězdy.

Posledním příkladem je útočník z Chile, Alexis Sanchez, který odešel do Barcelony toto léto za Ł32m. Jeho nepřítomnost, stejně jako absenci švýcarského reprezentanta Gokhana Inlera a Kolumbijce Cristiana Zapaty, pocítí dnes večer Francesco Guidolin. Oba dále jmenovaní odešli z týmu do Neapole a Villarrealu, nahradili je další, zatím nevybroušené diamanty.

Touto cestou se v současnosti klub z Udine ubírá.

„Tento systém jsme nastavili v klubu již před mnoha lety,“ říká technický ředitel klubu, Fabrizio Larini. „Jen tak se může klub z Udine poměřovat s kluby, které jsou mnohem silnější jak na trávníku, tak na přestupovém trhu. Ostatní kluby se nyní snaží náš systém napodobovat, ale my máme v jeho používání náskok. A to nám umožňuje hráče získat ještě dřív než jej jiné kluby vůbec zaznamenají.“

Práce sítě pozorovatelů je založena na úsilí necelé dvacítky lidí pod vedením Lariniho a Gina Pozzo, syna majitelel klubu. Součástí je i videolaboratoř, ve které 24 hodin denně sledují záznamy snad všech zápasů každé ligy světa. „Pořád je tu někdo, kdo sleduje utkání,“ říká Larini. „Z různých fotbalových soutěží po celém světě hledají naši spolupracovníci to, co nás zajímá a co potřebujeme. Ale je tu spousta dalších lidí, jejichž práce má na úspěchu podíl: technici a pomocný personál, místní pozorovatelé po celém světě, kteří nás zásobují záznamy.“

Hráči jsou doporučováni rozsáhlou sítí pozorovatelů, kteří jsou vybíráni pro svoje detailní znalosti konkrétní oblasti. Na tuto síť dohlíží pět supervizorů. Po nalezení zajímavého hráče následuje detailní sledování záznamů a poté výlet přímo na místo. Klub se soustředí nejenom na oblasti, kde se pohybují stovky fotbalových agentů ve snaze najít další hvězdy (jako je Francie, Portugalsko, Brazílie a Argentina), ale také na oblasti, kam zástupci superklubů nemíří.

Například dnes večer se na trávníku zřejmě objeví Kolumbijec Pablo Armero, již spojovaný s přestupem do Liverpoolu, nebo Chilan Mauricio Islo, který byl stejně jako Ghaňan Kwadwo Asamoah a Slovinec Samir Handanovic spojován s Arsenalem. Všichni tito hráči byli nakoupeni za ceny jako z pouličního trhu, odcházet z klubu ale budou jako luxusní zboží.

Již zmíněný Sanchez dokládá způsob práce Udine. Byl zaznamenán v pouhých šestnácti letech v místním klubu Cobreola (Chile) a bez váhání za něj dorazila nabídka na Ł2m. Po podpisu smlouvy nenásledoval zběsilý přesun do Itálie, vržení hráče do soukolí klubu, vyčerpání jeho motivace přemrštěnými nároky a poté jeho neslavný konec v rezervním týmu. Místo toho byl zapůjčen k hostování nejprve do chilského Colo Colo a poté do River Plate, tak postupně rostl úměrně s jeho potenciálem. V osmnácti letech zamířil již zcela připravený do italské Serie A.

O čtyři roky později shráblo Udine tučný zisk – Ł30m. Část zamíří do rozšíření kádru Guidoliniho týmu, část uhradí náklady scoutingu.

„Naším nejdůležitějším objevem byl Marcio Amoroso,“ říká Larini. „Sanchez je možná slavnější, ale Amoroso zabezpečil budoucnost našeho klubu.“

Brazilský útočník, získaný z Flamenga, který získával zkušenosti v Japonsku. Přišel prakticky zadarmo a do Parmy odešel za Ł34m v roce 1999. Pro Udine to nebyl žádný důvod ke smutku – tyto peníze jim pomohli přežít a pokračovat v rozvoji klubu.

(Telegraph)