„Naše ambice jsou poháry a trofeje“

Již dříve jste na našich stránkách mohli zaznamenat článek o dopisu Stanu Kreonkemu od fanoušků Arsenalu, ve kterém je, mimo jiné, vyzýván k oživení klubu a přivedení osobností s Arsenal DNA. Tento týden se uskutečnil exkluzivní rozhovor s  jeho synem, Joshem Kroenkem. Ten se vyjádřil k tomu, jaké má sportovní hodnoty a k ambicím klubu. Vyjádřil se také ke změnám, které proběhli v předchozích 14 měsících. Nyní vám přinášíme přepis celého interview.

Interviewer (I): Joshi, Arsenal je v Denveru poprvé. Jak to na Vás působí?

Josh Kroenke (J): Jak to na mě působí? Zkrátka, je to neuvěřitelně vzrušující. Pracovali jsme na uskutečnění akce jako je tato několik let a to, že se to konečně uskutečnilo, je úžasná věc. Dnes ráno jsem sem přicestoval z Los Angeles společně s hráči a ostatními zaměstnanci a mohl jsem vidět nadšení na jejich tvářích. Vím, že jako organizace, jsme všichni nadšení z uspořádání takovéhoto zápasu v Denveru.

I: Pojďme se nyní bavit o Vaší roli v Arsenalu. Jak byste ji popsal?

J: Jsem místopředseda společnosti Kroenke Sports & Entertainment. Tato společnost je vlastníkem, tak byste to asi nazvali, Arsenal Football Clubu. Já bych nás nenazýval vlastníky, spíše bych řekl, že jsme správci klubu. V pozici vlastníka si musíte být vědomi hodnot a tradice klubu. My chceme být správci těchto hodnot a tradic. Vždy, když mluvím, je to jménem mé rodiny a mého otce. Vždy, když mluví můj otec, mluví jménem mé rodiny a jménem mým. Je opravdu vzrušující, že jsme spojeni s klubem a pokračovat v cestě kupředu.

I: Když přijde na sport, jaké jsou Vaše hodnoty, Joshi? Co reprezentujete?

J: Myslím si, že sport znamená soutěž, znamená respekt a znamená spoustu různých věcí, které mohou být přiřazeny k běžnému životu – týmová práce, čest, integrita. Pro nás je to však především o výhře. Je hodně věcí, které přichází a odchází ve světe profesionálního sportu. Nic se ale nevyrovná vítězství.

I: Samozřejmě, to souvisí s Vašimi ambicemi pro klub. Kde byste chtěl, aby Arsenal byl?

J: Naše ambice jsou poháry. Poháry a trofeje. Myslím si, že bez trofejí a pohárů není úspěch. Jsou jisté věci, které musíte udělat, abyste položili základy k dosáhnutí těchto cílů a já si myslím, že jsme to v posledních 12 až 14 měsících udělali. Od trenérů k managementu proběhli významné změny a jsem velice vzrušen nechat tyto základy dále růst, tvarovat a stavět úspěšnou budoucnost pro Arsenal.

I: V posledních 14 měsících se klub hodně změnil. Přivedli jste zpět některé klíčové osoby.

J: Ano, začněme akademií. Máme zde Pera Mertesackera, a naposledy jsme jmenovali Edua – nyní máme poprvé v historii Arsenalu technického ředitele. Ne jen to, máme člověka, který má DNA Arsenalu. Máme neporazitelného. Myslím si, že mentalita, kterou do klubu přinese je nanejvýš důležitá, přesně rozumí, co je potřeba k tomu vítězit, a nejen vítězit, ale vítězit na nejvyšší úrovni. Myslím si, že to vyžaduje jisté množství práce a mentality dostat se na takovou úroveň.

I: Jak víte, Premier League je velice konkurenceschopná, možná více než kdy byla. Jak zvítězit?

J: Je to o denním přístupu. Zde neexistují žádné zkratky. Rádi bychom řekli, že zítra budeme bojovat o top poháry, ale víme, že toto není ten případ, musíme se pustit do práce a pracovat na tom. Je to denní přístup k maličkostem od shora až dolu. Víme, že je to každodenní přístup a každodenní požadavek na detail, což ve výsledku tvoří celkový přístup k budování klubu, aby se dostal tam, kde má být. Nemůžete vynechat žádný z těchto detailů a nemůžete přeskočit žádný pracovní den

I: Minulou sezonu zde byly nějaká pozitiva. Byli jsme tak blízko, ale nakonec jsme přišli zkrátka.

J: Přesně tak, do posledních pár týdnů Premier League jsme byli na cestě k jednomu z míst zajišťujících Premier League. Cestovat celou tu cestu do Baku a nakonec nedosáhnout našeho cíle vyhrát v loňském roce trofej – a Evropskou ligu, což by byla naše první Evropská trofej po celkem dlouhém čase – bylo velice tvrdé. Byl jsem tam, na hřišti společně s hráči, s našimi trenéry. Byl jsem na podiu a po skončení zápasu jsem předával medaile za druhé místo. Viděl jsem frustraci, zoufalství. Cítil jsem to a rozuměl jsem tomu. Prožíval jsem ten moment s nimi. Jsem velice hrdý říct, že výsledkem toho je skutečné společné odhodlání nikdy to nepocítit znovu. Bude to těžká práce, snažit se a porozumět mentalitě, kterou se Edu pokouší přivést z dob Invincibles zpět do klubu. Ne každý může být připravený na tuto práci, která je před námi. Budeme mluvit, komunikovat, vést upřímné dialogy o tom jak nastavit procesy k dosažení konečných cílů, tedy vítězství poháru, což všichni víme, že potřebujeme.

I: Objevuje se hodně skepticismu. Co říkáte skeptikům a všem našim fanouškům?

J: Všem našim fanouškům říkám „děkuji“. Bez jejich podpory bychom neměli klub. Bez jejich podpory bychom nebyli schopni jít ven a dělat to, co děláme. Myslím si, že zde vždy budou výzvy ve všem, co děláme jako klub, bez ohledu jestli dosahujeme úspěchu na hřišti nebo ne. Musíme však porozumět tomu, že jsme společně jedna skupina, a že máme stejné zájmy. Jsme skutečně vzrušeni z výzev, které leží před námi, a nebudeme se jim vyhýbat. Jsme vzrušeni z toho, až se jednou podíváme zpět a ukážeme na tyto momenty, kdy se dala tato skupina dohromady, a začalo něco speciálního.

I: Právě jsme uprostřed přestupového okna a fanoušci doufají v nějaké podpisy. Co byste jim řekl?

J: Řekl bych „buďte vzrušeni“. Je zde několik věcí, o kterých vím, že na nich naše skupina pracuje, a několik věcí, které jsou, doufejme, za dveřmi. Je zřejmé, že nikdy není dohoda uzavřena, dokud není skutečně uzavřena, ale máme několik klíčových oblastí, na které se chceme v našem týmu zaměřit, jak nyní, tak v budoucnu. Celý náš operační tým to mám pevně uchopeno a povzbuzoval jsem je, aby byli tak agresivní, jak jen to půjde.

I: Jak jistě víte, Joshi, Arsenal má slavné motto: vítězství skrze harmonii. Co to pro Vás znamená?

J:Může to znamenat mnoho různých věcí, ale osobně si myslím, že význam toho je organizační harmonie od shora až dolu, kde každý usiluje o dosažení stejného cíle. Mohou zde být různé názory na to, jak se tam dostat, ale to znamená, že máme upřímný a otevřený dialog o vlastních myšlenkách a vytváříme harmonii v pozadí klubu, mezi trenérským týmem a směřujeme ji na hřiště, kde každý tahá stejným směrem a ví přesně, čeho se snažíme dosáhnout a kdy.

 

/arsenal.com/

Komentáře

 1. OuTu (karma: 319) #1

  Já bych to napsal ještě jinak. Rozhovor dobrý (i když syna), ale o ničem. Je mi jasné, že nebude pouštět detaily ze zákulisí, nebo z jejich práce, ale mám rád věcné debaty. Toto je rozhovor z dob AW. A ano – jste vlastníky klubu – protože správci sedí v Londýně, jsou každý den s klubem a snaží se jej spravovat – od toho to slovo „správce“.

   • FildaGooner (karma: 4586) #1

    Já bych souhlasil s Jannesem, ta hodnota toho rozhovoru je opravdu nulová. Že vkládají důvěru do Edua už je jasné jen z toho, že tento post „vytvořili“ a že do té pozice obsadili právě jeho. Jinak tento rozhovor je spíš divadelní představení, protože to bylo pro stránky Arsenalu, takže se napsali otázky, které se předaly Kroenkemu, který na ně pomalu a pečlivě odpověděl a pokud tam byla otázka, která mu úplně nevoněla, tak se prostě a jednoduše vyškrtla.

   • Gunner_Pav (karma: 10600) #1

    Edu je spis pouzit jako urcita zasterka. Je novy, je to Gunner a tak ho ocividne ted Josh pouzil pro nastineni svetlych zitrku.
    Problem je, ze jeho slova vubec nekoreluji s ciny rodiny Kroenku. Navic i v tom dopise adresovanem fanousku je uplne mimo. Resi tam posledni 2 roky a absolutne neresi, ze majoritu maji uz cca 10 let. Nemluve o tom, ze tam vubec neresi spousty temat, ktere fanousci uvedli v petici.
    Navic to, ze ma nekdo ambice jeste moc neznamena. Cetl jsem na to vtipny komentar, ze mit ambice byt kosmonautem je celkem k nicemu, pokud clvek neudela maximum pro to, aby tyto ambice naplnil a KSE rozhodne nedela maximum, ale spis minimum

 2. Sirka (karma: 307) #1

  „Já bych nás nenazýval vlastníky, spíše bych řekl, že jsme správci klubu. V pozici vlastníka si musíte být vědomi hodnot a tradice klubu. My chceme být správci těchto hodnot a tradic.“

  Normálně se mi otevírá nůž v kapse. Co tím do prdele chce říct? Že jako správce klubu se nemusí tradicema řídit a může si je „spravovat“ podle svého? Nemůžu se zbavit pocitu, že tyhle dva zmrdi jsou rakovina našeho klubu…a léčba je bohužel v nedohlednu…

 3. Freemann (karma: 169) #1

  Taktiež ďakujem za preklad rozhovoru. Toto však je len trápne PR či už sú to jeho ústa, Stanove ústa alebo sesternice z štvrtého kolená. K čomu sú nám fanúšikom reči? Aspoň ja osobne očakávam činy. Chcem vidieť schopné vedenie ktoré nebude jednať s hráčom 6 meiacov pred koncom zmluvy a nakoniec odíde zadarmo. Chcem vidieť koncepčnu prácu aku predviedol Klopp v Liverpoole. Chcem vidieť „svetlo na konci tunela“. Mám však stále vieru, že to dokážeme, Arsenal je stále v okne kedy sa to ešte dá zvrátiť. Viacmenej každý klub si prejde krízou, my sme si už však vytrpeli dosť, poďme späť na vrchol. 🙂 A ty ma Josh neštvi, si majiteľ tak sa nesnaž z prípadného neúspechu vyvliecť !!

 4. msturm (karma: 910) #1

  Občas se zamýšlím podle čeho lidi soudí ostatní. Určitě to není podle faktů. Jelikož jinak by věděli, že rodina majitele nevybírá dividendy ačkoliv by mohla doostat 500 mil. liber z klubu. Pak za posledních 14 měsíců vyměnili kompletně managment. Zřídili pozici sportovního ředitele což takový Abramovic zrušil protože tím musíte dát dost vlastní moci do cizích rukou.. Spousta lidí ukazuje na Kloppa, ale neuvádí kolik získal bodů Liverpool v prvním roce angažmá. Bylo to 60 a 8. místo. V druhém roce 76 bodů a 4 místo o jediný bod před Arsenalem. V prvním roce prohrané finále Evropské ligy (porazil ho Emery) a v dalším se ani do finále nedostali. Emery měl v prvním roce 70 bodů a 5. místo a taktéž prohrané finále EL. Ve čtvrté sezóně byl Liverpool nezastavitelný a vyhrál LM. Fanoušci Liverpoolu byli po první sezóně taky netrpělivý a stačili 3 sezony na zasadni změnu. Tak když říkáte, že jsou to keci a chcete hodnotit činy, tak to skutečně dělejte. Změna klubu po více než 20 letech vlády AW není na lusknutí. Kronke kroky dělá, jestli jsou tím správným směrem uvidíme za několik málo let. Jestli se nepletu letos byl ve finále baseballu, takže sportovnímu světu musí rozumět.. Určitě víc než já, takže věřím, že ví jakým jdou směrem. Mimochodem pokud bychom byli tak rozpadlý klub, tak bychom nehráli v přípravě s Realem, Bayernem a Barcelonou. To by nikdo nebyl schopen domluvit.

  • bflmpsvz (karma: 3408) #1

   Fakta – tvoje srovnání sezony Kloppa je dost výrazná demagogie. Klopp ten tým nepřebíral před předsezónní přípravou – ale v rozjeté sezoně a přebíral ho na desátém místě (v rozjeté sezoně a v plánu tak nabitém, jaké mají týmy PL, asi zase tak výrazně tím týmem hned nehneš – zvlášť když si k těm hráčům přijdeš až po uzavřeném přestupu a v druhé sezoně dokonce nejen, že ti nedají ani penci, ale dokonce klub skončí v přestupech v plusu! (tady se křičí, jak to že Emerymu nedáme hned balík, když potenciálně vlastně dostal už minimálně 70+ mega a teď se mluví o 45+, i když to vypadá, že to bude i víc). Klopp od nástupu první rok a něco byl prakticky v plusu, co se týče nákupů (jasně, vím, že za ty obchody není tak výrazně zodpovědný trenér, že to není jako nákup v samošce…). Prostě tyhle „fakta“ jsou vřazena do velmi demagogického kontextu, alespoň co se týče té analogie. Druhou věcí pak je hodnocení herního zlepšení, osobně právě tohle ve mně nevyovolává tolik důvěry v Emeryho (zatímco u Kloppa byla ta herní změna znatelná a vypadala jako „změna k lepšímu“. Co se týče Emeryho, tak prostě nevím, protože částečné zlepšení v určité oblasti shazuje rozčarování z vývoje druhé. Jednoduše nemám pocit, že bychom si polepšili, ale zároveň chci velmi trpělivě čekat do příští sezony, která by měla být podle mě tou zásadní ke zhodnocení (trenérského). Hodnocení přestavby týmu budeme až o mnoho později…

   • msturm (karma: 910) #1

    Asi jsem to napsal tak, že základni pohled z toho vzešel jiný než jsem chtěl. To srovnání neni kvůli porovnání Klopp vs. Emery, ale pohled, že při zásadních změnách klubu nepřijde úspěch hned, ale zase to nejsou dlouhá léta. Cíl bylo říct, že jsme se vydali na cestu a ta může už za tři roky nést ovoce. Což po tolika letech stagnace s poklesem mě osobně stojí za to být trpělivý

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.