Nejhorší fanoušci v Evropě – Hans‘ Diary No. 11

Titulek je poněkud zavádějící, protože tohodle označení se nedostalo Goonerům, dokonce ani ne drůbežářům, překvapivě ani fans Milwallu – jenže kdy ti byli naposledy v Evropě, co? – ale údajně nejlepším (všimněte si, žádné uvozovky, žádný postranní význam) fans v Anglii, Liverpoolským. A jakou to má spojitost s AFC? Myslím, že nemalou.

 

O tom, že UEFA, respektive její mluvčí, označil fanoušky Reds za nejhorší v Evropě jste už jistě četli. Třeba na eFotbale . Platini se sice snažil již celou věc urovnat, nicméně není možné přehlédnout, že "problémů" s výjezdy anglických fans v poslední době přibylo. ManU v Lille, Spurs v Seville, Reds v Athénách. Arsenal se mezi ně nezařadil zejména díky tomu, že se letos moc daleko v Champions League nepodíval. Nemám iluze o tom, že by Gooners dopadli v Lille o moc lépe (obrázek je z Kodaně 2000). I my občas vyrazíme na nějaký venkovní zápas, takže proto toto obecnější téma. Aniž bych měl přehnané představy o rychlošípovské povaze zainteresovaných anglánů, osobně si myslím, že vina je většinou spíše na straně pořadatelů. Anglie je díky prožitým 80's dnes asi nejbezpečnější místem na světě, kde lze sledovat fotbal. Velmi kvalitní systém prevence, organizace, ale i represe, společně s cenami lístků, udělaly z návštěvy zápasu zážitek dostupný všem (kdo na to mají). Stadiony bez atletických drah, bez plotů, ale s důkladně hlídanými vstupy a stewardy všude okolo, jsou pro fotbal tím nejlepším útočištěm. Snad jen supermoderní německé arény, modernizované pro MS 2006 se jim nevyrovnají. Angličtí fans, pak vyjedou do Evropy, kde to bez plotů nejde, kde pořadatelé jsou lajdáci, kde bezpečnost se začíná řešit až když se něco semele, kde prevence spočívá ve zmlácení pár fanoušků hulákající chorály. Díky tomu se pak návyky z ostrovů stávají problémem, který na kontinentu, při vzpomínce na minulost plné hooligans, řeší okamžitě silou. Samozřejmě, že pověst si angláni vypracovali sami, ale to by nemělo být omluvou pro pořadatele, kteří se na ni odvolávají. Jánošíkovské rozhodnutí UEFA pořádat finále evropských soutěží kde je to jen trochu možné, pak sebou důsledky jako při letošním finále v Athénách. Ani jsem nemohl uvěřit, když jsem si přečetl, že na stadionu nebyly turnikety. Takovéto zápasy by se měly hrát pouze na stadionech s maximálními zárukami bezpečnosti. Nejen z hlediska hráčů, bafuňářů, ale i fanoušků a všech ostatních, kterých se zápas dotýká. Pokud to má znamenat, že se bude hrát pouze ve Francii, Německu, Španělsku a Anglii, tak to tak musí být. Nebo je už Brusel 1985 opravdu tak vzdálený? Opravdu si UEFA myslí, že magoři žijou jenom na ostrovech? Po tom co děje pravidelně v Itálii snad proboha ne?!

Opravdu není dne, abysme si neodpočinuli od nějakého rozhovoru, který zavdává důvod k pochybám o blízké budoucnosti. Tentokrát přímo Thierry Henry. V rozhovoru pro ESPN se vyjádřil, že je potěšen zájmem AC Milán, že odchod Davida Deina nebyl chytrým tahem a že zbytek výboru udělal chybu, která vedla ke znepokojení jak Arsene Wengera, tak i mnoha hráčů. Nicméně říká, že to nemůže ovlivnit: "Nemůžu s tím nic dělat, tak vysoko nejsem. Nevím co se stalo a ani to nechci vědět." Dvakrát dobrou zprávou je, že vidí známky konsolidace AFC. Znamená to totiž, že mu na kvalitě klubu stále záleží, což společně s vyjádřením, že je stále hráčem Arsenalu jistě otupí spekulace o jeho odchodu. Otupí? Ale kdeže. Pravda, pár goonerů by to trochu uklidnit mohlo, ale pisálci již dnes bousí pera o jeho přestupu do Realu.
Dovolím si k rozhovoru malý komentář: Jistěže chápu, že Deinův odchod nebyl nic příjemného, ani pro Henryho, ani pro Wengera, dokonce jistě ani pro výbor. Určitě si museli velmi dobře rozmyslet co dělají. V každém případě věřím, že jsou to lidé, kterým leží osud klubu na srdci a musí vidět trochu dále než na 2-3 roky dopředu. Pokud jsou přesvědčeni, že prodej klubu Kroenkemu by byl katastrofou, které je třeba zabránit, tak to prostě udělali. Jestli to má znamenat odchod Wengera, Henryho a několika dalších (nevěřím, že to dojde tak daleko), dočasný pokles kvality, nicméně s perspektivou dlouhodobé finanční stability a tudíž i budoucích úspěchů, pak jistě zvolili dobrou variantu. Co je dobré pro několik současných jednotlivců nemusí být nutně to nejlepší pro klub jako celek. To vše píši s vědomím, že okolnostem snahy o převzetí klubu nerozumím, nejsem finanční magor a na vše se dívám selským rozumem. V této souvislosti zakončím úvahu jednou otázkou: Když si Kroenke bude muset na nákup několik stovek milionů liber půjčit, od koho myslíte, že bude chtít peníze na splátky zpět?

Staré dresy – v komentářích ke včerejšímu Diary se několik z vás ptalo, kde sehnat starší dresy. Vzhledem k tomu, že nepředpokládám, že "starší" gooneři zahájí mohutný výprodej, dovolím si vás nasměrovat na internetové obchody, kde byste mohli uspět. Především je to Toffs , kde seženete repliky i z roku 1927, dres z roku 1989 a mnoho dalších, navíc nabízejí DVD s finálovými zápasy FA Cupu, knihy atd. Je to oficiální dodavatel i do Arsenal Shopu, takže kvalita je zaručena. Jako bonbónek si zde můžete objednat dres Dukly Praha . Bohužel jejich nabídka končí rokem 1989, takže novější věci musíte hledat jinde. Třeba na SubsideSports, kde vám máte možnost si objednat žádaný Higbury Commemorative Kit, ano to je ten ze sezóny 2005/2006, nebo třeba 1999-2001 "Sega" Away. Výběr je vcelku veliký, ovšem někdy jsou vysoké i ceny. Třeba £ 800 za mistrovský dres ze sezóny 2001-2002 s podpisy všech hráčů. Zkoušet můžete samozřejmě i eBay, kde najdete dresy za často zajímavé ceny, ovšem s tím rizikem, že ne vždy se jedná o originál. Na druhé straně repliky z arabského světa jsou na rozdíl od těch vietnamských velmi kvalitní a na první pohled k nerozeznání od originálu. Na druhý už ano 🙂 Veškeré objednávky přes net předpokládají, že platíte kartou, navíc si k ceně musíte připočítat poštovné, ale i u nových dresů vychází vše levněji než při koupi v Praze na Václaváku. Poslední a nejlevnější možností je si říct kámošovi, který jede zrovna do Anglie. Pokud takového máte, jste za vodou.

CU Hans

P.S. Do srazu zbývá 22 dní!