Nová posila Jakub Kiwior

Je mu sice teprve 22 let, ale Jakub Kiwior už toho ve fotbale zažil spoustu.

Anglie bude pátou zemí, kde za posledních 6 let hrál, tak rychle se tento talent dostal z polských mládežnických soutěží až po šanci zahrát si v Premier League.

Opětovné setkání se Sambim
Začínal ve svém domovském městě Tychy, ale rychle si jej všimli v Anderlechtu a Jakub se rozhodl už v 16. letech pro přestup do Belgie. Během jeho působení v Anderlechtu nastupoval v mládežnických týmech se Sambim Lokongou, který byl na pokraji proniknutí do prvního týmu.
V národním dresu také nastupoval za všechny mládežnické celky od týmu do 16 let, přes „jednadvacítku“ až po seniorskou repre.

Teenager se snem
Jelikož se mu v Belgii nedostalo moc příležitostí, v lednu 2019 přestoupil na Slovensko, do Železiarne Pdbrezova, kde si den po svých 19. narozeninách připsal seniorský debut ve vítězném zápase 3:1 s FC Nitra.
V novém působišti se rychle dostal na výsluní. Přesto, že v první sezoně jeho tým utrpěl sestup do druhé ligy, Jakub se už 7 měsíců po přestupu stal kapitánem. Toho si všimla MŠK Žilina, jeden z nejúspěšnějších slovenských týmů a hráče získala do svého týmu. Jakub tak rychle vyměnil boj o sestup za boj o nejvyšší příčky.

Přínos
Dvě sezony v klubu byly vydařené. Jakub v první sezoně s Žilinou skončil v lize na druhém místě a ve druhé sezoně týmu pomohl dostat se do finále poháru, kde v zápase se Slovanem Bratislava dokonce otevřel skóre, zabránit prohře svého týmu však nedokázal.
Poté se představil v 8 zápasech Evropské konferenční ligy, jeho první zkušenost s evropskými soutěžemi, kde si jej všimla Spezia a za jeho talent neváhala, 5 minut před uzavřením přestupového okna v srpnu 2021, zaplatit 2 miliony liber.

Křest ohněm
Jakub si na svůj debut musel počkat, tři měsíce po přestupu však nadešel jeho čas a debut si odbyl v zápase s Milánským Interem na San Siro. K většině zápasů v první sezoně nastoupil na postu defenzivního záložníka a pomohl svému týmu k záchraně o 6 bodů.
Poté co v létě došlo ke změně trenéra, Jakub začal nastupovat na postu stopera. Celkem na této pozici za Spezii nastoupil ve 20 zápasům před svým přestupem na Emirates.

Mezinárodní uznání
Jeho působivé výkony v Serii A vedly k jeho prvnímu povolání do reprezentace v červnu 2022. Jakub si svůj debut odbyl v zápase Poháru národů s Nizozemskem.
Jeho výkon v tomto zápase si vysloužil pochvalu kapitána a polské ikony Roberta Lewandowskiho: „Podívejte se na tohohle hráče. Všiml jsem si toho už v rozcvičce před zápasem. V tréninku je těžké některé věci vidět, ale když jsem ho viděl v zápase, neskutečné. Má velký potenciál.“

Přestavení na nejvyšší úrovni
Po svých výkonech v prvních reprezentačních zápasech, když se pak rozhodovali koho nominovat na mistrovství světa, Jakub byl jasná volba, navzdory tomu, že měl do té doby jen 5 reprezentačních startů za „Áčko“. Do 26členného kádru pro MS v Kataru byl nominován po boku bývalých kanonýrů Wojciecha Szczesneho a Krystiana Bielika.
Na mistrovství světa nevynechal jedinou minutu, v prvních dvou zápasech s Mexikem a Saudskou Arábií si připsali čisté konto a přes prohru v posledním zápase skupiny s Argentinou, kvalifikovali se do vyřazovacích bojů poprvé po 36 letech. V Play off je vyřadil pozdější finalista Francie.

Jakub Kiwior v rozhovoru pro Arsenal.com přiznal, že vidět své jméno na slavném červeno-bílém dresu, je pomyslná třešnička jeho kariéry, do teď.

22letý hráč dorazil z italské Spezie jako druhá lednová posila, po příchodu Leandro Trossarda. Po několika turbulentních dnech mu pomalu začíná docházet, že je skutečně nejnovější posilou Arsenalu a jeho sny se stávají skutečností.

„Když jsem viděl své jméno na dresu poprvé, smál jsem se. Byl jsem velice šťastný, že vidím své jméno na dresu tak obrovského klubu. Je to pro mě neuvěřitelně šťastný moment a největší úspěch, hrát za takový klub.“

„Vždy jsem snil o tom, že si zahraju v Premier League. Věděl jsem, že to nebude snadné a pokud se mi naskytne šance, musím se jí chopit, protože to byl jeden z mých největších snů. Pro mě je to nejlepší liga na světě. Jsem nadšený, že jsem tu.“

„Je pro mě obrovský úspěch, že o mě měl zájem Arsenal, a že tu mohu být. Vím, že je Arsenal obrovský klub v top soutěži, takže rozhodování bylo snadné. Byl jsem natěšený a chtěl sem přestoupit.“

„Rád hraju s míčem. Mám rád týmy, které si umí přihrát a vytváří si tak šance. Takže mám samozřejmě obrovskou radost, že jsem se dostal právě do takového týmu.“

„Vzpomínám, že Wojciech Szczesny a Krystian Bielik hráli dřív za Arsenal. S Wojciechem jsem ještě neměl příležitost o tom mluvit, ale až se potkáme na repre srazu, určitě si o tom promluvíme.“

„Krystian mi ihned po přestupu posílal gratulaci. Bylo to od něj hezké, navíc mi říkal, ať se mu kdykoliv ozvu, pokud budu mít nějaký problém, nebo podobně. Jsem rád, že jsem hned dostal takovou pozitivní reakci.“

Jakub byl na tribuně při zápase s Manchesterem United a už se nemůže dočkat, až si posvátný trávník sám vyzkouší.

„Včera jsem měl poprvé příležitost být na stadionu a podpořit tým z tribuny jako fanoušek. Byla to zajímavá zkušenost, byl jsem opravdu rád, když se výsledek přiklonil na stranu Arsenalu. doufám, že brzy ochutnám atmosféru na stadionu přímo z hřiště.“

Zdroj: /Arsenal.com/