Nový formát Ligy mistrů, EL i Konferenční ligy: zmizí skupiny, hrát se bude i v lednu

Evropský pohárový fotbal dozná od příští sezony velkých změn. K vidění už nebudou tradiční skupiny, nýbrž jedna velká „grupa“.

LIGA MISTRŮ
Současný model osmi základních skupin po čtyřech týmech zmizí, namísto toho se všechny mančafty sjednotí do jedné tabulky. Hlavní část milionářské soutěže se rozroste o další čtyři mužstva na 36.

Do teď se hrálo šest zápasů v základní skupině (tři doma, tři venku), proti třem odlišným soupeřům. Od nové sezony každý mančaft absolvuje osm utkání (čtyři doma, čtyři venku) a to proti osmi různým soupeřům.

Týmy budou rozděleny do čtyř výkonnostních košů: z každého mu vzejdou dva soupeři, přičemž s jedním budou hrát doma a s jedním venku.

Nejlepších osm týmů přímo postoupí do osmifinále, v něm budou nasazené. Mančafty mezi 9. a 24. pozici odehrají play-off o osmifinále, týmy do 16. místa si pro tento dvojzápas zajistí výhodu nasazeného týmu s tím, že odvetu budou hrát doma. Pro mančafty mezi 25. a 36. místem pohárová sezona končí, do Evropské ligy už nepadají.

EVROPSKÁ LIGA A KONFERENČNÍ LIGA
Změny se dotknou také dvou dalších evropských pohárových soutěží. Obě rovněž budou zahrnovat 36 mančaftů, na účastníky Evropské ligy stejně jako Ligy mistrů čeká v základní části osm zápasů, principy zůstávají stejné jako v Lize mistrů. Týmy v Konferenční lize odehrají jen šest utkání (zde na rozdíl od prestižnějších soutěží bude šest výkonnostních košů).

TERMÍNOVÁ LISTINA
Zápasy v základní skupině Lize mistrů a Evropské lize proběhnou mezi zářím a lednem, v Konferenční lize se bude hrát jen do prosince. Liga mistrů se tradičně uskuteční v úterý a ve středu, Evropská a Konferenční liga ve čtvrtek. Přibude k tomu jeden extra týden, během kterého vždy bude na řadě jen jedna soutěž. Liga mistrů se v tomto případě koná i ve čtvrtek, Evropská liga také ve středu. Konferenční lize pro tento případ zůstane čtvrtek.

Více informací najdete zde.