Obrana Arsenalu – Průser nebo pohodička?

V kádru Arsenalu nastala nevídaná situace. Všichni střední obránci jsou zdraví a připraveni nastoupit na sobotní zápas. Někteří v této sezóně zatím spíše zklamávali, jiní si naopak říkají hlasitě o místo v základní sestavě. Pojďme si na chvíli zahrát na manažera Arséna Wengera a rozhodnout se pro jednu stoperskou dvojici, která by měla odehrát zbytek sezóny.


Jak všichni víme, Wenger volí obyčejně do základu z minulých let osvědčenou dvojici Touré – Gallas. Letos to ale mezi nimi poměrně hlasitě skřípe. Už ani Willy není tak rychlý jak býval, a někdy dost podstatně nestíhá, a v obraně tak vzniká zmatek. Osobně si třeba vůbec nedokážu představit, že by při jeho formě ubránil Messiho či Aguera. Navíc, ani jeden z hráčů není příliš vysoký, takže máme občas až nevídané problémy s dlouhými nákopy, centry či auty. To ve všech případech sice není chyba obranné dvojice, někdy za to může i na brankové čáře přikovaný Almunia, ale i obránci na tom nesou značný podíl. Tento problém jsme sice měli i dřív, ale buďto stačil zachránit situaci Mad Jens, a nebo tento svůj nedostatek toto duo vykompenzovalo rychlostí a fotbalovou předvídavostí. To se jim letos také příliš nedaří. Tím samozřejmě nechci říct, že by se ještě nemohli do konce sezóny zlepšit. Do května je ještě dlouhá doba, a na vině můžou být častá zranění, či nerozehranost, kdo ví. Nepopiratelným problémem ale zůstává, že jsme v této sezóně zatím dostali nejvíce gólů z Big 4, tudíž by to asi chtělo v naší obranné hře něco změnit.

Ani jednoho z těchto hráčů nepovažuji za špatného obránce, i když podle mě je Touré lepší, houževnatější, více oddaný Arsenalu, a myslím si, že právě on by měl být naším kapitánem místo Willyho. Ale nikdo nevidíme do rozhodnutí AW, proč je kapitánem zrovna Gallas, takže bych o tomto polemizovat příliš nechtěl. Nicméně, faktem zůstává, že Gallas je kapitánem, a minimálně do konce sezóny jím bude, takže se dá předpokládat, že Wenger ho, pokud bude zdravý, bude jasně stavět do základu, protože těžko změní v průběhu sezóny kapitána. To by se jeho filozofii vůbec nepodobalo. Já osobně bych ale přivítal, pokud by na konci sezóny odešel. Přece jenom, je mu 31, a těžko bude s přibývajícím věkem bránit rychlíky, takže budeme mít pořád stejný problém. A vzhledem k tomu, že je kapitán, pokud by zůstal, znamenalo by to, že by zbytečně zabíral místo v sestavě někomu jinému a lepšímu. Tím se nabízí další otázka, myslíte si, že by Wenger měl v lednu nebo v létě koupit někoho nového do obrany? Když ano tak koho? A proč zrovna jeho?

Takže, zdá se, že Willy bude hrát na tomto postu až do konce roku, což mě se sice moc nelíbí, ale nic moc s tím udělat nemůžu. Takže, i když mě osobně se tahle otázka dost příčí, koho postavit k němu? Kolečka? Johana? Alexe? Mikaela? Možností máte spoustu, tak pečlivě vybírejte, a pokuste se svojí volbu i odůvodnit.