Památné utkání FA Cup se Stoke – 1971

 alt

 

„The Potters“ slibují Arsenalu v neděli odvetu za porážku v roce 1971, bylo by proto dobré si onen historický rok 1971, rok s prvním „double“ a památné vítězství v zápase FA Cup nad Stoke City tak trochu připomenout.

 

Sezóna 1970-71 byla v historii Arsenalu výjimečná. V tu dobu The Gunners poprvé získali „double“, když takovým počinem se mohly do té doby pochlubit jen tři týmy. Ligu kanonýři vyhráli po nezvykle těžké válce s Leedsem. Důležitým momentem pro fanoušky byla skutečnost, že titul jsme získali po vítězství na White Hart Lane.

 

Cesta za pohárem FA Cup byla stejně dramatická. Každý pamětník si dozajista pamatuje průběh finále s Liverpoolem ve Wembley, málokdo si ale dnes pamatuje, že The Gunners skoro vypadli z toho ročníku právě se Stoke City.

 

27.března 1971 se týmy Arsenalu a Stoke utkaly v sezóně již podruhé. V prvním zápase utrpěl Arsenal ponižující porážku 5-0 a setkání na Hillsborough bylo fantastickou příležitostí na odvetu.  Vývoj utkání však vůbec odvetě nenapovídal, ke zklamání fanoušků The Gunners. Po půlhodině hry byl stav na ukazateli 2-0 pro Stoke, po gólech Denise Smitha a Johna Ritchieho. Kanonýrům se přes řadu šancí vůbec nedařilo dostat míč za záda Gordona Bankse.

 

Ve druhém poločase Arsenal, který neměl co ztratit, útočil stále odvážněji, hráčům Stoke City to však umožnilo podnikat nebezpečné kontry. Kdo ví, jak by vše dopadlo, kdyby Bob Wilson neměl jeden ze svých nejlepších brankářských dní. Po závaru před brankou domácích však z jedné akce nakonec střela Petera Storeyho nalezla cestu do branky a skóre 2-1 dávalo Arsenalu šanci na vyrovnání.

 

V nastaveném čase, přesně v 96. minutě, rozehrávali hráči Arsenalu poslední akci zápasu, rohový kop. Armstrong nacentroval na hranici malého vápna a tam perfektně vyskočil Frank McLintock a hlavou poslal míč do levého rohu branky. Na brankové čáře stojící John Mahoney však vyrazil míč rukou a rozhodčí bez zaváhání nařídil penaltu.

 

Odpovědnost za kanonýry vzal na svá bedra Peter Storey. Záložník si postavil míč před Gordona Bankse (v té době byl Banks pokládán za nejlepšího brankáře světa) a chladnokrevně skóroval. Díky této brance se hrála o čtyři dny později odveta ve Villa Parku.

 

Pro pamětníky (mezi které se díky socialistické informační blokádě bohužel nepočítám) uvádím sestavy obou týmů :

 

Stoke City: Banks, Skeels, Pejic, Greenhoff, Smith, Bloor, Bernard, Conroy, Mahoney, Ritchie, Burrows.

 

Arsenal: Wilson, Rice, McNab, Storey, McLintock, Simpson, Graham, Kennedy, Armstrong, Radford, George.

 

 

P.S. poznáte kdo je na fotce?