Památný zápas : Arsenal – Liverpool 2004

Bylo to jednou na jaře v sezóně 2003/2004. Kanonýři měli namířeno na treble, ale nejprve přišla první rána v semifinále FA Cupu s United a o tři dny později dramatická odveta ve čtvrtfinále Champions League s Chelsea…..

….. a dubnový týden, který se mohl zapsat do historie The Gunners se stal týdnem, kdy se rozhodlo, že jediný fotbalový klub ze severu Londýna se mohl ve zbytku sezóny věnovat již jen zápasům Premier League.

Hráčům nebylo dopřáno ani dostatek času, aby se z dvojnásobné porážky (3.4. a 6.4.) oklepali a již stáli znovu na trávníku stadionu Highbury tváří v tvář soupeři, od kterého nemohli očekávat žádné slitování. Přesně za další tři dny, 9.4., zaparkoval totiž v Avenell Road autobus s týmem, který nezbytně potřeboval body, aby mohl i pro příští rok počítat s účastí v kvalifikaci v Champions League.

Prohra s The Reds by znamenala s pravděpodobností, hraničící až s jistotou, velice nervózní a dramatický závěr ligového ročníku, protože náskok nad pronásledovateli Chelsea a United by se rozplynul. Ty nejchmurnější mraky pak zahalily Highbury poté, co Sami Hyypie vstřelil branku.

Naštěstí hráči Arsenalu ukázali bojovného ducha a nevzdali se. Jen pár okamžiků po gólu předal Freddie míč Theirrymu a ten šel sám na Dudka. Nadšení tribun však zmrazil postranní rozhodčí, který signalizoval minimální postavení mimo hru a gól tak nebyl uznán. Další šanci měl na konci první čtvrthodiny Ljungberg, ale Dudek střelu vyrazil na roh. Mezitím hosté čekali na svou příležitost a podnikali rychlé protiútoky a blízko ke zvýšení brankového náskoku měli Owen, Kewell a opět Hyypia.

Vyrovnání kanonýrů přišlo po půlhodině hry. Pires fantasticky našel Henryho a „Titi“ vběhl do vápna a precizní levačkou vstřelil branku. Když se už zdálo, že Arsenal definitivně převzal iniciativu a vedení klepalo na dveře, Gerrard utišil tribuny fenomenální kolmicí na Owena, který chladnokrevně zakončil.

Po změně stran nezbývalo kanonýrům nic jiného, než se vrhnout do útoku. Efekt se dostavil poměrně brzy, už ve 49 minutě svítilo na ukazateli po geniální kombinaci Henry – Ljungberg – Pires skóre 2-2. A po několika dalších vteřinách se stalo něco, co zastavilo dech všem. Thierry Henry převzal míč ve středu hřiště a namířil si to na branku hostů. Rychle pronikl do obrany The Reds, zesměšnil Carraghera a dostal se před Dudka. TH14 nebyl zvyklý takové situace ztrácet a tak se fanoušci mohli radovat ze stavu 3-2. Bezesporu jedna z nejlepších sólových akcí v historii Premier League.

Kanonýři pak definitivně soupeře položili na lopatky v 78. minutě. TH14 si zkompletoval hattrick velice prostým způsobem. Stačila k tomu jedna přihrávka na hranici geniality od Bergkampa a slabší chvilka brankáře Dudka.