Památný zápas Arsenal – West Ham 1997

 

24.září 1997 hostili kanonýři na Highbury v ligovém zápase West Ham United. Fanoušci před zápasem nadšeně přivítali Iana Wrighta, který v předchozím zápasu s Boltonem překonal 60ti letý střelecký rekord Cliffa Bastina. Legendární Wright  převzal ocenění a potom společně s fanoušky sledoval na televizní obrazovce všechny branky, které vstřelil v dresu The Gunners.

 

Po tomto slavnostním okamžiku vběhli na trávník hráči s cílem získat další vítězství. Arséne Wenger postavil identickou jedenáctku, jaká před třemi dny přemohla na Fulham Road Chelsea 3-2, tedy :

 

Seaman, Dixon, Adams, Bould, Winterburn, Parlour, Petit, Vieira, Overmars, Wright, Bergkamp.

 

Kanonýři se od prvního hvizdu pustili soustředěně do útoku. Jako první branku Luďka Mikloška ohrozil Dennis Bergkamp, který po hezké akci střelil těsně nad.

 

Ve 12 minutě už hosté neměli tolik štěstí. Parlour získal na naší polovině míč a přihrál na Petita. Francouzský záložník uviděl nabíhajícího Dennise a vyslal jeho směrem vynikající přihrávku. „Iceman“ se vřítil s míčem do velkého vápna a vstřelil gól. Nebyla to sice nejpodařenější střela, ale i takové se počítají.

 

Naše hráče vstřelený gól neukolébal a pokračovali v ofenzivě. Po dobré akci Bergkampa měl šanci Wright, ale Mikloško v brance The Hammers byl připraven. Ke změně stavu došlo až šest minut před koncem. Overmars převzal míč od Dennise, zamířil k vápnu, obešel obránce a vstřelil gól.

 

Tři minuty před odchodem do šaten nařídil rozhodčí pro kanonýry dost kontroverzní pokutový kop po té, co Tony Adams nastřelil ruku jednoho z bránících hráčů West Hamu. Míč si na značku pokutového kopu postavil Ian Wright a se stoickým klidem zvýšil na 3-0. Když už to vypadalo, že se do přestávky nic nezmění, vstřelil Overmars další gól po skutečně fenomenální asistenci Bergkampa. V této akci nesmíme zapomenout i na vynikající práci Vieiry a Petita.

 

Ve druhé části hry jsme měli možnost vstřelit ještě několik branek, ale ani Vieira, Bergkamp či Anelka neměli potřebné štěstí.

 

Hráči West Hamu po celou dobu zápasu nedokázali rozjetému Arsenalu vzdorovat, svěřenci trenéra Harryho Redknappa měli pouze jednu šanci na překonání Seamana, ale Frank Lampard ve výhodné situaci neskutečně přestřelil. A tak o jediný vzruch směrem k hostům se postarali fanoušci Arsenalu, kteří na adresu Johna Hartsona skandovali „Hartson is a Gooner“.

 

Výsledek zápasu byl pro fanoušky kladivářů frustrující a tak se bavili dokonce na účet svých hráčů. Nejvíce se věnovali svému útočníkovi Ianu Dowiemu (trenér Hull City), kterému vytýkali slabou hru v útoku. Anglický útočník si musel vyslechnout ironický popěvek „Dowie is better than Bergkamp!”

 

Byl to fantastický zápas a výsledek pobavil všechny fanoušky Arsenalu. Dennis Bergkamp na dotaz BBC zápas ohodnotil jako nejlepší od doby svého příchodu na Highbury.

 

Přejme si, aby po dnešním závěrečném hvizdu jsme se mohli z výsledku potěšit, tak jako tehdy 38.012 diváků.

 

Na závěr si připomeňme legendární sestavu Arsenalu i soupeře.

 

Arsenal: Seaman, Dixon, Bould, Adams, Winterburn, Petit, Vieira, Parlour, Overmars, Bergkamp, Wright

 

Náhradníci: Grimandi (Dixon 15), Platt (Winterburn  45), Anelka (Wright 65), Boa Morte, Manninger

 

West Ham: Miklosko, Breacker, Unsworth, Ferdinand, Pearce, Bishop, Lomas, Lazaridis, Lampard, Hartson, Dowie

 

Náhradníci: Potts (Ferdinand 81), Rowland, Forrest, Hodges, Coyne

 

 

/různé/